REKLAMA

Wola

kalendarz imprez »

 

Jedenaście muzycznych obrazów z życia Felińskiego usłyszymy na Nowolipkach

  10 czerwca 2022

alt='Jedenaście muzycznych obrazów z życia Felińskiego usłyszymy na Nowolipkach'
Fundacja Ave

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka - św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami. Z tej okazji we wtorek 14 czerwca o godz. 19.15 w kościele św. Augustyna w Warszawie przy ul. Nowolipki 18 odbędzie się prawykonanie utworu "Mówiono o Nim, że przegrał" z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

REKLAMA

- Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił na Woli dzieło, które trwa do dziś - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. - W urokliwym pałacyku Bogusławskiego z charakterystyczną sentencją "Parva sed apta" ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 prowadzi w tym miejscu działalność na rzecz najmłodszych i ubogich, a w czasie II wojny światowej na masową skalę ratowała dzieci żydowskie z getta. Tutaj też mieści się multimedialne muzeum świętego. Fabryka Norblina: więcej restauracji, więcej atrakcji. Planują sto koncertów Więcej restauracji i atrakcji w Fabryce Norblina
Kompleks na rogu Żelaznej i Prostej powiększa się o kolejne restauracje. Dodatkowo na sezon wiosenno-letni Fabryka Norblina wypełniła się ogródkami, w których znajdziemy prawie pół tysiąca miejsc siedzących.

Na dziedzińcu posesji znajduje się ważny "artefakt" z czasów Felińskiego - figura Maryi, poświęcona przez niego tuż przed wyjazdem na zesłanie za to, że zaprotestował przeciwko terrorowi Rosjan wobec Polaków. Co ciekawe, chociaż pałacyk legł w gruzach w czasie powstania warszawskiego, kapliczka pozostała nienaruszona.

Data koncertu nie jest przypadkowa. Właśnie 14 czerwca 1863 roku arcybiskup Feliński decyzją cara na zawsze opuścił Warszawę, a kolejne lata spędził na wygnaniu w Jarosławiu nad Wołgą.

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa i niezmiernie ważna w historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem powstania styczniowego próbował pogodzić "Białych" z "Czerwonymi" i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana.

- Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem - mówi Włodkowski. - Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom... A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, że bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

Zapraszamy na zakupy

11 muzycznych obrazów

Utwór "Mówiono o Nim, że przegrał" składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: - Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń - podsumowuje.

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat "Grammy" i autor niedawno wydanych przez Fundację Ave na płycie CD "Sprawiedliwych". Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej.

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także chór Ave przy wsparciu sióstr nowicjuszek. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ave we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa - Dzielnica Wola. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy