REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Biura w Warszawie coraz droższe

  31 marca 2023

alt='Biura w Warszawie coraz droższe'
źródło: BNP Paribas Real Estate

Wróżby o końcu powierzchni biurowych związanych ze stanem epidemii covid-19 nie sprawdziły się. Po trzech latach od lockdownu odsetek biurowych pustostanów w Warszawie spada, a czynsze zaczynają rosnąć. W tej sytuacji firmy szukające powierzchni kierują się w stronę doradców.

REKLAMA

"Po epidemii wszyscy będą pracować zdalnie, biurowce opustoszeją, nowe wieżowce będą stały puste, a kolejnych nie będzie" - takie teorie krążyły po Warszawie wiosną 2020 roku. Teraz rynek biurowy w mieście stoi przed zupełnie innymi wyzwaniami.

Powierzchnie biurowe w Warszawie

Ciekawie zaprojektowane biuro z dobrym dojazdem zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską, rowerem czy skuterem to dla firm wciąż niezwykle istotna sprawa, związana z wizerunkiem. Wynajem powierzchni biurowych nie jest jednak w naszych czasach łatwy.

- Koniec minionego roku Warszawa zamknęła z łącznymi zasobami powierzchni biurowej na poziomie 6,26 mln mkw., z czego około połowa to budynki, które w metryce wpisane mają 10 lat bądź więcej. W czwartym kwartale w stolicy przybyło niewiele nowych biur. Do użytku został oddany jeden biurowiec w korytarzu Al. Jerozolimskich; DPD HQ o powierzchni blisko 9 tys. mkw. W 2022 roku było wyraźnie widać mniejszą aktywność po stronie deweloperów. Trwająca od trzech lat wysoka fala nowej podaży opadła, a w jej miejscu pojawił się przestój w uzyskiwaniu nowych pozwoleń na budowę i znikoma liczba kamieni węgielnych. Spodziewanym efektem będzie luka w podaży w latach 2023-2024 - informuje BNP Paribas Real Estate Poland.

Zapraszamy na zakupy

Jak znaleźć biuro w Warszawie?

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland zwracają uwagę, że właściwie cały 2022 rok stał pod znakiem łagodzenia skutków wywołanych przez wojnę w Ukrainie i globalną recesję. W tle pozostawały też czynniki ciągnące się jeszcze za pandemią. Z raportu wynika, że dynamikę rozwoju rynku w dużej mierze wyznaczały m.in.: rosnące koszty budowy i aranżacji powierzchni, duże wzrosty kosztów eksploatacyjnych i odgrywający coraz większą rolę hybrydowy model pracy. Nie bez znaczenia były też wysokie koszty finansowania inwestycji.

- Przed nami kwartały, w których rynek zmierzy się z dość mocnym ograniczeniem dostępności biur. Odbije się to presją na wzrost czynszów i efektywnych, i bazowych. Ważnym czynnikiem będzie też coraz bardziej poukładany w polskich realiach hybrydowy model pracy. Chcąc dostosować się do oczekiwań najemców, będziemy obserwować najmy hybrydowe, w których tradycyjne umowy będą uzupełniane biurami w coworkingach - komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Head of Office Agency, BNP Paribas Real Estate Poland.

REKLAMA

Gdzie są miejsca pracy w Warszawie?

Aż 44% powierzchni biurowych jest zlokalizowanych w szeroko rozumianym centrum Warszawy, a 24% na Mokotowie, do którego zalicza się także Służewiec - znany wśród pracowników korporacji jako Mordor. Trzecim dużym skupiskiem biur, w którym znajduje się 12% warszawskiej powierzchni biurowej, są Szczęśliwice, nazywane w branży nieruchomości "Korytarzem Jerozolimskie".

Największe powstające w Warszawie biurowce to The Bridge na pl. Europejskim, gdzie będzie 47 400 m2 powierzchni biurowej. Dużymi inwestycjami są także Drucianka na Pradze - 25 500 m2, Kakeside na Służewcu - 24 000 m2, Lixa E na Woli - 18 000 m2 oraz Studio Faza I, również na Woli - 17 600 m2.

(jok)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Darek0912

02.04.2023 11:56

To prawda, widać znaczne odbicie po pandemii i coraz trudniej coś ciekawego znaleźć. Ja szukałem biura z https://dlnnieruchomosci.pl/ i udało się znaleźć fajny lokal :)

# Redbits

02.04.2023 16:31

#Darek0912 napisał(a) 02.04.2023 11:56
To prawda, widać znaczne odbicie po pandemii i coraz trudniej coś ciekawego znaleźć. Ja szukałem biura z https://dlnnieruchomosci.pl/ i udało się znaleźć fajny lokal :)
Spi3rdaIaj
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe