REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Jak eksmitować męża?

  23 października 2009

Mam problem z byłym mężem. Cztery lata temu był orzeczony rozwód z eksmisją bez przydziału lokalu socjalnego. Mąż nadal ze mną mieszka, bo nie ma lokalu zastępczego.

REKLAMA

Parę miesięcy temu zapadł prawomocny wyrok, że cały majątek przechodzi na mnie i mam spłacić byłego męża. Poszłam z tym do urzędu meldunkowego, by wy-meldować byłego męża a urzędniczka stwierdziła, że nie mogę... Jak spłacę męża, też będzie miał prawo tu mieszkać? Mąż miał wyrok w zawieszeniu za znęcanie się, teraz stracił prawo własności, ale nie można go wymeldować? Czy osoba, która się znęca nad rodziną, ma większe prawa od swoich ofiar?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 

Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów pozwa-lają wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eks-misji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Jeżeli nakazanie opróżnie-nia następuje z powyższych przyczyn, sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego. O znęcaniu się nad rodziną orzeka sąd karny, natomiast o eksmisji czy o prawach do lokalu socjalnego - sąd cywilny. Od 2005 roku obowiązuje zakaz eksmisji na bruk, nawet w przypadku braku lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Eksmisją zajmuje się komornik. Jednak nie może on nic uczynić do czasu, gdy osoba eksmitowana lub gmina nie wskażą pomieszczenia tymczasowego. Po-mieszczenie tymczasowe musi jednak spełniać pew-ne kryteria dotyczące wielkości powierzchni, położenia czy dostępu do wody. Jeżeli nie spełnia tych kryteriów, to osoba mająca nakaz eksmisji nie ma obowiązku prze-prowadzenia się do niego.

Uprawnienia do lokalu socjalnego są przyznawane przez sąd pewnym osobom, takim jak: kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, obłożnie chorzy, emeryci, renciści, czy też osoby bezrobotne. W przypadku osoby, która znęcała się nad ro-dziną, nie ma takiego obowiązku dla sądu.

W przypadku opisanym przez panią wymeldowanie męża nie pomoże, gdyż za-meldowanie służy celom ewidencyjnym, jedynie dla potwierdzenia faktu pobytu. Kwestia zameldowania nie jest powiązana z prawem do lokalu, tym samym meldu-nek nie ma niestety nic wspólnego z eksmisją. Powinna się pani zwrócić do gminy o pomoc w znalezieniu mieszkania zastępczego, które spełnia kryteria, co pozwoli na skuteczne przeprowadzenie eksmisji.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024