REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Długi stare, ale jare

  15 marca 2010

Mąż zaciągnął długi. Zmarł. Banki zaczęły się domagać zwrotu pieniędzy. Co teraz? - pyta czytelniczka.

REKLAMA

W związku z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą mąż ma długi wobec ZUS i to zaciągnięte przed 2005 rokiem. Czy te długi też nie obciążają w żaden sposób żony i majątku wspólnego? Czy ZUS może egzekwować takie długi zajmując przez komornika spółdzielcze lokatorskie mieszkanie? Czy komornik może wejść na konto żony, jeśli z męża nie może ściągnąć długów? - pyta kolejna czytelniczka.


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 

Skutki zobowiązań powstałych przed 2005 rokiem, czyli przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opie-kuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego, oceniać należy według przepisów obowiązujących przed nowelizacją (art. 5 ust. 5 Ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o zmianie ustawy - kodeks ro-dzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw). Zatem odpowiedzialność małżonków za zobowiązania powstałe przed 2005 rokiem będzie regulowana przepisami sprzed nowelizacji z 2005 roku, według których zaspokojenia z majątku wspólnego może żą-dać także wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Majątkiem wspólnym (dorobkiem) natomiast są w myśl tych przepisów przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, a w szczególności np. pobrane wynagrodzenie za pracę oraz za inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżon-ków.

Długi małżonka powstałe przed 2005 rokiem, mogą być egzekwowane także z majątku wspólnego małżonków, nawet gdy współmałżonek nie wyraził zgody na zawarcie zobowiązania (długu). Dotyczy to też długów związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, za które odpowiada się całym swoim majątkiem. W przypadku egzekucji należności przysługujących ZUS-owi komornik może dokonać egzekucji z majątku męża oraz majątku wspólnego małżonków. Komornik może również dokonać egzekucji z rachunku bankowego męża bądź wspólnego rachunku bankowego małżonków, a także z wynagrodzenia za pracę żony, które to zalicza się do majątku wspólnego małżonków. Odnośnie egzekucji należ-ności na rzecz ZUS-u, to w myśl przepisów o postępowaniu administracyjnym, jest możliwe przeprowadzenie egzekucji także ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które traktowane jest wówczas jako egzekucja z nierucho-mości (art. 1a pkt. 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Jed-nakże egzekucja z nieruchomości może nastąpić dopiero wówczas, gdy zastoso-wanie innych środków egzekucyjnych było bezskuteczne lub nie było możliwe.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl.
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA