Do rana, do bólu
24 listopada 2006
Ponad 150 aktorów zrzeszonych w 15 grupach teatralnych wystąpiło na scenie BOK-u podczas VIII Festiwalu Teatrów Amatorskich Garderoba Białołęki.
Twórcza rywalizacja pomiędzy grupami aktorskimi toczyła się przeszło 18 godzin. Jury w składzie: Janusz Majcherek, prodziekan wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej, były redaktor naczelny czasopisma "Teatr", Marcin Jarnusz-kiewicz - scenograf-reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej i ASP w Warszawie, Bartłomiej Miernik - redaktor miesięcznika "Teatr", Wojciech Kalarus - aktor filmo-wy i teatralny oraz parodysta znany z serialu Złotopolscy, w którym gra wiejskiego policjanta Ryszarda Froteckiego oraz Tomasz Służewski, dyrektor BOK-u - ogłosiło werdykt w niedzielę o godzinie 6 rano witając publiczność słowami "dzień dobry".
Komisja nie była jednomyślna. Pomimo zmęczenia, jurorzy toczyli burzliwe dyskusje nie tylko na temat nagród, o których przyznaniu decydowali. W kuluarach nie milkły spory na temat prawdy rozumianej w teatrze amatorskim nie tylko jako talent, wiarygodna gra czy trafna interpretacja tekstu. Kontrowersje budził przede wszystkim przekaz płynący ze sceny zwany przez jurorów głosem pokolenia. Naj-bardziej zażarta dyskusja toczyła się pomiędzy Marcinem Jarnuszkiewiczem a Bartłomiejem Miernikiem o zasadność podejmowania konkretnych artystycznych środków oraz słuszność wyboru formy wyrazu w poruszaniu tematów istotnych dla młodych ludzi.
Jednogłośna okazała się ocena poziomu tegorocznej Garderoby Białołęki. Juro-rzy orzekli, iż poziom VIII Festiwalu był wyrównany, dlatego zapadła decyzja o nie przyznawaniu Nagrody Głównej.
Nagroda Reżyserska trafiła na ręce Anety i Roberta Płuszków za spektakl "Piot-ruś Pan" Teatru TNT. Nagrody Aktorskie zostały przyznane Marcie Domagale za rolę w spektaklu "Cabaret Club" Kabaretu 41 oraz Markowi Bożykowskiemu za rolę w spektaklu "Bitwa na szczycie" Teatru Kotłownia. Przyznano siedem wyróżnień. Otrzymali je Agata Fijewskia i Paulina Włosowska z Teatru Sióstr Fijewskich, Helena Radzikowska z Teatru Off, Piotr Augustyn z Teatru Rezonans Myśli, Arkadiusz Śliwa z Teatru Paradox, Natalia Perkowska z Teatru Kaprys. Wyróżniony został również Kabaret 41 za wykonanie układów choreograficznych do spektaklu "Cabaret Club".
Równolegle z jury zawodowym werdykt ogłosili gospodarze Garderoby, czyli aktorzy należący do grup teatralnych działających na Białołęce. W komisji zasiedli: Agnieszka Zalewska (KT Mamro), Joanna Meuś (TeDeTe), Roman Dłużewski (TeDeTe), Dariusz Dłużewski (Teatr 13), Damian Graczyk (Teatr 13), Tomasz Mitrowski (KT Mamro). Należy podkreślić, że białołęccy aktorzy sami nie brali udziału w festiwalu przyjmując zasadę fair play. Grand Prix trafiło na ręce Teatru Sióstr Fijewskich, które zostały wyróżnione za spektakl "Różowa skarpetka". Nagrodę Reżyserską jury przyznało Dariuszowi Sikorskiemu oraz Izabeli Bor-kowskiej za spektakl "Kabaret Club" Kabaretu 41. Najlepszą aktorką festiwalu, według młodzieżowego jury, była Agata Fijewska. Przyznano również trzy wyróż-nienia aktorskie dla Heleny Radzikowskiej ze Sceny OFF, Katarzyny Krakowiak z Teatru Parabuch oraz dla Marka Bożykowskiego ze Sceny Kotłownia.
Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń z całej Polski organizatorzy Festiwalu Teat-rów Amatorskich, po raz pierwszy w historii przeglądu, dokonali selekcji. Białołęcki Ośrodek Kultury zapowiada, że IX edycja Garderoby podobnie jak VIII, również będzie ogólnopolska. W trosce o wysoki artystyczny poziom, festiwal będzie się odbywał na tych samych zasadach przyjmowania zgłoszeń.
Kolejna IX Garderoba Białołęki już za rok, tradycyjnie w listopadzie.
ader