REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

"Chemtrails to tylko chmury". IMGW o... teorii spiskowej

  26 października 2021

alt='"Chemtrails to tylko chmury". IMGW o... teorii spiskowej'
źródło: Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niespodziewanie odniósł się do jednej z najbardziej absurdalnych teorii krążących po internecie.

REKLAMA

Zdumiewająca teoria spiskowa o tzw. smugach chemicznych (ang. chemtrails) głosi, że pozostające na niebie w ślad za lecącymi samolotami smugi kondensacyjne to w rzeczywistości rozpylane celowo toksyny, których celem jest zatruwanie ludzi i ograniczanie w ten sposób populacji planety. 22 października absurdalną teorię skomentował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który zapisał angielską nazwę z błędem jako "chemitrails".

Chemtrails - co to jest?

- Wszystkie "podejrzane" cechy smug kondensacyjnych tłumaczy fizyka atmosfery - pisze IMGW. - Wyjaśniamy ich powstawanie i czym są, aby uspokoić podejrzliwych obserwatorów nieba, którzy w wielu wypadkach wierzą w teorie spiskowe.

Instytut wyjaśnia, że spaliny z turbinowych silników odrzutowych można podzielić na trzy zasadnicze grupy: naturalne produkty spalania paliw, produkty nieefektywnego spalania i sadza oraz emisje związane z jakością paliwa, czyli siarczki i cząsteczki pozostałości, takie jak metale. 99% masy spalin stanowią dwutlenek węgla i para wodna, które wchodząc w reakcję z zimnym i wilgotnym powietrzem mogą przyczyniać się do powstawania smug kondensacyjnych. Warunkiem jest odpowiedni pułap przelotu samolotu i dogodne warunki fizyczne.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Smugi kondensacyjne są niegroźne

- Widoczność smugi kondensacyjnej zawdzięczamy zjawisku rozproszenia światła - wyjaśnia IMGW. - Ponieważ rozmiary kropelek wody oraz kryształków są o wiele większe od rozmiarów długości fali elektromagnetycznej w zakresie widma widzialnego, cząstki smugi rozpraszają fale światła każdej długości. Dzięki temu smuga kondensacyjna przybiera lśniąco białą barwę.

IMGW informuje również, z czego wynika obecność charakterystycznej przerwy między samolotem a smugą. Powstaje ona, ponieważ od chwili wyrzutu z silnika gorących, bogatych w parę wodną gazów do momentu utworzenia się kropelek lub kryształków lodu upływa trochę czasu. Wszelkie badania wskazują, że smugi kondensacyjne nie są niebezpieczne dla ludzi.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# janeck

27.10.2021 08:30

Phi, nie od dziś wiadomo, że IMGW nalezy do spisku. Robio co chco i trujo.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni