REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ciekawy Wawer

  19 grudnia 2008

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

Jaki to pomnik i gdzie się znajduje wiedzieli pani Milena Bajer i pan Eligiusz Kozłow-ski. Pomnik przedstawiony na zdjęciu znajduje się w Falenicy naprzeciwko stacji kolejowej. Został on odsłonięty w 50 rocznicę likwidacji getta falenickiego.

Paweł Przyrowski, jeden z inicjatorów upamiętnienia tego wydarzenia tak opi-suje historię: "31.X.1940 r. niemieckie władze okupacyjne utworzyły z części Fale-nicy i Miedzeszyna getto. Na obszar ograniczony dzisiejszymi ulicami: Lawinową, Mszańską, Chryzantemy, Hiacyntową, Bartoszycką, krótkimi odcinkami Bystrzyc-kiej i Walcowniczej w pobliżu przejazdu kolejowego oraz ulicą Patriotów przesied-lono żydowską ludność Falenicy i sąsiednich miejscowości. 15.I.1941 r. getto zo-stało zamknięte, a jego opuszczenie karane było śmiercią. 20.VIII.1942 r. miał miejsce ostatni akt tragedii żydów falenickich. O godzinie trzeciej nad ranem Niem-cy rozpoczęli likwidację getta. Pacyfikacja trwała do wieczora. Ci, którzy ją przeżyli zostali załadowani do wagonów towarowych ustawionych przy rampie kolejowej w Falenicy. Ich los dokonał się w Treblince. Razem z nimi załadowano do wagonów około tysiąca żydów przypędzonych tu przez Wawer i Radość z Rembertowa oraz kilkaset osób z Otwocka. Stu wybrańców z Falenicy otrzymało odroczenie. Skiero-wano ich do pracy w miejscowym tartaku. 7.V.1943 r. barak, w którym mieszkali, został wysadzony w powietrze granatami przez niemieckich żandarmów.

Getto falenickie zamieszkiwało około 6,5 tys. ludzi, prawie wszyscy zginęli na miejscu, bądź w obozie zagłady w Treblince. Po wojnie na gruzach getta powstały nowe osiedla, zamieszkali nowi ludzie. Pamięć historyczna tego miejsca została przerwana. Do początku lat 90-tych ubiegłego wieku nie było tu najmniejszego śla-du tragedii z sierpnia 1942 r. Próby jej upamiętnienia w 1977 r. spotkały się ze sprzeciwem komunistycznej biurokracji. W 1984 r. odbył się nielegalny marsz szla-kiem Rembertów - Falenica. Wzięła w nim udział grupa kilkunastu osób. 19.IX.1990 r. Zarząd Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Falenica - Miedzeszyn - Radość uznał za konieczne podjęcie kroków w celu upamiętnienia tragedii getta w Falenicy. W 1992 r. w 50-tą rocznicę tamtych wydarzeń odbył się już legalny marsz z Rem-bertowa do Falenicy i uroczyste odsłonięcie pomnika przed dworcem w Falenicy. Pomnika, przy którym co roku 20 sierpnia gromadzą się ci mieszkańcy Falenicy, którzy odczuwają taką potrzebę."

Pani Milena otrzyma za odgadnięcie nagrodę od redakcji.

A teraz kolejna zagadka: przedstawiam zdjęcie autorstwa pana Andrzeja Krasno-wolskiego pochodzące z wystawy "Wawer - Miejsca Pamięci". Pomnik pochodzi z 1928 roku. Kto odgadnie, gdzie stoi ten pomnik upamiętniający dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Informacje prosimy przesyłać na adres redakcji lub pocztą elektroniczną: w.zalewski@itl.waw.pl.

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe