Chcą upamiętnić Ordonkę obok Czerwonego Wieprza
12 kwietnia 2022
Śpiewaczka Anna Maria Adamiak proponuje skromną tablicę pamiątkową ku czci słynnej piosenkarki Hanki Ordonówny, czyli Marianny Tyszkiewicz (1902-1950). Wolski ratusz popiera inicjatywę.
Hanka Ordonówna, czyli Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska (1902-1950) pochodziła z Mirowa, gdzie mieszkała w kamienicy przy Żelaznej 68. W roli piosenkarki i tancerki debiutowała jeszcze jako nastolatka, ale prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Szpieg w masce" z 1933 roku. Przez kilka lat Ordonówna była megagwiazdą polskiej sceny rozrywkowej, występującą także w USA, Niemczech czy Francji.
Podczas II wojny światowej przebywała m.in. w Wilnie, skąd trafiła do sowieckiego obozu pracy przymusowej, gdzie poważnie zachorowała. Koniec wojny zastał ją jako uchodźczynię w Libanie, gdzie spędziła resztę życia. Zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 48 lat. W 1990 roku jej prochy sprowadzono do Polski i umieszczono w grobie na Powązkach.
Tablica dla Ordonówny
Anna Maria Adamiak, śpiewaczka i znawczyni twórczości Ordonówny, zwróciła się do wolskiego ratusza z prośbą o upamiętnienie artystki obok miejsca, w którym mieszkała, a więc w sąsiedztwie Oberży pod Czerwonym Wieprzem. Burmistrz Krzysztof Strzałkowski podchwycił temat i zaproponował Zarządowi Dróg Miejskich zawieszenie przy Żelaznej skromnej tablicy według wzoru Miejskiego Systemu Informacji. Chce, żeby została zamontowana w najbliższych miesiącach.
- Mieszkańcom Warszawy zależy na tym, by w taki sposób rozpowszechnić informację o wybitnej warszawiance - pisze. - W sierpniu przypada 120. rocznica jej urodzin, natomiast zaproponowana lokalizacja wiąże się z miejscem zamieszkania artystki. O powstanie tablicy zabiegają również pasjonaci twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga.
Warszawskie upamiętnienia Ordonki
W 2017 roku na Nowolipkach 20F, obok kościoła św. Augustyna powstał mural upamiętniający Ordonównę. Grafika została wykonana przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską z inicjatywy fundacji Klamra i Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP.
Piosenkarkę upamiętnia również nazwa ulicy Ordonówny na Nowodworach. Cztery lata temu pojawiła się propozycja postawienia pomnika artystki w parku Ujazdowskim, ale rzeźba nie powstała do dziś.
(dg)