"Dlaczego wy³y syreny?". Warszawiacy zdezorientowani
20 kwietnia 2020
Uruchomienie 19 kwietnia systemu alarmowego wzbudzi³o zaniepokojenie czê¶ci warszawiaków.
Nie znamy sygna³ów alarmowych, nie wiemy jak siê zachowywaæ w razie og³oszenia zagro¿enia, nie mamy pojêcia o procedurach obrony cywilnej, a d¼wiêk syren kojarzy nam siê z rocznic± wybuchu powstania warszawskiego - tak mo¿na przedstawiæ w skrócie stan wiedzy warszawiaków na temat systemu alarmowania. Jak czytamy na stronie urzêdu miasta, jego zadaniem jest "ostrzeganie ludno¶ci nie tylko przed zagro¿eniami podczas konfliktu zbrojnego, ale te¿ o niebezpieczeñstwach w czasie pokoju: klêskach ¿ywio³owych, ska¿eniu terenu, ataku terrorystycznym i czymkolwiek, przed czym ludzie powinni siê broniæ".
Skromna rocznica
Gdy 19 kwietnia o godz.
Dlaczego ¿onkile? 76 lat od powstania
O 12:00 w ca³ej Warszawie zawy³y syreny. Miasto obchodzi kolejn± rocznicê powstania, do którego dosz³o w 1943 roku w getcie ¿ydowskim.
12:00 rozleg³ siê d¼wiêk syren, w internecie nast±pi³o poruszenie; w wyszukiwarkach furorê robi³o pytanie "dlaczego wyj± syreny?". Czê¶æ warszawiaków próbowa³a po³±czyæ alarm z trwaj±cym stanem epidemii, inni... z po¿arami lasu ko³o Prypeci. Wiele osób dopiero z internetu dowiedzia³o siê, ¿e to upamiêtnienie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Gdy w 2018 roku pad³a propozycja, by 19 kwietnia upamiêtniaæ - podobnie jak 1 sierpnia - z wykorzystaniem systemu alarmowania, ówczesny wojewoda Zdzis³aw Sipiera z pocz±tku by³ przeciwny. Jego argumentacja by³a prosta: syreny s³u¿± do ostrzegania, nie do upamiêtniania a rocznice wybuchu powstania warszawskiego s± okazjami do testów podczas daty, któr± Polacy znaj± na pamiêæ. Ostatecznie wojewoda zmieni³ zdanie.
Czym by³o powstanie w getcie?
Od kiedy w nauczaniu historii i polityce historycznej k³adzie siê du¿y nacisk na powstanie warszawskie, powstanie w getcie zesz³o w pamiêci Polaków na drugi plan. Wiedza o ¿ydowskim powstaniu jest w naszym spo³eczeñstwie bardzo ma³a. Przypomnijmy: od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku ¯ydowski Zwi±zek Wojskowy i ¯ydowska Organizacja Bojowa stoczy³y na ulicach Muranowa i Woli walkê z Niemcami, maj±c± byæ prób± odwetu za ludobójstwo i szans± na godn± ¶mieræ z broni± w rêku. Symbolicznym zakoñczeniem zrywu by³o zniszczenie przez okupantów Wielkiej Synagogi na pl. Bankowym.
(dg)
.