Bilety drogie, ale mniej
1 czerwca 2011
Warszawscy radni uchwalili nowe stawki za bilety komunikacji miejskiej - od sierpnia zapłacimy więcej, choć i tak mniej niż zapowiadano.
Veturilo 2023: nowe zasady parkowania, stare ceny
W środę 1 marca na warszawskie ulice powracają rowery miejskie Veturilo. Wszystkie jednoślady będą fabrycznie nowe. Sposób wypożyczania i zwrotu też się zmienia na dużo łatwiejszy.
Przez dobę będzie można jeździć za 12 złotych (2014 r. - 18 zł, czyli dwa razy więcej niż obecnie), przez miesiąc - za 90 złotych (po ostatniej transzy podwyżek - 112 zł). Bilet kwartalny ma kosztować 220 złotych, za dwa lata - 280 zł. Najmniej podrożeje bilet seniora - o ile teraz utrzyma się na poziomie 40 złotych, to już w styczniu 2013 kosztować będzie 50 złotych, w roku następnym już drożej nie będzie.
Podwyżka mocno uderzy po kieszeni pasażerów jeżdżących liniami podmiejskimi. Choć nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie oni napędzają koniunkturę ZTM, a przewoźnik dodatkowo dostaje pieniądze od podwarszawskich gmin za doprowadzanie tam autobusów, to właśnie mieszkańcy Marek, Legionowa i innych gmin, korzystający z linii 7xx i 8xx zapłacą najwięcej, choć nie ma porównania w częstotliwości kursów. Już od sierpnia będą płacić o 50% więcej za bilety, nie zyskując nic w zamian.
(wt)
.





































