REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Implanty zębowe - kiedy warto się na nie zdecydować?

Implanty zębowe - kiedy warto się na nie zdecydować?

Implanty cieszą się coraz większym powodzeniem wśród lekarzy stomatologów i pacjentów. Proponowane są osobom, które musiały usunąć własne zęby, najczęściej ze względu na paradontozę lub rozwiniętą i nieleczoną odpowiednio wcześniej próchnicę. Co to są implanty zębowe, na czym polega zabieg wszczepienia implantu zęba i kiedy warto się zastanowić nad takim sposobem odbudowy uzębienia?

Czym są implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie wykonane z tytanu, które zrastają się z kością na stałe, stanowiąc podporę dla przyszłej odbudowy protetycznej. Tytanowy implant zębowy zastępuje więc utracony korzeń zęba, a jego biokompatybilność powoduje, że jest dobrze tolerowany przez organizm i jest odporny na procesy korozyjne. Kiedy tytanowy korzeń zęba zrośnie się z kością, można przymocować do niego łącznik oraz koronę zębową, wykonaną z różnych materiałów, najczęściej z porcelany, która doskonale imituje wygląd brakujących zębów.

Zabieg wszczepiania implantu stomatologicznego jest operacją chirurgiczną przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym. Chirurg stomatolog przygotowuje miejsce pod wszczep, opracowuje je kalibrowanymi wiertłami i wprowadza implant do kości szczęki. Po wykonaniu osteotomii, czyli otworu pod śrubę, implant zostaje wkręcony w kość. Cały zabieg trwa ok. 20-30 minut, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, ani w jego trakcie, ani po operacji.

W jakim celu stosuje się implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowoczesny sposób na poradzenie sobie z problemami spowodowanymi dużymi ubytkami w uzębieniu. Wstawienie implantów stomatologicznych pozwala bowiem na skuteczne zrekonstruowanie całej grupy ubytków, które kiedyś zastępowane były protezą. W przypadku utraty jednego zęba stosuje się uzupełnienie w postaci implantu zębowego i korony osadzonej na nim, co daje efekt naturalnego zęba i stanowi całość, wzmacniając efekt estetyczny. Przy utracie kilku zębów najczęstszym rozwiązaniem jest osadzenie mostu na implantach. Pozwala ono zachować stabilność i daje doskonałe rezultaty estetyczne.

Zalety implantów zębowych

Do najważniejszych zalet implantów zębowych należą:

 • trwałość,
 • stabilność i wygoda użytkowania,
 • polepszenie funkcji żucia, ogólnej estetyki twarzy i wymowy,
 • zapobieganie permanentnemu zanikowi kości,
 • pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie pacjenta,
 • możliwość swobodnego gryzienia,
 • brak konieczności szlifowania zdrowych zębów,
 • brak reakcji alergicznych organizmu na wszczepiony implant,
 • znaczna oszczędność finansowa w dłuższej perspektywie.

Z powyższych względów uważa się, że wstawienie implantu stanowi najlepsze zastępstwo naturalnego zęba lub idealne uzupełnienie bezzębia.

Kiedy warto decydować się na implanty zębowe?

Podstawowe wskazania do zaproponowania pacjentowi wszczepienie implantu to:

 • braki w uzębieniu, zarówno pojedyncze, jak i międzyzębowe o różnej rozległości, niezależnie od tego, czy występują one w żuchwie czy szczęce;
 • brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych;
 • brak tolerancji pacjenta na tradycyjne protezy wkładane;
 • bezzębie całkowite.

Wszczepieniu implantu warto także poddać się, jeżeli jest to jedyny sposób na zwiększenie liczby filarów (zębów filarowych) pod przyszły most protetyczny.

Warto pamiętać, że zabieg implantacji zawsze poprzedza konsultacja w gabinecie stomatologicznym, dokładny wywiad i wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Przed implantacją należy również wyleczyć choroby jamy ustnej, zaleczyć ubytki próchnicowe, usunąć kamień nazębny oraz płytkę nazębną. Tkanka miękka i kości, w które wszczepiany będzie implant stomatologiczny muszą odznaczać się odpowiednim kolorem i grubością. Niekiedy dentysta musi wcześniej zastosować zabieg, który zagęszcza kość szczęki i przygotowuje ją do zabiegu implantacji.

Implantologia w Warsaw Dental Center

Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center to miejsce, gdzie można poddać się wszczepieniu implantów zębowych i zabiegom odbudowy uzębienia. W miłej i komfortowej dla pacjentów atmosferze specjaliści dbają o przywrócenie ich pięknych uśmiechów.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA