Bródnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
7 września 2005
Inauguracja działalności Bródnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się 12 października 2005 o godzinie 12.00 w sali widowiskowo-kinowej Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11.
Oprócz wykładów słuchacze będą mogli uczestniczyć w seminariach. Na począ-tek w I semestrze BUTW zorganizuje seminarium poetyckie (które poprowadzi prof. Wojciech Siemion), literackie oraz seminarium gerontologiczne poświęcone choro-bom okresu późnej dorosłości i profilaktyce. Będą się one odbywały raz w miesią-cu. Po rozpoznaniu oczekiwań i zainteresowań słuchaczy w II semestrze rozważone zostanie powołanie do życia kolejnych, nowych seminariów. Koszty uczestnictwa w tych zajęciach pokrywane będą z czesnego wynoszącego 60 zł za semestr.
Integralną częścią działalności Uniwersytetu będą warsztaty rozwijające zdol-ności słuchaczy i umożliwiające im samorealizację w różnych dziedzinach. Mają one charakter fakultatywny, czyli ich realizacja będzie zależeć od zainteresowania słu-chaczy. Zajęcia będą dodatkowo płatne. W I semestrze słuchaczom zostaną zapro-ponowane warsztaty z zakresu: rysunku i malarstwa, ceramiki, chóru, teatru, gim-nastyki Tai - Chi, tańca towarzyskiego, języków obcych (angielski i niemiecki), in-formatyki i biologii doświadczalnej. Ponadto w ramach Uniwersytetu organizowane będą tanie bilety do teatrów (Narodowego i Syrena), Filharmonii Narodowej, kina seniora, na sobotnie wieczorki taneczne, programy kabaretowe (w Domu Kultury ŚWIT), wycieczki krajowe, zagraniczne i turnusy rehabilitacyjne oraz wykłady otwarte (z wolnym wstępem) i koncerty muzyczne (wspólnie z Mazowieckim Uniwersytetem III wieku).
Zapisy codziennie w godz. 12.00-19.00 w sekretariacie Domu Kultury ŚWIT, ul. Wysockiego 11, tel. 811-01-05, 811-11-09. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy mają charakter otwarty tzn. nie występuje konieczność dokumentowania posiadanego wykształcenia. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i dokonanie obowiązkowej wpłaty semestralnej.
* * *
Przejście na emeryturę wiąże się często z rozluźnieniem dotychczasowych relacji, stwarzanych przez kontakty w pracy, problemy i interesy zawodowe. Ten zasłużony odpoczynek może się przerodzić w izolację od środowiska, osamotnienie, bezczyn-ność, które w efekcie przyspieszają procesy starzenia się. A przecież późna doros-łość to okres, kiedy - uwolnieni wreszcie od pędu życia codziennego - możemy sobie pozwolić na realizację planów, na które do tej pory nie mieliśmy po prostu czasu. Możemy poświęcać więcej czasu najbliższym, a także sobie.Uniwersytety Trzeciego Wieku są najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Ich oferta skierowana jest do głównie do seniorów, ma na celu włączenie osób z tej grupy wiekowej do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacje intelektualną, psychiczną i fizyczną oraz promocję zdrowego stylu życia. Warsztaty, seminaria i wykłady, organizowane przez UTW, stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich.
Historia UTW sięga lat 70. XX w. Działają w bardzo wielu miastach Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że osób zainteresowanych uczestnictwem w proponowanych przez nie zajęciach jest więcej niż wolnych miejsc. Bardzo często korzystają ze wsparcia władz lokalnych oraz patronatu wyższych uczelni.
Dyrektor Domu Kultury ŚWIT
Jacek Białek