REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

środowisko

 

Burmistrz mówi "nie" kaczkomatom. "Budują nieprawidłowe przekonanie"

  18 listopada 2022

Burmistrz mówi "nie" kaczkomatom. "Budują nieprawidłowe przekonanie"
źródło: bo.um.warszawa.pl

Niegdyś bardzo wychwalane i chętnie wybierane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, dziś popadły w niełaskę rządzących. Mowa o kaczkomatach, na które jeszcze niedawno chętnie wydawano pieniądze.

REKLAMA

Bielański radny Krystian Lisiak donosi, że proponowany przez niego kaczkomat nie stanie w parku Chomicza. Wydatek nie zmieścił się w projekcie budżetu dla dzielnicy.

REKLAMA

Kaczkomatu nie będzie

Radny poinformował już zainteresowanych sprawą mieszkańców, że kaczkomat jeszcze w tym roku pojawi się w parku Chomicza. Potem musiał się z tego wycofać.

- Takie "załatwienie" sprawy bardzo nie spodobało się mieszkańcom, których musiałem poinformować o zmianie decyzji - napisał do burmistrza Grzegorza Pietruczuka radny Lisiak, który ponownie poprosił o zabezpieczenie pieniędzy na zakup i montaż kaczkomatu.

Warto wspomnieć, że pomysł ustawiania kaczkomatów do tej pory był bardzo chętnie wybierany przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Wówczas nikt z rządzących Bielanami nie podważał zasadności wydawania na nie pieniędzy. W ten sposób powstały dwa kaczkomaty przy Stawach Brustmana (na wniosek radnego z obozu burmistrza, Radosława Sroczyńskiego). Dwa postawiono także na zielonym terenie w rejonie ulic Przy Agorze i Wrzeciono. Dwa kolejne w parku Olszyna. Na wszystkie wydano ponad 100 tys. zł.

REKLAMA

Dzielnica uczy mieszkańców

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk zapewnia, że bielański ratusz od lat prowadzi akcje edukacyjne dla mieszkańców dotyczące mądrego dokarmiania ptaków. Jednocześnie zamieścił stanowisko ornitologa.

"Dokarmianie ptaków wodnych w miastach bardzo często przynosi tym ptakom więcej szkody, niż pożytku. Przede wszystkim powoduje zaburzenie u nich instynktu wędrówki w poszukiwaniu naturalnego i najlepszego pokarmu. Ptaki wodne (m.in. kaczki, łabędzie, łyski) są przede wszystkim zwierzętami roślinożernymi. (...) Przyzwyczajone do dokarmiania nie odlatują i czekają na karmiących. W najsilniejsze mrozy, w oczekiwaniu na pokarm, przymarzają do lodu, a na pomoc często jest już za późno" - czytamy.

REKLAMA

Wycofują się z kaczkomatów

Burmistrz poinformował radnego Lisiaka, że ptaki wodne można dokarmiać tylko i wyłącznie podczas silnych mrozów, gdy zamarzają zbiorniki wodne i zalega gruba warstwa śniegu. Ponadto napisał, że kaczkomaty ulegają licznym aktom wandalizmu i budują nieprawidłowe przekonanie o konieczności dokarmiania ptactwa przez cały rok. W związku z tym "dzielnica Bielany nie będzie stawiała kolejnych kaczkomatów".

(db)

.
 

Komentarze (2)

# Koral

18.11.2022 17:42

Butelkomaty też nie mają sensu i też budują nieprawidłowe przekonanie, że nie można plastikowych butelek wyrzucić z innymi plastikami. Ale do tego pan burmistrz jeszcze dojrzeje

# Franek60

28.11.2022 11:55

Można dużymi literami napisać "DOKARMIAĆ TYLKO W MROZIE" itp. W sezonie letnim można nie doładowywać pojemników.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA