REKLAMA

Herbert. Prowadził za rękę światło - Teatr Klasyki Polskiej

Kategoria:  TEATR    tragedia, dramat
Herbert. Prowadził za rękę światło - Teatr Klasyki Polskiej
"Herbert: piękno, pamięć, tożsamość" 
 25 maja 2026, 19:00
Białystok
Nie Teatr
ul. Henryka Sienkiewicza 4

Spektakl Teatru Klasyki Polskiej, w którym Jarosław Gajewski, Dariusz Kowalski oraz Andrzej Mastalerz stają się naszymi przewodnikami po "Barbarzyńcy w ogrodzie". To nie tylko teatr, to muzyczna lekcja europejskiej tożsamości, gdzie potęga słowa Zbigniewa Herberta wybrzmiewa z siłą, jakiej potrzebujemy właśnie dziś. Odkryj fundamenty naszej kultury w interpretacji mistrzów, dla których każda pauza i każdy gest ma znaczenie.

Muzyczna lekcja sztuki europejskiej. Spektakl muzyczny inspirowany życiem i twórczością Zbigniewa Herberta, oparty na zestawieniu esejów z jego zbioru "Barbarzyńca w ogrodzie", będący literacką podróżą do świata kultury, w której przewodnikiem jest sam autor. Przewodnik ten prowadzi widza przez piękno i harmonię dzieł kultury śródziemnomorskiej oraz wybrane utwory poetyckie.

OBSADA:
Andrzej Mastalerz
Dariusz Kowalski
Jarosław Gajewski?

MUZYCY:
Natalia Jankiewicz - wokal
Marta Maślanka Mariusz Jeka

?Barbarzyńca w ogrodzie otwiera przed odbiorcą świat wspaniałych dzieł sztuki, o których poeta pisze z ogromną erudycją i wrażliwością. Przenikliwie oddaje istotę pracy twórczej malarzy, ale i budowniczych wielkich katedr, ukazując ich czasy i miejsca, których genius loci poeta stara się uchwycić. Narratorem esejów jest tytułowy "barbarzyńca"), człowiek pewnie poruszający się w świecie sztuki, zainteresowany przy tym nie tylko dawnym malarstwem i architekturą, ale także zmysłowym odbiorem widoków, zapachów i smaków. Pielgrzym, świadomy, wyedukowany odbiorca, powracający do kraju, w którym te "pocztówki" podróży, mają swój cel: przywołanie porządku i harmonii, na której zbudowana jest kultura Europy w czasach, kiedy przywoływanie podstawowych wartości "wprost" było niemożliwe. Herbert odnajduje "moralną stałą" w tradycji grecko-rzymskiej, w fundamentach Europy, od której Polska oderwana została wyrokiem historii.

Jaki Barbarzyńca w ogrodzie ukazuje się naszym oczom dziś? Mamy w nim dokonaną przez "wydziedziczonego" próbę odzyskania tego, z czego go okradziono, przywrócenia mu jego wielkiej ojczyzny w ogrodzie Europy. Herbert czyni nas wszystkich "panami tradycji", władnymi z niej wybierać. Pisząc o sztuce, o wolności i zniewoleniu, Herbert pisze o Polsce swoich czasów, o sobie i przede wszystkim o nas.

Autor: Zbigniew Herbert
Reżyseria: Karolina Labahua

Szukasz biletu do teatru, na koncert, kabaret? Skorzystaj z wyszukiwarki

Najnowsze informacje na Tu Stolica

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni