Dni Targówka
22 czerwca 2007
W ubiegłym tygodniu nowe władze dzielnicy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców, zorganizowały imprezę kulturalno-rozrywkową, jakiej nie mieliśmy od kilku lat.
Autor jest wiceprzewodniczą-cym rady dzielnicy Targówek |
Niegdysiejsze festyny na Targówku, które odby-wały się w latach 1995-2002 z okazji tzw. święta gminy, upamiętniały nadanie naszemu samorządowi lokalnemu samodzielnego bytu prawnego na mocy ustawy warszawskiej z 1994 roku. Imprezy te były wtedy urozmaicone licznymi wystawami, występami i świetnymi koncertami znakomitych wykonawców i zespołów jak np. Republika, Perfect, Lady Pank. W 2002 r. parlament uchwalił nową ustawę o ustroju miasta stołecznego, która zlikwidowała samodziel-ność gmin warszawskich, więc od tej pory w zasa-dzie nie było już powodu do świętowania. Nowe władze pod szyldami PiS raczej zajmowały się rozliczaniem poprzedników i wnosiły niewiele optymizmu i radości do życia miasta.
W latach 2002-2006 - w czasie prezydentury warszawskiej Lecha Kaczyńskiego i jego PiS-owskich następców, większość tego typu festynów została zaniechana lub zastąpiona podniosłymi i czasem ambitnymi, ale mało popularnymi koncertami ko-jarzącymi się raczej z muzyką poważną i patriotyczną. Nie przyciągało to zbyt wielu widzów, nie pomyślano bowiem o dużej części odbiorców nastawionych na bardziej różnorodną ofertę kulturalno-rozrywkową.
W tym roku na Targówku było już zupełnie inaczej. Od 14 do 16 czerwca w różnych częściach dzielnicy odbyły się liczne koncerty zespołów muzycznych i ta-necznych działających przy naszych domach kultury, koncert muzyki żydowskiej, kabaret Jerzego Kryszaka oraz występy zespołów ze szkół i przedszkoli. Uwieńcze-niem Dni Targówka był festyn w Parku Bródnowskim w niedzielę 17 czerwca. Moż-na tu było przyjemnie spędzić czas uczestnicząc w kiermaszach, pokazach, zaba-wach i konkursach. Ponadto mieszkańcy mieli okazję spotkania się z władzami dzielnicy i zapoznania z nowymi radnymi, a także porozmawiania ze swoimi samo-rządowcami.
Tego typu integracja i wymiana poglądów służy zawsze wzajemnemu zbliżeniu obywateli i ich przedstawicieli w strukturach lokalnych władz. Najlepsze atrakcje organizatorzy festynu zaplanowali na niedzielny wieczór. Wówczas m.in. wystąpili aktorzy teatru Rampa wykonujący warszawskie piosenki okresu międzywojennego. Finałowym punktem programu artystycznego był koncert znanej piosenkarki Moniki Brodki. Uwieńczeniem festynu stał się nocny pokaz różnokolorowych sztucznych ogni, który na pewien czas przyozdobił niebo nad Bródnem.
Sebastian Kozłowski