Fotografia ambasadorem kultury. Wyjątkowa wystawa na WAT
9 czerwca 2017
Bywalcy pikników rodzinnych, zlotów food trucków i wielogodzinnych koncertów w amfiteatrze, w które obfitowały "Dni Bemowa", zapewne nie zauważyli, że prawdziwym początkiem tego dziewięciodniowego święta dzielnicy był wernisaż Międzynarodowej Wystawy Fotograficznej "Fotografia ambasadorem kultury", zorganizowanej w Bibliotece Głównej Wojskowej Akademii Technicznej. Piękne zdjęcia, a właściwie fotogramy, były - nomen omen - ilustracją współpracy, jaką Bemowskie Towarzystwo Fotograficzne, obchodzące właśnie swoje trzydziestolecie, prowadzi z Klubem Fotograficznym Ikar, działającym w ukraińskim Światoszynie.
Swoją drogą, to ciekawe, że w kraju postsowieckim, w którym samorząd terytorialny nadal jest dość ułomny: władze wykonawcze pochodzą z odgórnej nominacji, a ich budżety oparte są na odgórnie przyznawanych dotacjach, ustrój stolicy jest bardziej zdroworozsądkowy niż u nas, choć to my uczymy Ukraińców samorządności. Otóż ten Światoszyn jest dzielnicą Kijowa, tak wszyscy mówią, ale formalnie jest powiatem (rejonem), a samo miasto Kijów jest formalnie województwem (obłastią). Oznacza to, że do spraw stołecznej metropolii nie miesza się żaden dodatkowy szczebel wojewódzki, tak jak dzieje się w Warszawie, gdzie obok urzędu miasta działa urząd marszałkowski, dzięki czemu marszałek Adam Struzik pobiera od Hanny Gronkiewicz-Waltz nieustającą synekurę w postaci 3300 zł miesięcznie z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tramwaje Warszawskie sp. z o. o. Do tego skandalu wszyscy się przyzwyczaili i nikomu to już nie przeszkadza.
Z drugiej strony, dzielnice Kijowa - powiaty - mają klarowniejszą pozycję w ustroju miasta, z własnymi kompetencjami, inaczej niż u nas. Wszystkie (jest ich dziesięć) są podobnej wielkości, mają po 200-300 tysięcy mieszkańców, co znacznie ułatwia współpracę z miastem. Warszawa ciągle boryka się z problemem, że inaczej musi traktować 200-tysięczny Mokotów, a inaczej - formalnie równorzędną - Wesołą, która jest od Mokotowa dziesięć razy mniejsza.
Wracając na wystawę: zorganizował ją znany artysta fotografik i społecznik Marian Rynkiewicz, prezes Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Znany nawet bardziej poza naszą dzielnicą, autor m.in. pięknego albumu "Kalwaria Życia" oraz wielu diaporam - pokazów multimedialnych opartych na projekcji diapozytywów i na wykonywanej na żywo muzyce - za które zbiera międzynarodowe nagrody.
Wystawę honorowym patronatem objęli ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, komendant-rektor Wojskowej Akademii Technicznej płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek oraz burmistrz Bemowa Michał Grodzki, który wraz ze swoim zastępcą Markiem Lipińskim nawet pojawił się na wernisażu. Wystawa jest czynna do 15 sierpnia.
Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)