REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dowód osobisty - sprawa ważna

  21 czerwca 2004

Od 1 maja 2004 obywatele polscy, którzy przekraczają granice państw należących do Unii Europejskiej, mogą okazać polski ważny dowód tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport. Umożliwia to znowelizowana ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

REKLAMA

Na granicy można okazać zarówno tzw. stare dowody (czyli książeczkowe) oraz nowe. Zgodnie z ustalonym harmonogramem wszyscy Polacy powinni mieć nowe dowody do końca 2007 roku. Czy tak będzie, czas pokaże. Na razie machina działa bardzo powoli, może się więc okazać, że nie uda się wymiany zakończyć w zakładanym terminie.

Od 1 maja 2004 okazując dowód można załatwić wszystkie sprawy, które wy-magają okazania paszportu, czyli sprawy: bankowe, zdrowotne, ubezpieczeniowe, celne, itd.

Zgodnie z ustawą, dowód osobisty
to dokument, który:
  • stwierdza tożsamość osoby,
  • poświadcza obywatelstwo polskie,
  • uprawnia obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej.
 

Kto musi mieć dowód?

Do jego posiadania zobowiązani są oby-watele polscy zamieszkali w Rzeczpospo-litej Polskiej, którzy ukończyli 18 lat, a także ci, którzy ukończyli 15 lat, jeśli pra-cują, nie zamieszkują wspólnie z rodzi-cami lub opiekunami lub są pozbawione opieki rodzicielskiej lub opiekuna. Prawo do posiadania dowodu ma osoba, która jest obywatelem polskim i ukończyła 13 lat. Nowelizacja ustawy dopuszcza też możliwość wydania dowodu osobistego osobie młodszej, jeśli wystąpią o to rodzice lub opiekunowie.

Dowody wydają urzędy gmin w miejscu zamieszkania obywatela. Koszt: 30 zł. Opłata nie jest pobierana m.in. w przypadku: wady technicznej dokumentu, administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, ulicy lub numeru domu, utraty dowodu na skutek klęski żywiołowej, w przypadku pobytu w domu opieki społecznej.

W przypadku utraty dowodu, należy niezwłocznie zawiadomić o tym urząd gminy. Wydaje on zaświadczenie o utracie dowodu, które jest ważne do momentu otrzymania nowego dokumentu. Jeśli zagubiony dowód się odnajdzie, także należy zgłosić ten fakt do urzędu gminy w przypadku, gdy nie został wydany jeszcze nowy dokument.

Wstąp do księgarni

Jak długo ważny?

  • Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat od daty wystawienia.
  • Dowód wydany osobie, która nie ukończyła 18 lat, zachowuje ważność przez 5 lat od dnia wydania.
  • Dowód wydany osobie po 65. roku życia, może być ważny na czas nieoznaczony, pod warunkiem, że osoba ta poprosi o wydanie dowodu z takim terminem ważności.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy