REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Warszawa zyska nowy gazociąg. Prace budowlane rozpoczną się już wkrótce

  9 maja 2023

alt='Warszawa zyska nowy gazociąg. Prace budowlane rozpoczną się już wkrótce'
Sadzenie drzew w Lesie Bemowskim, materiały GAZ-SYSTEM

Już w przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa Gazociągu Warszawskiego. Obecnie inwestor prowadzi dobrowolne nasadzenia na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Trwają również prace przygotowawcze. W tym miesiącu zaplanowano także kolejne spotkania z mieszkańcami dzielnic, przez które przebiegać będzie nowy gazociąg.

REKLAMA

Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Obecnie wykonawca robót budowlanych wyłoniony przez GAZ-SYSTEM prowadzi prace przygotowawcze: trwa m. Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi! Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi!
Jakość powietrza w Warszawie i podwarszawskich gminach jest problemem zarówno dla mieszkańców, jak i włodarzy miast. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest transport. Jednak za smog, czyli wysokie przekroczenia norm jakości powietrza, odpowiadają wysokoemisyjne źródła ogrzewania. Warszawa i okolice dążą więc do dekarbonizacji, zastępując węgiel gazem ziemnym. To dlatego w 2023 r. ruszą prace przy budowie Gazociągu Warszawskiego.
in. wysyłka zawiadomień o przejmowaniu terenu na czas budowy, po czym nastąpi tyczenie geodezyjne terenu budowy i przejecie nieruchomości. Właściwe prace budowlane ruszą w czerwcu br. i będą poprzedzone badaniami saperskimi i archeologicznymi.

Las Bemowski - trwa sadzenie drzew

W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami spółki, odnowione zostanie 1,67 ha obszaru na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Obecnie trwają nasadzenia 21 tys. nowych drzew, wśród których znajdują się olszyny, topole i wiązy. Wszystkie rośliny są 2-3 letnie. Kolejne nasadzenia obejmujące 10 tys. młodych drzew zaplanowano po zakończeniu budowy Gazociągu Warszawskiego.

Kup bilet

Porozumienie z władzami Bemowa

W ramach prowadzonych działań prośrodowiskowych GAZ-SYSTEM podpisał również porozumienie z Urzędem Dzielnicy Bemowo, w którym spółka zobowiązała się do nowych nasadzeń i ich trzyletniej pielęgnacji. 50 grabów, lip i sosen pojawi się przy ul. Kartezjusza, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Radiowej, a także przy ul. Dywizjonu 303. Nowe drzewa będą miały minimum 14 cm obwodu lub co najmniej 2-2,5 m wysokości. Podobne porozumienia są także uzgadniane z pozostałymi warszawskimi dzielnicami, których dotyczy inwestycja, czyli Bielanami i Białołęką. Nasadzenia będą prowadzone etapami, aż do momentu zakończenia inwestycji. Współpraca z dzielnicami i Lasami Miejskimi prowadzona jest na postawie listu intencyjnego podpisanego z m.st. Warszawa w sierpniu 2022 r. Po zakończonej budowie planowane są również nasadzenia wzdłuż nowego gazociągu oraz w rejonie skarpy w Parku Młocińskim.

Gazociąg Warszawski
Przebieg Gazociągu Warszawskiego

REKLAMA

Będą spotkania z mieszkańcami

Inwestor planuje również zorganizować kolejną serię spotkań z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu. Spotkania odbędą się na przełomie maja i czerwca tego roku. Jest to znakomita okazja, aby mieszkańcy uzyskali szczegółowe informacje na temat procesu budowy i procedur odszkodowawczych. Warto wspomnieć, że podobne spotkania we wszystkich pięciu gminach i trzech warszawskich dzielnicach miały już miejsce w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

Zakończenie budowy Gazociągu Warszawskiego planowane jest na II kwartał 2025 r. Inwestycja ta wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, a możliwość przyłączenia do sieci gazowej nowych odbiorców - np. elektrociepłowni i ciepłowni - przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Gazociąg ten umożliwi również dalszy rozwój ciepłownictwa systemowego, które jest najlepszym sposobem na walkę z miejskim smogiem. Budowa jest również odpowiedzią na planowane zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny. Po oddaniu gazociągu do użytkowania GAZ-SYSTEM będzie mógł przesłać nim każdego roku ponad 2 mld m3 zapewniając niskoemisyjne paliwo odbiorcom indywidualnym i przemysłowym.

Artykuł sponsorowany

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl