Biura w Warszawie coraz droższe
31 marca 2023
Wróżby o końcu powierzchni biurowych związanych ze stanem epidemii covid-19 nie sprawdziły się. Po trzech latach od lockdownu odsetek biurowych pustostanów w Warszawie spada, a czynsze zaczynają rosnąć. W tej sytuacji firmy szukające powierzchni kierują się w stronę doradców.
"Po epidemii wszyscy będą pracować zdalnie, biurowce opustoszeją, nowe wieżowce będą stały puste, a kolejnych nie będzie" - takie teorie krążyły po Warszawie wiosną 2020 roku. Teraz rynek biurowy w mieście stoi przed zupełnie innymi wyzwaniami.
Powierzchnie biurowe w Warszawie
Ciekawie zaprojektowane biuro z dobrym dojazdem zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską, rowerem czy skuterem to dla firm wciąż niezwykle istotna sprawa, związana z wizerunkiem. Wynajem powierzchni biurowych nie jest jednak w naszych czasach łatwy.
- Koniec minionego roku Warszawa zamknęła z łącznymi zasobami powierzchni biurowej na poziomie 6,26 mln mkw., z czego około połowa to budynki, które w metryce wpisane mają 10 lat bądź więcej. W czwartym kwartale w stolicy przybyło niewiele nowych biur. Do użytku został oddany jeden biurowiec w korytarzu Al. Jerozolimskich; DPD HQ o powierzchni blisko 9 tys. mkw. W 2022 roku było wyraźnie widać mniejszą aktywność po stronie deweloperów. Trwająca od trzech lat wysoka fala nowej podaży opadła, a w jej miejscu pojawił się przestój w uzyskiwaniu nowych pozwoleń na budowę i znikoma liczba kamieni węgielnych. Spodziewanym efektem będzie luka w podaży w latach 2023-2024 - informuje BNP Paribas Real Estate Poland.
Jak znaleźć biuro w Warszawie?
Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland zwracają uwagę, że właściwie cały 2022 rok stał pod znakiem łagodzenia skutków wywołanych przez wojnę w Ukrainie i globalną recesję. W tle pozostawały też czynniki ciągnące się jeszcze za pandemią. Z raportu wynika, że dynamikę rozwoju rynku w dużej mierze wyznaczały m.in.: rosnące koszty budowy i aranżacji powierzchni, duże wzrosty kosztów eksploatacyjnych i odgrywający coraz większą rolę hybrydowy model pracy. Nie bez znaczenia były też wysokie koszty finansowania inwestycji.
- Przed nami kwartały, w których rynek zmierzy się z dość mocnym ograniczeniem dostępności biur. Odbije się to presją na wzrost czynszów i efektywnych, i bazowych. Ważnym czynnikiem będzie też coraz bardziej poukładany w polskich realiach hybrydowy model pracy. Chcąc dostosować się do oczekiwań najemców, będziemy obserwować najmy hybrydowe, w których tradycyjne umowy będą uzupełniane biurami w coworkingach - komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Head of Office Agency, BNP Paribas Real Estate Poland.
Gdzie są miejsca pracy w Warszawie?
Aż 44% powierzchni biurowych jest zlokalizowanych w szeroko rozumianym centrum Warszawy, a 24% na Mokotowie, do którego zalicza się także Służewiec - znany wśród pracowników korporacji jako Mordor. Trzecim dużym skupiskiem biur, w którym znajduje się 12% warszawskiej powierzchni biurowej, są Szczęśliwice, nazywane w branży nieruchomości "Korytarzem Jerozolimskie".
Największe powstające w Warszawie biurowce to The Bridge na pl. Europejskim, gdzie będzie 47 400 m2 powierzchni biurowej. Dużymi inwestycjami są także Drucianka na Pradze - 25 500 m2, Kakeside na Służewcu - 24 000 m2, Lixa E na Woli - 18 000 m2 oraz Studio Faza I, również na Woli - 17 600 m2.
(jok)