Jedyny taki koncert. "Klezmerska żywiołowość"
4 września 2018
W czwartek 6 września o 19:00 w Muzeum Pragi odbędzie się koncert poświęcony historii Wawra. Wstęp wolny.
Jak zapowiadają organizatorzy, koncert "Gan Eden" to muzyczna opowieść o Sanatorium Dziecięcym im. Włodzimierza Medema, działającym w Miedzeszynie w latach 1926-1942. Koncert poprowadzi klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski, a wraz z nim wystąpią trębacz Maurycy Idzikowski, tubista Piotr Janiec, akordeonista Radosław Polakowski i perkusista Bartek Nazaruk. Artyści zagrają utwory skomponowane specjalnie dla projektu "Gan Eden - Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie".
- Gan Eden to koncepcja specjalna, powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem - mówi Szamburski. - Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie, z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji.
- Ze względu na jego charakter prosimy o punktualne przybycie - proszą organizatorzy, czyli Europejski Instytut Kultury i Muzeum Warszawy.
Gan Eden to projekt upamiętniający Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, które zostało założone staraniami działaczy Bundu w 1926. Sanatorium otaczało opieką przede wszystkim dzieci żydowskie, ale ze względu na swój świecki charakter pomagała również dzieciom narodowości polskiej. W ciągu 16 lat Sanatorium pomogło 10 000 dzieci. Placówka była znana na całym świecie ze względu na prowadzony w niej innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny. Dzieciom udzielano swoistej autonomii, na zasadach samorządności współdecydowały z dorosłymi o losach sanatorium. Latem 1942 zlikwidowano falenickie getto, a wraz z nim placówkę. Wychowanków i opiekunów wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
(red)