REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

kultura

 

Jedyny taki koncert. "Klezmerska żywiołowość"

  4 września 2018

Jedyny taki koncert. "Klezmerska żywiołowość"

W czwartek 6 września o 19:00 w Muzeum Pragi odbędzie się koncert poświęcony historii Wawra. Wstęp wolny.

REKLAMA

Jak zapowiadają organizatorzy, koncert "Gan Eden" to muzyczna opowieść o Sanatorium Dziecięcym im. Włodzimierza Medema, działającym w Miedzeszynie w latach 1926-1942. Koncert poprowadzi klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski, a wraz z nim wystąpią trębacz Maurycy Idzikowski, tubista Piotr Janiec, akordeonista Radosław Polakowski i perkusista Bartek Nazaruk. Artyści zagrają utwory skomponowane specjalnie dla projektu "Gan Eden - Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie".

- Gan Eden to koncepcja specjalna, powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem - mówi Szamburski. - Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie, z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji.

- Ze względu na jego charakter prosimy o punktualne przybycie - proszą organizatorzy, czyli Europejski Instytut Kultury i Muzeum Warszawy.

Gan Eden to projekt upamiętniający Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, które zostało założone staraniami działaczy Bundu w 1926. Sanatorium otaczało opieką przede wszystkim dzieci żydowskie, ale ze względu na swój świecki charakter pomagała również dzieciom narodowości polskiej. W ciągu 16 lat Sanatorium pomogło 10 000 dzieci. Placówka była znana na całym świecie ze względu na prowadzony w niej innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny. Dzieciom udzielano swoistej autonomii, na zasadach samorządności współdecydowały z dorosłymi o losach sanatorium. Latem 1942 zlikwidowano falenickie getto, a wraz z nim placówkę. Wychowanków i opiekunów wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

(red)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA