REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

kultura

 

Jedenaście muzycznych obrazów z życia Felińskiego usłyszymy na Nowolipkach

  10 czerwca 2022

Jedenaście muzycznych obrazów z życia Felińskiego usłyszymy na Nowolipkach
Fundacja Ave

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka - św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami. Z tej okazji we wtorek 14 czerwca o godz. 19.15 w kościele św. Augustyna w Warszawie przy ul. Nowolipki 18 odbędzie się prawykonanie utworu "Mówiono o Nim, że przegrał" z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

REKLAMA

- Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił na Woli dzieło, które trwa do dziś - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. - W urokliwym pałacyku Bogusławskiego z charakterystyczną sentencją "Parva sed apta" ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 prowadzi w tym miejscu działalność na rzecz najmłodszych i ubogich, a w czasie II wojny światowej na masową skalę ratowała dzieci żydowskie z getta. Tutaj też mieści się multimedialne muzeum świętego.

Na dziedzińcu posesji znajduje się ważny "artefakt" z czasów Felińskiego - figura Maryi, poświęcona przez niego tuż przed wyjazdem na zesłanie za to, że zaprotestował przeciwko terrorowi Rosjan wobec Polaków. Co ciekawe, chociaż pałacyk legł w gruzach w czasie powstania warszawskiego, kapliczka pozostała nienaruszona.

Data koncertu nie jest przypadkowa. Właśnie 14 czerwca 1863 roku arcybiskup Feliński decyzją cara na zawsze opuścił Warszawę, a kolejne lata spędził na wygnaniu w Jarosławiu nad Wołgą.

REKLAMA

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa i niezmiernie ważna w historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem powstania styczniowego próbował pogodzić "Białych" z "Czerwonymi" i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana.

- Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem - mówi Włodkowski. - Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom... A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, że bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

REKLAMA

11 muzycznych obrazów

Utwór "Mówiono o Nim, że przegrał" składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: - Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń - podsumowuje.

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat "Grammy" i autor niedawno wydanych przez Fundację Ave na płycie CD "Sprawiedliwych". Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej.

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także chór Ave przy wsparciu sióstr nowicjuszek. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ave we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa - Dzielnica Wola. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl.

(red)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA