Hufiec ostatniej szansy
25 czerwca 2010
Ochotnicze Hufce Pracy zajmują się kształceniem i wychowaniem młodzieży - tej często niedostosowanej społecznie, o zmniejszonych szansach życiowych, wymagającej specjalnej troski wychowawczej.
Hufiec uczy zawodu
Hufiec Pracy pomaga młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym oraz bezro-botnym do 25. roku życia.- Swym zasięgiem obejmujemy głównie Bielany i Łomianki. Może się do nas zgłaszać młodzież, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia - mówi Roma Pop-czuk, komendant Hufca Pracy 7-35 Warszawa Bielany. - U nas uzupełni swoje wy-kształcenie i zdobędzie zawód. Kształcimy na poziomie gimnazjalnym, ponadgim-nazjalnym oraz zawodowym. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu, a w po-zostałe dwa dni są praktyki zawodowe. Także jeśli młodzież nie jest zaintereso-wana ukończeniem szkoły zawodowej, ma możliwość zdobycia tylko zawodu, jak: mechanik samochodowy, blacharz, lakiernik, tapicer, piekarz, ciastkarz, kucharz, sprzedawca, fryzjer oraz wiele innych. Wówczas musi mieć ukończone gimnazjum - dodaje.
Pani komendant opowiada, że ich placówka jest często ostatnią deską ratunku przed poprawczakiem. - Do nas kierowani są też młodzi ludzie za niedopełnienie obowiązku kształcenia. Zamiast iść do zamkniętego ośrodka wychowawczego, u nas mają ostatnią szansę na ukończenie szkoły i zdobycie zawodu. Ale może do nas przyjść każda młodzież, która chce ukończyć szkołę czy zdobyć zawód - do-daje Roma Popczuk.
Szkoła zapewnia miejsca praktyk zawodowych, za które młodzież otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4-6% średniej krajowej. Pracodawca ubezpiecza i płaci za nich składki emerytalne do ZUS-u. Ten okres nauki zawodu wlicza się już do stażu pracy. Oprócz kształcenia Hufiec prowadzi programy kulturalno-oświatowe, w ramach których młodzież uczestniczy w kółkach zainteresowań, korzysta z bezpłat-nych wycieczek do kina, muzeum, teatru. A dla najlepszych uczestników Hufców Pracy Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP co roku organizuje obóz wypoczyn-kowy.
Klub pracy pomaga szukać roboty
Klub Pracy organizuje warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, zajęcia aktywizu-jące oraz udziela porad indywidualnych. Można tu bezpłatnie skorzystać z kompu-tera, internetu i innych urządzeń biurowych potrzebnych osobom poszukującym pracy.Klientami Klubu Pracy mogą być osoby od 15. do 25. roku życia. - Doradzamy indywidualnie i grupowo, jaki zawód wybrać w przyszłości. Udzielamy pomocy przy redagowaniu CV czy listu motywacyjnego. Prowadzimy też symulacje rozmów kwa-lifikacyjnych i przygotowujemy do rozmów z przyszłym pracodawcą - mówi Maria Mikinnik, lider Klubu Pracy Warszawa Bielany.
Jest też pośredniak
Młodzieżowe Biuro Pracy zajmuje się całorocznym pośrednictwem pracy. Z ich oferty może skorzystać młodzież szkół ponadpodstawowych, studenci, absolwenci oraz bezrobotni. Pomaga w znalezieniu zajęć stałych i krótkoterminowych.- Mamy oferty pracy dla młodzieży od 16. roku życia. Obecnie dysponujemy bardzo bogatą ofertą pracy wakacyjnej, np. hostessy na promocjach, kolportera ulotek, opieki nad starszymi osobami, magazyniera, pakowacza czasopism itp. - wylicza Sebastian Kowalski, pośrednik pracy z Młodzieżowego Biura Pracy OHP Bie-lany. Jednocześnie dodaje, że z pośrednictwa pracy mogą tu skorzystać także oso-by starsze, które przez dłuższy czas nie są w stanie samodzielnie znaleźć zatrud-nienia. - Mieliśmy przypadek, że przyszedł do nas pan po czterdziestce, który bezskutecznie poszukiwał przez rok pracy. Dzięki naszym staraniom i pomocy w bardzo krótkim czasie znalazł wreszcie upragnione zajęcie - dodaje Sebastian Ko-walski.
Wszystkie usługi świadczone przez Hufiec są bezpłatne. Nabór młodzieży do szkoły trwa do końca wakacji. Osoba zainteresowana musi przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym. Wymagane dokumenty: ostatnie pozytywne świadectwo szkolne, zdjęcie legitymacyjne, a w przypadku gimnazjalistów opinia od pedagoga szkolnego z poprzedniej szkoły, w której jest zaznaczone, że dziecko nie radziło sobie w wypełnieniem obowiązku szkolnego w systemie dziennego nauczania i wskazane jest dla niego kształcenie z nauką zawodu.
Anna Przerwa
Hufiec Pracy 7-35, ul. Przy Agorze 14, wejście od ul. Wrzeciono, tel. 22 499-82-02.