Działdowska: 23 lata walki o wykup mieszkania
5 kwietnia 2012
Jeszcze tylko w tym roku najemcy lokali komunalnych mają możliwość wykupu mieszkania przy 90-procentowej bonifikacie. W przyszłym nie będzie to już możliwe. Zgodnie z uchwałą rady miasta w 2013 r. bonifikata będzie wynosić już tylko 50 procent. - Czy z tego powodu zarząd dzielnicy zwleka ze wznowieniem rozpoczętej w 1989 r. procedury wykupu mojego mieszkania? - pyta pani Bożena, która 23 lata czeka na wykup lokalu przy ul. Działdowskiej 14.
Bielany miały słonia, a Wola - żyrafę
Blaszana figura słonia była znakiem rozpoznawczym Bielan przez długie lata. Na Woli zaś żyła sobie żyrafa. Słonia nie ma, za to długoszyje zwierzę, choć się przemieszcza po dzielnicy, ma się całkiem nieźle.
Kiedy w 1990 r. miasto wstrzymało sprzedaż lokali komunalnych, czytelniczka zaczęła domagać się wznowienia procedury rozpoczętej przed tym rokiem. Niestety, przez 23 lata kolejne zarządy dzielnicy Wola nie rozwiązały skutecznie problemu. Mając dość opieszałości urzędników pani Bożena złożyła w końcu skargę do komisji rewizyjnej na pracę zarządu dzielnicy, podkreślając w niej przede wszystkim ignorowanie przez poprzednie zarządy jej wielokrotnych próśb o wznowienie procedury sprzedaży z 1989 r. Komisja rewizyjna uznała jej skargę za bezzasadną. - Po 28 latach starań mój znajomy mógł wreszcie wykupić mieszkanie. A ja nie mogę? Takie nierówne traktowanie obywateli wobec prawa to łamanie przez wolskich urzędników Konstytucji - denerwuje się czytelniczka. Władze dzielnicy tłumaczą się... brakiem 20 tys. zł na przeprowadzenie inwentaryzacji budynku, która jest wymagana przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań. I choć osiem rodzin, które podobnie jak pani Bożena chcą wykupić mieszkanie, zadeklarowało, że pokryje koszty inwentaryzacji, władze dzielnicy nie podjęły żadnych działań w tej sprawie. - Chcę uzyskać odpowiedź, na jakiej podstawie odmawia mi się wznowienia rozpoczętej procedury sprzedaży z 1989 r.? Liczyłam, że nowy zarząd dzielnicy wreszcie rozwiąże sprawę, ale widzę, że nic z tego - żali się pani Bożena.
Zmiana uchwały?
Bezradna wobec opieszałości urzędników lokatorka przybyła osobiście na marcową sesję rady dzielnicy, aby poprosić o pomoc wolskich radnych. Ci z komisji rewizyjnej, choć złożoną przez nią skargę na pracę zarządu uznali za bezzasadną, zapewnili panią Bożenę, że burmistrz jeszcze raz przeanalizuje możliwość wykupu lokali komunalnych w budynku przy ul. Działdowskiej 14. - Skarga ma dwa aspekty. W aspekcie prawnym nie ma podstaw formalno-prawnych, aby uznać, że zarząd postępuje niezgodnie z prawem.
Historia pani Bożeny pokazuje, że przeszkód w wykupie mieszkania komunalnego nie muszą stanowić nieuregulowane kwestie własności i roszczenia do nieruchomości. W tym przypadku była to urzędnicza opieszałość. Jak wielu ludzi dotyczy? Czy wreszcie w tym roku po ponad 20 latach starań mieszkańcom bloku przy ul. Działdowskiej 14 uda się wykupić lokale? Będziemy pilnować tej sprawy.
Anna Przerwa
.














































