REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Daj dzieciom przyszłość

  20 lipca 2005

Dwadzieścia trzy małżeństwa zostały przeszkolone, aby stworzyć rodzinny dom dziecka. Taki rodzaj opieki to alternatywa dla wielkich, publicznych placówek, które do końca roku 2006 muszą zostać zreformowane - nie będzie mogło w nich przebywać więcej niż 30 wychowanków.

REKLAMA

W rodzinie lepiej

W Warszawie funkcjonuje 18 całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których jest ok. 1200 miejsc. W największej placówce przy ul. Nowogrodzkiej - mieszka ponad 120 dzieci, w większości ok. 80 wychowanków. Rodzinny dom dziecka ma zapewnić opiekę maksymalnie ośmiorgu dzieciom. Elżbieta Podczaska, dyrektor publicznego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego mówi, że warunki rozwoju dzieci w kameralnych placówkach rodzinnych są zdecydowanie lepsze. O tym nikogo chyba nie trzeba przekonywać. W planach miasta jest wybudowanie do 2006 roku około 15 rodzinnych domów dziecka oraz oddanie około 30 lokali dla celów rodzinnych domów dziecka. W sumie około 300 dzieci z terenu Warszawy do 2006 roku znajdzie miejsce w placówkach rodzinnych. Kampania "Daj im przyszłość" zachęca nie tylko warszawiaków do tworzenia rodzinnych domów opieki. Zainteresowanie nie jest niestety zbyt duże. Powodem są trudności lokalowe i mniejsze pieniądze niż oczekiwałaby część przyszłych opiekunów.

Wstąp do księgarni

Zbudujemy nowy dom

- Dzwonią do nas osoby z całej Polski - mówi Katarzyna Luto, odpowiedzialna za informację na temat kampanii "Daj im przyszłość". - Wiele osób dysponuje odpowiednimi warunkami lokalowymi, aby przyjąć ośmioro dzieci, ale są to głównie osoby spoza Warszawy.

Jak zapowiada Paweł Wypych, dyrektor biura polityki społecznej w ratuszu, dla rodzin zainteresowanych stworzeniem rodzinnego domu w stolicy do końca tego roku zostaną zbudowane dwa domy - w Ursusie i Wesołej, docelowo (do końca 2006 r.) ma powstać takich 15. Oprócz tego w planach jest także przeznaczenie na ten cel około 30 mieszkań komunalnych. Jak wygląda kwestia finansowa dla przyszłych opiekunów? Dotacja na dziecko wynosi ok. 550 zł, pensja opiekuna ok. 1600 zł. - Oprócz tego przyznawane są dotacje roczne. Na przykład na remonty czy wyrównywanie opóźnień w nauce wychowanków - mówi Katarzyna Luto.

REKLAMA

Chcesz pomóc?

Kampania "Daj im przyszłość" zakończy się w październiku 2005 r. Wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w prowadzenie rodzinnego domu dziecka wszelkie niezbędne informacje uzyskają na stronie www.dajimprzyszlosc.pl lub pod bezpłatnym numerem informacyjnym 0-800-88-99-88. Osoby spoza Warszawy powinny skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie bądź z Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym właściwym ze względu na miejsce zamieszka-nia. Tam należy złożyć komplet dokumentów, na ich podstawie, jak również na opinii psychologa, pedagoga oraz w oparciu o wywiad środowiskowy potencjalni opiekunowie zostaną skierowani na szkolenie dla rodzin zastępczych (trwa ok. 3 miesiące i w publicznych ośrodkach jest bezpłatne). Główne formalne warunki, jakie trzeba spełnić, to ukończony 25 rok życia, wykształcenie średnie lub wyższe oraz stałe źródło utrzymania. Przede wszystkim jednak ważne jest odpowiednie podejście do dzieci i chęć niesienia pomocy. Osoby, które na zawodzie opiekuna chciałyby tylko zarobić, nie mają tutaj czego szukać.

wjot

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy