Egzotyczne zwierzęta w blokach. "Pomożecie odnaleźć pupila?"
10 maja 2019
Czy sąsiedzi mogą zupełnie bez rejestracji i specjalnego nadzoru hodować ptaszniki, skorpiony, dzikie węże i żmije w swoich mieszkaniach? - pyta czytelniczka.
- Witam sąsiadów. Jakby ktoś znalazł moją malutką włochatą kuleczkę, to proszę do mnie pisać. Wyjechałem na święta i dziś po powrocie zastałem puste terrarium. Bardzo zależy mi na odzyskaniu pupila, niestety nie ma chipa... - napisał na facebookowej grupie pan Wojtek, zamieszczając przy tym zdjęcie dorodnego pająka.
"To nie są zwierzaki do trzymania w domu"
Większość komentujących wyraziło nadzieję, że to tylko okrutny żart, jednak właściciel włochatego pająka szybko uświadomił wszystkich, żeby jego apel potraktować serio. - Dwa lata temu w mojej okolicy rowerzysta został ugryziony przez pająka egzotycznego, długo nie było wiadomo jakiego, chłopak walczył o życie pół roku. Ludzie, rozumu trochę - przekonuje pani Anna. Pan Wojtek uspokajał: pająk wygląda groźnie, ale jad ma porównywalny z jadem osy. - Co z tego? Samo ugryzienie przez takiego towarzysza nie jest niczym przyjemnym. To nie są zwierzaki do trzymania w domu, w bloku, między ludźmi i tyle - napisała pani Beata. Ptasznik pana Wojtka na szczęście się odnalazł.
Jaszczurki, pająki, skorpiony i węże
W 2018 roku pracownicy ekopatrolu pięciokrotnie interweniowali w przypadku znalezionych jaszczurek, złapali sześć egzotycznych, dużych pająków, dwa małe pytony królewskie, dwa skorpiony, osiem węży zbożowych, 28 zaskrońców i trzy żmije zygzakowate. Ta ostatnia, choć jadowita, występuje na terenie całej Polski. Najczęściej ucieka przed człowiekiem i atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Po ugryzieniu przez egzotyczne, nieznanego pochodzenia zwierzę, zawsze powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
Trzeba rejestrować
- Czy trzeba rejestrować egzotyczne zwierzęta? Można je bez problemu kupić w internecie - pyta na naszym forum czytelniczka. Jak poinformowali nas strażnicy miejscy - o obowiązku rejestracji egzotycznych zwierząt stanowi dyrektywna Rady Unii Europejskiej nr 337/97 i dotyczy wyłącznie żywych płazów, gadów, ptaków i ssaków. Gatunki, które podlegają wymogom rejestracji, można sprawdzić w bazie znajdującej się pod adresem: http://www.unep-wcmc.org/eu/Taxonomy. Zgłoszenie do rejestru składa się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia (w Warszawie do prezydenta miasta) w ciągu 14 dni od chwili wejścia w jego posiadanie lub sprowadzenia do Polski. Za posiadanie zwierzęcia bez pozwolenia grozi do pięciu lat więzienia.
(DB)