Co ważnego zdarzyło się na Bemowie w 2014 r.?
29 grudnia 2014
Jak co roku pytamy naszych czytelników: co ciekawego wydarzyło się na Bemowie w ciągu mijających dwunastu miesięcy? Podpowiadamy kilka tematów - najczęściej komentowanych na naszym portalu, czekamy jednak na opinie - jakie lokalne wydarzenia najbardziej utkwiły w Państwa pamięci?
Powrót Dąbrowskiego
Dla osób zainteresowanych lokalną polityką bezapelacyjnie najważniejszym wydarzeniem było zamieszanie wokół byłego burmistrza Jarosława Dąbrowskiego. Po awansie na wiceprezydenta Warszawy zaliczył mocny upadek po tym, jak jego były współpracownik zarzucił mu nepotyzm, nadużywanie władzy i niegospodarność. Dąbrowski opuścił stanowisko i porzucił Platformę Obywatelską, by triumfalnie powrócić na Bemowo w wyborach samorządowych, pokonując swoich byłych partyjnych kolegów.
Skwer na Pełczyńskiego
Uruchomiono - w lipcu, z kilkumiesięcznym opóźnieniem (wstępnie zapowiadano to wydarzenie na wiosnę) - Aleję Sportów Miejskich. Miejsce odwiedzane jest przez wszystkich warszawiaków, a jednak zdania co do niego są mocno podzielone: jedni narzekają na hałas, inni znów, że "miała być petarda a wyszedł najwyżej ogarek", ponieważ niezbyt dużo się tam dzieje.
Budowa linii tramwajowej
W lutym pojawiły się pierwsze informacje odnośnie budowy linii tramwajowej wzdłuż Powstańców Śląskich. Według zapowiedzi, ma powstać do końca tego roku. Przy okazji budowy torów, do przebudowy poszło też skrzyżowanie Powstańców i Górczewskiej. Zapowiadanej na początku roku "zielonej wyspy" nie będzie, za to przez jakiś czas mieliśmy rondo. Budowa linii dla wielu oznaczała (i wciąż oznacza) korki, i wydłużony czas dojazdu do pracy, domu czy szkoły. Na pewno jednak tramwaj przemodelował centralną część Bemowa.
Lotnisko hałasuje
Nie bemowskie, choć i na nie skarżą się mieszkańcy. Najgorzej jednak jest, kiedy Okęcie prowadzi remonty swoich pasów. Wtedy właśnie samoloty, których punktem docelowym jest lotnisko Chopina robią zawrotkę nad Białołęką i nad Bemowem zaczynają procedury lądowania. Tak było w tym roku - przez całe wakacje i jeszcze długo po nich - remont pasa zakończył się w październiku. - Hałas naprawdę jest trudny do zniesienia. Dlaczego mieszkańcy Bemowa mają cierpieć tylko dlatego, że lotnisko nie chce zmniejszać swoich zysków, pomimo zamknięcia jednego pasa? - irytowali się czytelnicy.
Sami wydawaliśmy pieniądze
Bemowo po raz pierwszy miało swój budżet partycypacyjny. Mieszkańcy zadecydowali, na co wydać blisko dwa miliony złotych. Z tych pieniędzy mają powstać chodniki wraz ze ścieżką rowerowo-biegową przy Powstańców Śląskich i Połczyńskiej, zmodernizowany ma być park Górczewska, będą też zajęcia prozdrowotne i rekreacyjne. Plus plenerowa biblioteka. Oczywiście, podniosły się głosy, że "kto na to głosował", że "to przewałka publicznej kasy". Głosowało raptem niewiele ponad 8% mieszkańców...
Słoneczna szkoła
Sztandarowa inwestycja dzielnicy, szkoła przy ulicy Zachodzącego Słońca, została oddana do użytku z opóźnieniem. Na kilka tygodni przed planowanym uruchomieniem placówki okazało się, że nie zostały spełnione wymogi przeciwpożarowe i trzeba przebudować oddziały przedszkolne. Efekt? Przedszkolaki zostały rozesłane po istniejących szkołach, a do nowego budynku weszły dopiero kilka tygodni po rozpoczęciu roku szkolnego... Inwestycja imponuje rozmachem, rodzice uczniów narzekają jednak na fatalnie zorganizowany ruch przy nowej szkole.
Z Izraela na Bemowo
Pierwsza w diecezji warszawskiej parafia pod wezwaniem świętego Jana Pawła II powstaje na Bemowie. Jej proboszczem będzie ksiądz Sławomir Abramowski, który ostatnie kilkanaście lat spędził na misji w Izraelu. Pierwsza msza święta w miejscu, gdzie w przyszłości stanie kościół, została odprawiona we wrześniu, docelowa świątynia będzie budowana w obrębie ulic Widawskiej, Księcia Bolesława i Obrońców Tobruku. Budowa nowego kościoła na Bemowie była najczęściej komentowanych tematem na naszym portalu.
Metro na razie na Woli
Zarząd Transportu Miejskiego zaprezentował zmiany w komunikacji, jakie nastąpią po uruchomieniu II linii metra. Mieszkańcy stanęli murem za pozostawieniem autobusów 105 na obecnej trasie. Zaś ZTM dodał do tego kursujący w szczycie autobus ekspresowy E-5, który pojedzie między osiedlem Górczewska a rondem Daszyńskiego. Omijając Wolę. Pierwszy odcinek II linii metra miał być otwarty jeszcze w tym roku. Nie będzie, bo opóźniają się odbiory techniczne stacji. Co i tak nie zmienia faktu, że na Bemowo metro zawita najwcześniej za osiem lat, wtedy będzie nim można dojechać do dzielnicowego ratusza. Kiedy dalej? To zbyt odległa przyszłość, by operować jakimikolwiek datami.
Obiecano nową przychodnię
Wrócił temat przychodni na Chrzanowie. Obiecywana od lat - znów jest obiecywana, a że stało się to przed wyborami samorządowymi, wielu czytelników przyjęło te rewelacje z uśmiechem powątpiewania. Jej budowę zapowiadano już tyle razy, że większość wątpi, by obecny termin - rozpoczęcie prac pod koniec 2015 roku, oddanie do użytku dwa lata później - był dotrzymany.
I to w zasadzie tyle, choć tematów na naszych łamach poruszaliśmy o wiele więcej. Siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie przywrócić pamięci ich wszystkich - ale jeśli taka wola, zapraszamy na nasz portal tubemowo.pl, gdzie można znaleźć kompletne archiwum naszych tekstów z całego roku.
(wt)