REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dla klimatu i dla siebie

  8 listopada 2007

Klimat się ociepla - słyszymy niemal codziennie. I potakujemy, bo zimy mamy z roku na rok cieplejsze, a latem doskwierają nam nienotowane wcześniej upały. Taki stan średnio nam się podoba, ale bardzo rzadko myślimy o tym, że wszyscy w pewnym stopniu wpływamy na to, co dzieje się z klimatem na Ziemi.

REKLAMA

O tym, że każdy ma wpływ na stan klimatu Fundacja Nasza Ziemia przypomina nową, rozpoczętą w pierwszych dniach października akcją. Zaplanowany na cały rok program "Klimat dla Ziemi, ciepło dla warszawiaków" obejmuje co prawda sto-licę, ale to, co proponuje, może realizować każdy, bez względu na to, czy mieszka w dużym mieście, małym miasteczku czy na wsi. Oszczędzać energię można w każdym miejscu na świecie.

Paprotki dla zdrowia

Uroczyste rozpoczęcie akcji z udziałem prezes fundacji Miry Stanisławskiej-Mey-sztowicz zainicjował happening połączony ze zbiórką makulatury. W jednej z war-szawskich szkół za przyniesiony zużyty papier działacze fundacji rozdawali symbo-liczne paprotki. Uczniowie przynieśli ponad sześć ton makulatury, za co dostali 349 paprotek!

Dlaczego akurat te rośliny? Wybrano paprotki, ponieważ poprawiają powietrze, doskonale je jonizując. Paprotka w domu to gwarancja, że będzie nam się dobrze i zdrowo oddychać. Jednocześnie rośliny mają przypominać o tym, że każdy z nas ma zobowiązania wobec Ziemi.

Jedno z takich zobowiązań, to oszczędzanie drzew, ograniczenie ich wycinki. Można to zrobić w bardzo prosty sposób: zbierając makulaturę i oddając ją do po-nownego przetworzenia.

Zachętą może być fakt, że do wyprodukowania papieru z makulatury zużywa się mniej wody, związków chemicznych, powstaje mniej dwutlenku węgla. A właś-nie uwalnianie się tego gazu do atmosfery naukowcy uznają za jeden z głównych powodów ocieplania się klimatu. Ograniczenie emisji CO2 może poprawić sytuację. Warto o to zawalczyć, bo specjaliści alarmują, że jeśli nie zaczniemy działać już te-raz, m.in. ograniczając "produkcję" CO2, konsekwencje dla Ziemi będą zatrwa-żające.

Każdy z nas codziennie może zrobić coś dobrego dla Ziemi, coś konkretnego. Co ważne, nie są to działania skomplikowane. A przy tym dają wymierne korzyści finansowe.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Pięć złotych zasad oszczędzania ciepła

  • Obniż temperaturę w mieszkaniu - zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o dwa stopnie = rachunki za ogrzewanie mniejsze nawet o 10 proc. Jeśli płacisz 500 zł miesięcznie, zaoszczędzisz do 50 zł!
  • Ociepl mieszkanie - sprawdź, czy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa ma-ją w planach ocieplenie budynku - to może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o jedną czwartą. Ocieplony dom to niższe opłaty. Uszczelnienie okien i drzwi pozwala zaoszczędzić na rachunkach nawet do 20 proc.
  • Ogrzewaj powietrze w mieszkaniu, a nie na zewnątrz - mieszkanie wietrz szyb-ko i intensywnie. Otwieraj okno na chwilę, niech powstanie przeciąg. Powietrze będzie świeże, a mieszkanie się nie wychłodzi.
  • Nie zasłaniaj grzejników - zasłony, meble, ozdobne obudowy kierują dużą część ciepła na ścianę, przez którą przenika ono na zewnątrz.
  • Zainstaluj termostaty na grzejnikach - pozwalają regulować temperaturę. Naj-korzystniejsze dla zdrowia: w pokoju dziennym 21°C, w sypialni 18°C. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, możesz bardziej obniżyć temperaturę - zaoszczędzisz więcej pieniędzy!

REKLAMA

Pięć złotych zasad oszczędzania energii

  • Używaj żarówek energooszczędnych - zużywają pięciokrotnie mniej energii niż standardowe, a są wielokrotnie trwalsze.
  • Gaś niepotrzebne światło! Wychodzisz z pomieszczenia - gaś światło!
  • Wyłączaj nieużywane urządzenia z kontaktu - po naładowaniu np. komórki, nie zostawiaj ładowarki w gniazdku - pobiera prąd. Wyłącz telewizor, radio czy drukarkę - też zużywają dużo energii w trybie czuwania (stand-by).
  • Lodówka jak najdalej od źródeł ciepła - zużywa najwięcej energii z domowych urządzeń RTV/AGD. Warto, by była energooszczędna.
  • Włączaj pralkę i zmywarkę, gdy są pełne - jeśli można, używaj trybu ekono-micznego. Pierz w niższych temperaturach.
O problemach związanych ze zmianami klimatycznymi można przeczytać na stronie www.klimatdlaziemi.pl.

JZV

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024