REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Forum Wola

REKLAMA

# Madbutcher

08.12.2022 14:47

Tunel nie służył do transportu poczty, tylko właśnie prasy, której wtedy drukowano tam ogromne ilości - słyszałem o nim już dawno temu od osoby, która pracowała w DSP w latach 70-ch i 80-ch. Nie był on bynajmniej żadną tajemnicą - wszyscy pracownicy DSP i Ruchu o nim wiedzieli.

# henma

09.12.2022 02:02

Był to tunel do transportu prasy drukowanej w dawnym Domu Słowa Polskiego. Wózki z drukowanymi tam gazetami jechały tunelem pod ulicą do nieistniejącego już budynku zajmowanego przez RSW Książka-Prasa-Ruch (kiedy zlikwidowano RSW budynek przejął IPN, potem budynek zburzono i wybudowano tam nowy wieżowiec). Kiedy budynek był jeszcze we władaniu RSW, to w dolnej jego części mieściła się rozdzielnia prasy, w której przywożone na wózkach z DSP gazety dzielono (przydzielano) na województwa i do terenowych placowek (ekspozytur) RSW, z reguły już powiatowych. W powiatowych ekspozyturach przywiezione z Warszawy gazety dzielono i dostarczano do lokalnych kiosków Ruchu. Przy budynku RSW od strony ul. Wroniej był spory plac spedycyny dla ciężarówek, którymi rozdzielone w sortowni gazety wieziono do terenowych ekspozytur. Część gazet wieziono stąd na dworzec, bo w niektóre rejony Polski, dokąd można było szybko gazety dowieźc koleją, korzystano i z tego transportu, do czego służyły kursujące wówczas kolejowe wagony pocztowo-bagażowe. To tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie tajemniczego ponoć tunelu.
Wejścia do niego nie pilnowali funkcjonariusze sił specjalnych, a zwykli strażnicy ze straży przemysłowej DSP. Miałem okazję nim przejść w lutym 1982 r.

# Wredny Kocur

09.12.2022 10:54

Rozumiem, że jako schron się nie przyda

REKLAMA

# Loko

09.12.2022 18:26

Jak łatwo nam przychodzi niszczenie wszystkiego co kiedyś powstało. Żeby nie mieć problemu to trzeba go zalać betonem. A nie lepiej trochę poszerzyć horyzonty i go wyremontować, a w razie czego posłużył by jako schron podziemny. Niszczymy wszystko, co mogłoby w przyszłości uratować ludzkie życie
Dodaj komentarz:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA