REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Warszawa zyska nowy gazociąg. Prace budowlane rozpoczną się już wkrótce

  9 maja 2023

alt='Warszawa zyska nowy gazociąg. Prace budowlane rozpoczną się już wkrótce'
Sadzenie drzew w Lesie Bemowskim, materiały GAZ-SYSTEM

Już w przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa Gazociągu Warszawskiego. Obecnie inwestor prowadzi dobrowolne nasadzenia na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Trwają również prace przygotowawcze. W tym miesiącu zaplanowano także kolejne spotkania z mieszkańcami dzielnic, przez które przebiegać będzie nowy gazociąg.

REKLAMA

Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Obecnie wykonawca robót budowlanych wyłoniony przez GAZ-SYSTEM prowadzi prace przygotowawcze: trwa m. Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi! Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi!
Jakość powietrza w Warszawie i podwarszawskich gminach jest problemem zarówno dla mieszkańców, jak i włodarzy miast. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest transport. Jednak za smog, czyli wysokie przekroczenia norm jakości powietrza, odpowiadają wysokoemisyjne źródła ogrzewania. Warszawa i okolice dążą więc do dekarbonizacji, zastępując węgiel gazem ziemnym. To dlatego w 2023 r. ruszą prace przy budowie Gazociągu Warszawskiego.
in. wysyłka zawiadomień o przejmowaniu terenu na czas budowy, po czym nastąpi tyczenie geodezyjne terenu budowy i przejecie nieruchomości. Właściwe prace budowlane ruszą w czerwcu br. i będą poprzedzone badaniami saperskimi i archeologicznymi.

Las Bemowski - trwa sadzenie drzew

W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami spółki, odnowione zostanie 1,67 ha obszaru na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Obecnie trwają nasadzenia 21 tys. nowych drzew, wśród których znajdują się olszyny, topole i wiązy. Wszystkie rośliny są 2-3 letnie. Kolejne nasadzenia obejmujące 10 tys. młodych drzew zaplanowano po zakończeniu budowy Gazociągu Warszawskiego.

Zapraszamy na zakupy

Porozumienie z władzami Bemowa

W ramach prowadzonych działań prośrodowiskowych GAZ-SYSTEM podpisał również porozumienie z Urzędem Dzielnicy Bemowo, w którym spółka zobowiązała się do nowych nasadzeń i ich trzyletniej pielęgnacji. 50 grabów, lip i sosen pojawi się przy ul. Kartezjusza, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Radiowej, a także przy ul. Dywizjonu 303. Nowe drzewa będą miały minimum 14 cm obwodu lub co najmniej 2-2,5 m wysokości. Podobne porozumienia są także uzgadniane z pozostałymi warszawskimi dzielnicami, których dotyczy inwestycja, czyli Bielanami i Białołęką. Nasadzenia będą prowadzone etapami, aż do momentu zakończenia inwestycji. Współpraca z dzielnicami i Lasami Miejskimi prowadzona jest na postawie listu intencyjnego podpisanego z m.st. Warszawa w sierpniu 2022 r. Po zakończonej budowie planowane są również nasadzenia wzdłuż nowego gazociągu oraz w rejonie skarpy w Parku Młocińskim.

Gazociąg Warszawski
Przebieg Gazociągu Warszawskiego

REKLAMA

Będą spotkania z mieszkańcami

Inwestor planuje również zorganizować kolejną serię spotkań z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu. Spotkania odbędą się na przełomie maja i czerwca tego roku. Jest to znakomita okazja, aby mieszkańcy uzyskali szczegółowe informacje na temat procesu budowy i procedur odszkodowawczych. Warto wspomnieć, że podobne spotkania we wszystkich pięciu gminach i trzech warszawskich dzielnicach miały już miejsce w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

Zakończenie budowy Gazociągu Warszawskiego planowane jest na II kwartał 2025 r. Inwestycja ta wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, a możliwość przyłączenia do sieci gazowej nowych odbiorców - np. elektrociepłowni i ciepłowni - przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Gazociąg ten umożliwi również dalszy rozwój ciepłownictwa systemowego, które jest najlepszym sposobem na walkę z miejskim smogiem. Budowa jest również odpowiedzią na planowane zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny. Po oddaniu gazociągu do użytkowania GAZ-SYSTEM będzie mógł przesłać nim każdego roku ponad 2 mld m3 zapewniając niskoemisyjne paliwo odbiorcom indywidualnym i przemysłowym.

Artykuł sponsorowany

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA