REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

protest Czajka

# dobryczłowiek

13.06.2005 12:17

Rozbudowa Czajki ; Kłamstwa i szantaże MPWiK 1/ To nie będzie rozbudowa Czajki tylko całkiem nowa inwestycja: budowa nowej oczyszczalni obok starej, budowa spalarni i zakładu przetwarzającego toksyczne popioły. 2/ Mieszkańcy Białołęki nie byli nakłaniani do składania podpisów pod protestem. 3/ Dane o docelowych ilościach ścieków zostały wzięte z dokumentacji MPWiK. Decyzja o skierowaniu niemal wszystkich ścieków warszawskich do Czajki zamiast do trzech w tym do oczyszczalni na Pancerzu w Łomiankach, zapadła w niejasnych okolicznościach, w Uchwale Rady Warszawy w październiku 1999r. Komuś z jakiegoś powodu przeszkadzała wtedy oczyszczalnia na Pancerzu. W poprzednich latach w roku 1996 i 1998 Rada Warszawy uchwaliła zupełnie inne uchwały w których było zalecenie oczyszczania ścieków warszawskich w trzech oczyszczalniach. Uchwały te były oparte na analizach specjalistycznych firm. Czajka miała wtedy oczyszczać tylko ścieki Warszawy prawobrzeżnej i miała być tylko modernizowana dla zlikwidowania uciążliwości (smród i hałas) . Takie informacje otrzymywali budujący swoje domy również z gminy. Tak więc wszyscy którzy zbudowali swoje domy w latach dziewięćdziesiątych nie mogli nic wiedzieć o gigantycznej rozbudowie Czajki. Z tego powodu będą mogli występować o odszkodowania w przypadku przeforsowania tej inwestycji. A w latach dziewięćdziesiątych powstało 80% domów w Zielonej Białołęce.
Pomysł budowy spalarni to rzecz zupełnie nowa, wymyślona w czerwcu 2004 r. przez MPWiK, a ogłoszona lokalnemu społeczeństwu w lutym 2005 r. bez żadnych prawdziwych konsultacji.
5/ Odwoływanie się do planów PRL-owskich, do czasów gigantomanii jest śmieszne. Założenie projektowe w latach siedemdziesiątych że Czajka ma oczyszczać 600 tys. m3 ścieków dziennie wiązało się z PRL-owską gigantomanią w przemyśle. Przemysł komunistyczny upadł i plany stały się absurdalne.
Zmieniło się też radykalnie przeznaczenie terenów północnej Białołęki. Teren ten początkowo rezerwowany był na inwestycje przemysłowe. W 1989 r. przez demokratyczne władze Warszawy został przeznaczony w pełni na cele mieszkaniowe i rekreacyjne.
Odwoływanie się do starych założeń to tak jakby ktoś chciał odwołać się do planów Stalina z lat pięćdziesiątych zakładających budowę kilku Pałaców Kultury w Warszawie. Czy z tego powodu mają być teraz budowane szkaradne Pałace Kultury w Warszawie.
6/ Budowa spalarni wbrew temu co nam wmawia MPWiK przyniesie degradację środowiska i krajobrazu. Krajobraz Zielonej Białołęki to niska zabudowa willowa, tereny leśne, parkowe, zabudowania rekreacyjne, brak obiektów dużych i przemysłowych.
www.czajkaprotest.org.pl

 ragozd

14.06.2005 09:37

ad 2) Bylem. Osobiscie. Poziom naklaniania jak w radiu maryja
ad 3) Pomyslales ze w okolicach pancerza moze mieszkac bardziej wplywowy Oszlolom?
ad 5) widze ze wolisz te ekologiczne haldy niespalonych smieci w rekreacyjnych lasach Bialoleki ...
ad 6) Czesto jezdze kolo dzisiejsczej czajki. Nie jest to rekreacyjna willowa zabudowa... Dobudowanie tam czegokolwiek nie pogorszy sytuacji.
Chcac dostac unijne dotacje, trzeba spelniac unijnych norm. Co jak co, ale ekologiczne sa wysrubowane. Wiec powiem wprost - zalatwiasz tu po prostu wlasna prywate.

# steo

14.06.2005 16:08

Nie miałem zdania o sprawie, ale gdy przeczytałem popagandowy, niepodpisany i kłamliwy tekst MPWiK w prasie, zacząłem być przeciwnikiem budowy. Jeśli ktoś mnie oszukuje teraz, będzie oszukiwał w przyszłości - ukrywał trucie, statystyki, itp.

REKLAMA

# Tony

15.06.2005 11:17

Nie chce mi się pisać od nowa, więc przeklajam swój post z forum wyborczej dotyczący informacji podawanych przez przeciwników spalarni na www.czajka-protest.org.
(cytuje)
"Z całym szacunkiem ale infromacje na www.czajka-protest.org, to głównie
dezinformacje. Nie mam czasu się rospisywać, ale tylko kilka rzeczy które mi
się od razu rzuciły w oczy:
- porównanie spalarni osadów do spalarni odpadów jest grubym nadużyciem:
przedewszystkim w osadach masz niewielką ilość związków chloroorganicznych
które są odpowiedzialne za powstawanie dioksyn które tak was przerażają. BTW,
przypominam, że roczna całkowita emisja dioksyn i furanów dla tej spalareni
jest szacowana na 2mg (dwa miligramy), dla porównania dawka, którą dostał
Juszczenko wynosiłą jednorazowo kilkaset miligramów.
- porównanie emisji ze spalarni z innymi obiektami było dość tendencyjne:
Spalarnia będzie emitować 77Mg SO2, 311Mg NO2 i 78Mg CO, to wy porównujecei ją
z elekrociepłownią o mocy 101MW (524Mg SO2, 409 NO2 i 42Mg CO). Dlaczego nie
porównacie np z Żeraniem który ma łączną moc ok 1800MW (około 1500MW cieplnej i
około 300MW elektrycznej) - pewnie by się okazało, że spalarnia będzie emitować
1/30 tego co Żerań. A może warto by porównać z emisją z ruchu drogowego:
przeciętny samochód emituje kilkaset (sic!) gramów spalin na jeden kilometr
przejechany. Chyba nie trzeba wielkiej matematyki, żeby policzyć kto jest i
będzie największym trucicielem na Białołęce (i w ogóle w miastach).
- Wielokrotnie poruszana kwestia czy nie można by spalać osadów na Żeraniu -
jak już kilka razy pisałem to nie jest aż tak proste technologicznie i wątpie
żeby to było efektywne. Ale niech tam, tylko zastanówcie się: strefa
oddziaływania komina (takiego jak ma Żerań i miałaby Czajka) nie jest
największa blisko komina (ostatecznie, konwekcja nie pozwala na osiadanie
spalin w punkcie emisji, ttylko w pewnej odległości). Dla ludzi mieszkających w
Choszczóce naprawdę nie będzie miało znaczenia czy te same spaliny pójdą z
Czajki, czy z komina Żerania, oddziaływanie będzie porównywalne.
oskarżacie MPWiK o złą wolę (OK wasze prawo), i kłamstwa, a sami podajecie
informacje które wprowadzaja w błąd. " (koniec cytatu)

# bf

15.06.2005 15:50

@propagandzista Tony
Jeśli spalarnia przy Czajce ma emitować tylko 1/30 tego co Zerań, to przenieść ją do Żerania. Wzrostu emisji o 3% nikt nie zauważy, a nie bedzie sie szpeciło okolicy "instalacją przemysłową" i da się spokój niczemu winnym ludziom.
Choc tu czuje naszą polską maksymę "na biednego nie trafiło" - zamarzyło się ludziom mieć domki w ładnej okolicy, no to teraz macie. Taki ton zazdrości przebija u zwolenników spalarni. W końcu w zyciu chodzi o to, zeby przypadkiem innym nie było za dobrze. Obrzydliwe !!!!!!!
I dodatkowo, nie każdy lubi oddychac na okrągło przez cały rok spalinami w stężeniu porównywalnym z dużym skrzyżowaniem w mieście (to ze spotu reklamowego w wykonaniu dr. Pajaka - "niezależnego eksperta" z AGH).

# Tony

15.06.2005 18:06

Już kiedyś tłumaczyłem czemu przeniesienie spalarni do Żerania jest technicznie trudne.
Ale myślę, że tak naprawdę obecny właściciel nie będzie chciał się zgodzić na instalację spalarni w elektrociepłowni, a jeśli już to za słoną dopłatą.
I nie chodzi o to, czy spalarnia znacząco pogorszy czy nie emisje z elektrociepłowni. Chodzi o to, że hasło "spalarnia" (jak widać na przykładzie niniejszej dyskusji) działa jak płachta na byka - więc po co brać sobie taki problem na kark. Dla większości ludzi to że spalarnia truje jest kwestią wiary, a nie wiedzy, czy też racjonalnych argumentów.
Bo jak ludzie krzyczą DIOKSYNY, a ja powtarzam, pytanie "a gdzie w osadach są związki chloroorganiczne żeby powstały dioksyny", to nikt nie wie o co mi chodzi.

REKLAMA

# pasikonik

16.06.2005 11:26

Cześc wody jest chlorowana, spora cześć detergentów dziala na podstawie chloru, wybielaczy czy srodkow dezyfekcyjnych.

# Tony

16.06.2005 12:53

@pasikonik
Tak, woda jest czasem chlorowana (aczkolwiek obecnie już rzadko), i pewne ilości chloru znajdują w chemikaliach domowego użytku. Dlatego trochę dioksyn powstanie, ale będą to ilości o rzędy wielkości mniejsze niż ze zwykłej spalarni śmieci (czy też ze spalarni przyszpitalnej).
Opracowanie którym się wszyscy podpierają (łącznie z przyjazną Choszczówką) podaje ilość 2mg (dwa miligramy) na rok.
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe