REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Długi stare, ale jare

  15 marca 2010

Mąż zaciągnął długi. Zmarł. Banki zaczęły się domagać zwrotu pieniędzy. Co teraz? - pyta czytelniczka.

REKLAMA

W związku z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą mąż ma długi wobec ZUS i to zaciągnięte przed 2005 rokiem. Czy te długi też nie obciążają w żaden sposób żony i majątku wspólnego? Czy ZUS może egzekwować takie długi zajmując przez komornika spółdzielcze lokatorskie mieszkanie? Czy komornik może wejść na konto żony, jeśli z męża nie może ściągnąć długów? - pyta kolejna czytelniczka.


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 

Skutki zobowiązań powstałych przed 2005 rokiem, czyli przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opie-kuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego, oceniać należy według przepisów obowiązujących przed nowelizacją (art. 5 ust. 5 Ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o zmianie ustawy - kodeks ro-dzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw). Zatem odpowiedzialność małżonków za zobowiązania powstałe przed 2005 rokiem będzie regulowana przepisami sprzed nowelizacji z 2005 roku, według których zaspokojenia z majątku wspólnego może żą-dać także wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Majątkiem wspólnym (dorobkiem) natomiast są w myśl tych przepisów przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, a w szczególności np. pobrane wynagrodzenie za pracę oraz za inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżon-ków.

Długi małżonka powstałe przed 2005 rokiem, mogą być egzekwowane także z majątku wspólnego małżonków, nawet gdy współmałżonek nie wyraził zgody na zawarcie zobowiązania (długu). Dotyczy to też długów związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, za które odpowiada się całym swoim majątkiem. W przypadku egzekucji należności przysługujących ZUS-owi komornik może dokonać egzekucji z majątku męża oraz majątku wspólnego małżonków. Komornik może również dokonać egzekucji z rachunku bankowego męża bądź wspólnego rachunku bankowego małżonków, a także z wynagrodzenia za pracę żony, które to zalicza się do majątku wspólnego małżonków. Odnośnie egzekucji należ-ności na rzecz ZUS-u, to w myśl przepisów o postępowaniu administracyjnym, jest możliwe przeprowadzenie egzekucji także ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które traktowane jest wówczas jako egzekucja z nierucho-mości (art. 1a pkt. 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Jed-nakże egzekucja z nieruchomości może nastąpić dopiero wówczas, gdy zastoso-wanie innych środków egzekucyjnych było bezskuteczne lub nie było możliwe.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl.
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy