REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Jak nie stracić na rozwodzie?

  23 września 2011

alt='Jak nie stracić na rozwodzie?'

Chcę rozwieść się z mężem. Przed ślubem dostałam od rodziców działkę budowlaną, już po ślubie mieszkanie. Czy mąż będzie miał prawo do tego przy rozwodzie? Jak wygląda podział majątku przy rozwodzie? Nie podpisywaliśmy intercyzy, ani żadnych podobnych dokumentów przy ślubie.

REKLAMA

Istotą małżeńskiej wspólności majątkowej, która łączy Państwa z uwagi na brak zawarcia jakiejkolwiek umowy majątkowej, jest podział składników majątkowych na trzy odrębne od siebie masy tj. majątek wspólny oraz dwa osobiste każdego z małżonków.

W skład majątku wspólnego wchodzą przedmioty nabyte w czasie trwania małżeństwa zarówno przez oboje małżonków łącznie, jak też przez jednego z nich, chyba że przepis szczególny zalicza dany składnik do majątku osobistego. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego należą w szczególności: 1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, 2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków oraz 3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Należy jednak pamiętać, że jest to lista jedynie przykładowa.

Co nie wchodzi?

W skład majątku osobistego wchodzą przede wszystkim przedmioty nabyte przez małżonka przed powstaniem wspólności majątkowej. W przypadku braku intercyzy datą powstania wspólności jest data zawarcia związku małżeńskiego. Tak więc działka budowlana, którą otrzymała Pani od rodziców przed ślubem, należy bez wątpienia do Pani majątku osobistego, a związku z tym nie będzie podlegać podziałowi w Państwa postępowaniu rozwodowym.

Jeśli zaś chodzi o mieszkanie, które otrzymała Pani od swoich rodziców po ślubie, sprawa nie przedstawia się już tak klarownie. Należy bowiem pamiętać, że w sytuacji gdy nieruchomość została nabyta w czasie trwania małżeństwa, a małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, zasadą jest, że wchodzi ona do majątku wspólnego. Odstępstwa od tej reguły nie uzasadnia sam fakt wpisania jednego z małżonków do księgi wieczystej ani też okoliczność zawarcia umowy kupna przez jednego małżonka. W drodze wyjątku jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że do majątku osobistego zalicza się przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

W świetle powyższego mogą mieć miejsce dwie przeciwstawne sytuacje. Jeżeli przekazanie Pani mieszkania po ślubie odbyło się w drodze umowy darowizny (w tym wypadku koniecznie w formie aktu notarialnego), wówczas mieszkanie to wejdzie do Pani majątku osobistego, chyba że w treści umowy darowizny postanowiono, że mieszkanie zostaje przekazane obojgu małżonkom. Jeżeli jednak okazałoby się, że z jakichś względów umowy nie było, wtedy jest całkiem prawdopodobne, że podczas rozwodu takie mieszkanie zostanie zaliczone do majątku wspólnego.

Odpowiadając na ostatnie z Pani pytań, w przypadku zniesienia wspólności majątkowej ustawowej w drodze rozwodu obowiązuje ogólna zasada równych udziałów obu małżonków w majątku wspólnym. Wyjątek od tej reguły stanowi możliwość sądowego ustalenia nierównych udziałów w majątku małżeńskim. Wtedy jednak to na małżonkach ciąży obowiązek wykazania, że określony przedmiot majątkowy wszedł do majątku osobistego.

dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK Tel. 22 690-68-68

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# olanowik

13.11.2013 14:51

Przy rozwodach najczęściej cierpią dzieci. Warto oprócz adwokata zabezpieczyć się w dobrego lekarza.
________________________
Problemy: http://medox.org.pl/
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni