REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Ekologia w obiektywie

  12 czerwca 2006

Na murach Barbakanu można oglądać wystawę fotografii nagrodzonych w finale VI edycji organizowanego przez firmę Bayer ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Ekologia w obiektywie". Zwycięzcą konkursu i laureatem nagrody Grand Prix została Agnieszka Karlak-Bartkowska z Gorzowa Śląskiego za fotografię pt. "Oblicze Ziemi".

REKLAMA

W tegorocznym konkursie wzięło udział 1151 prac wykonanych przez fotografów zawodowych i amatorów. Wernisażowi wystawy zwycięskich zdjęć towarzyszył pełny atrakcji Artystyczny Piknik Ekologiczny "Ekologia jest trendy".

Tegoroczny temat "Oblicza Ziemi. Klimat: nowoczesne technologie - odpowie-dzialność" zainspirował ponad dwustu dwudziestu fotografów z całej Polski. Zwy-cięzcą konkursu i laureatem nagrody Grand Prix została Agnieszka Karlak-Bart-kowska z Gorzowa Śląskiego za fotografię pt. "Oblicze Ziemi". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 czerwca br. na warszawskim Barbakanie w trakcie Artysty-cznego Pikniku Ekologicznego. Nagrodzone prace będzie można oglądać na mu-rach Barbakanu przez całą dobę do końca lipca. Następnie na wystawę organi-zatorzy zapraszają do Gdyni i Wrocławia.

- Tytuł pracy "Oblicze Ziemi" stanowi jedno z możliwych przedstawień Ziemi. Fotografia prezentuje podział między dwoma światami: światem obojętnych, nie-świadomych zagrożenia ludzi i światem ginącej przyrody. Smutne to wszystko, co robimy z naszym światem, świadomie niszcząc swój dom, dom naszych rodziców i naszych dzieci i dzieci ich dzieci... a przecież jesteśmy tu tylko na chwilę - mówi Agnieszka Karlak-Bartkowska, tegoroczna laureatka Grand Prix. - Fotografia, którą przesłałam na konkurs została wykonana jako negatywowy fotomontaż ciemniowy składający się z trzech fotografii, które w odpowiedniej kolejności były naświetlane na papier fotograficzny. Następnie otrzymany efekt sfotografowałam - wyjaśnia zwyciężczyni.

Ideą wystawy jest zwrócenie uwagi każdego z tysięcy przechodniów odwiedza-jących codziennie Barbakan na problemy ochrony środowiska. Artystyczny Piknik Ekologiczny, podczas którego odbyło sie wręczenie nagród laureatom odwiedziło kilka tysięcy turystów oraz mieszkańców Warszawy. Brali oni udział w konkursach o tematyce ekologicznej, degustowali ekologiczne produkty spożywcze i bawili sie na koncercie zespołu Desorient, grajacego muzykę etniczną na wykonanych przez siebie instrumentach. Uczestnicy pikniku mogli też obejrzeć wystawę znakomitych zdjęć z całego świata znanej podróżniczki Beaty Pawlikowskiej, która w tym dniu podpisywała swoją najnowsza książkę.

Wśród konkursowych fotografii pojawiło się też wiele obrazów dokumentu-jących piekno przyrody i przede wszystkim symbiozę: efekt odpowiedzialnych działań człowieka, kreującego rozwój z uwzględnieniem dbałości o stan środowiska naturalnego.

- Organizujemy nasz konkurs Ekologia w obiektywie, z pełną świadomością, że Ziemia krzyczy o pomoc. Dlatego jako firma jesteśmy pionierem działań, które dziś określa się mianem korporacyjnej odpowiedzialności społecznej. Nasza odpowie-dzialność wynika z przekonania, że jesteśmy częścią pewnego zamkniętego cyklu rozwojowego w przyrodzie. Oglądając tegoroczne prace utwierdzam się w przeko-naniu, że zgodnie z nasza misją, skutecznie budujemy poczucie współodpowie-dzialności za stan środowiska naturalnego i promujemy proekologiczne postawy inspirując do twórczych poszukiwań przy pomocy aparatu fotograficznego - mówi Burghardt Bruhn, Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

W tegorocznym konkursie "Ekologia w obiektywie" tradycyjnie już mogli brać udział zawodowcy i amatorzy. Uczestnicy konkursu ubiegali się o nagrody w trzech kate-goriach merytorycznych: Przyroda, Dewastacja oraz Symbioza. Jury obradowało w następującym składzie: przewodniczący: Maciej Belina-Brzozowski, PAP-Foto; Anna Brzezińska, Fotograf; Krzysztof Gierałtowski, Fotograf; Magdalena Machinko-Nagrabecka, UNEP/GRID Warszawa; Elżbieta Wieteska, Redaktora Naczelna Wiedza i Życie; Zbigniew Włodarski, z-ca Redaktora Naczelnego "Foto"; Ireneusz Graff, Prezes ZPFP; Mariusz Wideryński, Prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF; Monika Lechowska, Bayer Sp. z o.o..

W przedziale wiekowym 12-18 lat w kategorii Przyroda pierwsze miejsce otrzy-mał Jerzy Grzesiak z Łodzi za wykonaną w Borach Tucholskich fotografię pt. "Straż-nik mgły" prezentującą zająca szaraka. W kategorii Dewastacja zwyciężyła Kata-rzyna Grabowska z Warszawy za pracę "Gdy z życia uchodzi płomień". W kategorii Symbioza najwyżej oceniona została fotografia Katarzyny Rożek z Bydgoszczy "Biedronka i trampek" wykonana przed schroniskiem młodzieżowym w Szczecinie.

W przedziale wiekowym powyżej 18 lat nagrodę główną w kategorii Przyroda otrzymał Mariusz Oszustowicz z Tych. Nagrodzone zdjęcie nosi tytuł "Czysta woda" i prezentuje wody jeziora Łebsko. W kategorii Dewastacja zwyciężył Krzysztof Ban-darek z Wrocławia. Jego praca zatytułowana "Kokoszka" została zrobiona w cen-trum Katowic. Zwyciężył on również w kategorii Symbioza. Nagrodzone zdjęcie pt. "Bociany" zostało wykonane we Wrocławiu i przedstawia bocianie gniazdo na bloku z wielkiej płyty.

Tegoroczny konkurs odbywał się pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz UNEP/GRID Warszawa. Patronaty medialne objęły następujące tytuły: TVP 3, Foto, Wiedza i Życie, Rzecz-pospolita. Nad samą wystawą dodatkowło patronat objęły miesięczniki What's UP oraz The Visitor. Współpracę merytoryczną podjęło Ministerstwo Środowisko.

Nagrodzone fotografie oraz prace zakwalifikowane do wystaw pokonkursowych można zobaczyć na stronie internetowej www.ekologiawobiektywie.pl.


Wernisaż prac konkursu "Ekologia w Obiektywie 2006"
i artystyczny piknik ekologiczny "Ekologia jest trendy"


Podróżniczka Beata Pawlikowska prowadzi konkurs dla widzów i przechodniów


Zwycięzcy konkursu "Ekologia w obiektywie 2006": od lewej - Agnieszka Karlak-Bartkowska - Nagroda Grand Prix, Nagroda Dziennikarzy; Mariusz Oszustowicz - Nagroda Główna w kategorii Przyroda powyżej 18 lat; Pani Beata Pawlikowska; przed Panią Beatą kuca Krzysztof Bandarek - Nagroda Główna w 2 kategoriach tematycznych: Symbioza i Dewastacja w kategorii powyżej 18 lat; dalej Jerzy Grzesiak - Nagroda Główna w kategorii Przyroda 12-18 lat; Katarzyna Rożek - Nagroda Główna w kategorii Przyroda 12-18 lat; Katarzyna Grabowska - Nagroda Główna w kategorii Dewastacja 12-18 lat. Na dalszym planie od lewej: Anna Brzezińska - jury: Paweł Migdalski - Dyrektor Działu Diagnostyki, Bayer Sp. z o.o.: Krzysztof Gierałtowski - jury: Jarosław Kret - prowadzący piknik.

Konkurs fotograficzny oraz wystawy są częścią wielopłaszczyznowego programu Bayer na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku, pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP/GRID Warszawa) firma organizuje również konkurs prac magisterskich "Ambasador Zrównoważonego Rozwoju firmy Bayer" kierowany do absolwentów wyższych uczelni oraz warsz-taty studenckie w zakładach Bayera w Niemczech. W kwietniu i maju odbyły się Eko Roadshow - cykl warsztatów ekologicznych dla studentów w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Miriaka

18.12.2021 21:16

Bardzo ciekawa inicjatywa uświadamiająca ludzi w sprawie tego jak ważna jest dla nas http://www.klub.kobiety.net.pl/moje/ekologia i dlaczego powinniśmy traktować ją bardzo na poważnie

 Syśka

17.03.2022 09:20

W jaki sposób staracie się zadbać o element ekologiczny w Waszym biznesie? Jakiś czas temu skorzystałem z oferty sklepu, gdzie zamówiłem https://sklep.ekologiczna-torba.pl/ do mojego sklepu.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025