REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

"Chemtrails to tylko chmury". IMGW o... teorii spiskowej

  26 października 2021

"Chemtrails to tylko chmury". IMGW o... teorii spiskowej
źródło: Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niespodziewanie odniósł się do jednej z najbardziej absurdalnych teorii krążących po internecie.

REKLAMA

Zdumiewająca teoria spiskowa o tzw. smugach chemicznych (ang. chemtrails) głosi, że pozostające na niebie w ślad za lecącymi samolotami smugi kondensacyjne to w rzeczywistości rozpylane celowo toksyny, których celem jest zatruwanie ludzi i ograniczanie w ten sposób populacji planety. 22 października absurdalną teorię skomentował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który zapisał angielską nazwę z błędem jako "chemitrails".

REKLAMA

Chemtrails - co to jest?

- Wszystkie "podejrzane" cechy smug kondensacyjnych tłumaczy fizyka atmosfery - pisze IMGW. - Wyjaśniamy ich powstawanie i czym są, aby uspokoić podejrzliwych obserwatorów nieba, którzy w wielu wypadkach wierzą w teorie spiskowe.

Instytut wyjaśnia, że spaliny z turbinowych silników odrzutowych można podzielić na trzy zasadnicze grupy: naturalne produkty spalania paliw, produkty nieefektywnego spalania i sadza oraz emisje związane z jakością paliwa, czyli siarczki i cząsteczki pozostałości, takie jak metale. 99% masy spalin stanowią dwutlenek węgla i para wodna, które wchodząc w reakcję z zimnym i wilgotnym powietrzem mogą przyczyniać się do powstawania smug kondensacyjnych. Warunkiem jest odpowiedni pułap przelotu samolotu i dogodne warunki fizyczne.

REKLAMA

Smugi kondensacyjne są niegroźne

- Widoczność smugi kondensacyjnej zawdzięczamy zjawisku rozproszenia światła - wyjaśnia IMGW. - Ponieważ rozmiary kropelek wody oraz kryształków są o wiele większe od rozmiarów długości fali elektromagnetycznej w zakresie widma widzialnego, cząstki smugi rozpraszają fale światła każdej długości. Dzięki temu smuga kondensacyjna przybiera lśniąco białą barwę.

IMGW informuje również, z czego wynika obecność charakterystycznej przerwy między samolotem a smugą. Powstaje ona, ponieważ od chwili wyrzutu z silnika gorących, bogatych w parę wodną gazów do momentu utworzenia się kropelek lub kryształków lodu upływa trochę czasu. Wszelkie badania wskazują, że smugi kondensacyjne nie są niebezpieczne dla ludzi.

(dg)

 

Komentarze (1)

# janeck

27.10.2021 08:30

Phi, nie od dziś wiadomo, że IMGW nalezy do spisku. Robio co chco i trujo.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA