Dziedziczenie komunalnego przez wnuka
4 kwietnia 2011
Mieszkam wraz z wnuczką w mieszkaniu komunalnym. Czy wnuczka będzie miała prawo najmu tego mieszkania po mojej śmierci? Podobno jest już to możliwe, gdyż zmieniły się pod tym względem przepisy.
Sąd Najwyższy w uchwale z 21 maja 2002 r., wyjaśnił, że wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymienionych w tym przepisie także wtedy, gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa. W razie braku wyżej wymienionych osób stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
Wspomniana przez Panią zmiana przepisów prawnych rozszerza krąg osób mo-gących wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy również na wnuki, w przy-padku wcześniejszej śmierci dzieci najemcy. W chwili obecnej nowelizacja ta jest ciągle na etapie prac w komisjach sejmowych i nie można jednoznacznie stwierdzić kiedy, ani czy w ogóle wejdzie ona w życie. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 Usta-wy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, rada gminy uchwala zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Wskazane uchwały ustanawiają szczególne zasady postępowania w stosunku do osób, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy na podstawie zasad ogólnych czyli art. 691 k.c. Uchwały te zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej właściwej rady gminy. Na podstawie po-wyższego artykułu została wydana uchwała rady Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r., w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego za-sobu miasta stołecznego Warszawy. W paragrafie 31 wskazanej uchwały zostały ustanowione szczególne zasady postępowania w stosunku do osób, które nie wstą-piły w stosunek najmu po śmierci najemcy na podstawie zasad ogólnych czyli art. 691 k.c. Za takie osoby uważa się małżonka najemcy, zstępnych, wstępnych, pa-sierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Powyższy przepis stanowi, że z osobami takimi może zostać zawarta umowa najmu zajmowanego lo-kalu, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: osoby te zamieszkiwały z na-jemcą w lokalu za zgodą właściciela i prowadziły wraz z nim wspólne gospodarstwo domowe przez okres co najmniej ostatnich siedmiu lat, zajmowana powierzchnia mieszkalna lokalu nie przekracza 15 m2 na każdą osobę uprawnioną, a w przy-padku gospodarstwa jednoosobowego 30 m2, osoby te nie zalegają z opłatami za korzystanie z lokalu (przy czym warunek ten uważa się za spełniony również w przypadku występowania zaległości, jeśli zostało podpisane i jest realizowane poro-zumienie o spłacie zadłużenia), osoby te osiągają dochód nieprzekraczający 160% minimum dochodowego.
dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w
Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK
Tel. 22 690-68-68
Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl. Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".