REKLAMA

Wola

budżet obywatelski »

 

Szybkie ustawienie i podłączenie lodówki. Na Woli niewykonalne

  23 maja 2024

alt='Szybkie ustawienie i podłączenie lodówki. Na Woli niewykonalne'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Ustawienie i podłączenie lodówki do prądu - z pozoru prosta rzecz. Wolskich urzędników jednak przerosła.

REKLAMA

Wiele odrzuconych przez urzędników projektów z budżetu obywatelskiego pokazuje zwykłym mieszkańcom, jak z pozoru prosta rzecz jest nie do zrealizowana w szybkim czasie. Wychodzi przy tym spora bezradność urzędników.

Jadłodzielnia przy wolskim ratuszu

Świetnym przykładem jest propozycja ulokowania jadłodzielni, czyli zwykłej lodówki przy wolskim urzędzie dzielnicy, w alei Solidarności 90 lub tuż obok, przy bibliotece publicznej - od strony ulicy Żelaznej.

- Mieszkańcom jest potrzebne miejsce, gdzie będą mogli dzielić się jedzeniem. Dzięki temu zmniejszymy problemy niedożywienia i marnowania jedzenia, a przy okazji pomożemy osobom wykluczonym - wyjaśnia pomysłodawczyni projektu za 40 tys. zł. Kiedy wydawało się, że ten projekt ujrzymy w czerwcowym głosowaniu, bo mnóstwo tego typu pomysłów było już realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, to dość nieoczekiwanie na jego drodze stanęła bezradność urzędników i konserwator zabytków.

Zapraszamy na zakupy

Co na to urzędnicy?

Układ urbanistyczny i zespół budowlany (a więc i wolski ratusz) Muranowa Południowego wpisany jest do rejestru zabytków. Jak wiadomo, prowadzenie jakichkolwiek prac na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia konserwatora. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków negatywnie zaopiniowało projekt. Dodatkowo wolscy urzędnicy ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie widzą możliwości umieszczenia jadłodzielni na terenie dziedzińca urzędu dzielnicy.

Wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami również negatywnie zaopiniował "budowę" jadłodzielni zewnętrznych z uwagi na konieczność stałego dostępu do zasilania. "Wykonanie odrębnego przyłącza energetycznego nie jest możliwe do realizacji w ciągu jednego roku (minimum 18 miesięcy zgodnie ze standardową umową ze Stoen)" - czytamy.

REKLAMA

Jadłodzielnia będzie w budynku

Ocalał drugi z projektów utworzenia jadłodzielni. Wojciech Gaweł zaproponował ustawienie jej w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 73 przy Żytniej 64. Jadłodzielnia zostanie umiejscowiona w środku bilioteki, zaraz przy wejściu, aby mieszkańcy mogli spokojnie i sprawnie z niej skorzystać. Zostanie zakupiona lodówka - witryna z oświetleniem - oraz niezbędna i możliwa do zmieszczenia zabudowa, zagospodarowująca ekonomicznie dostępną przestrzeń wokół lodówki. Dodatkowo w projekcie przewidziane jest zorganizowanie nieodpłatnych warsztatów "zero waste" na temat niemarnowania żywności. Czy projekt za 47 tys. zł zyska uznanie mieszkańców? Przekonamy się już w lipcu.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Tubylec

23.05.2024 15:58

Jak ktoś chce podzielić się posiłkiem, niech zaprosi potrzebującego do siebie do domu, a nie głupio wydaje wspólne pieniądze na drogie lodówki.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break