Bez-problematyczny recykling?
14 marca 2007
Z naszych osiedli znikają pojemniki służące do segregacji odpadów! - alarmują czytelnicy "Echa". Te, które jeszcze stoją są często tak zaniedbane, że aż przykro na nie patrzeć.
* * *
Dlaczego z naszych osiedli znikają pojemniki służące segregacji odpadów?
- Znikają na wyraźne życzenie mieszkańców. Często przeszkadza im brud pa-nujący wokół tych pojemników. Kontenery są przestawiane w inne lokalizacje.
Czy to nie paradoksalne? Pojemniki znikają, bo jest wokół nich brudno, a Zarząd Oczyszczania Miasta na to pozwala?
- Zgodnie z nowym regulaminem utrzymania porządku i czystości w Warsza-wie, to administracje oraz zarządcy terenów (w tym także właściciele terenów pry-watnych) są zobowiązani podpisać umowę z firmą, która zajmie się wywozem śmieci. To oni są odpowiedzialni za stan swoich pojemników. Zarząd ma swoje kon-tenery, które użycza firmom, zaś one mają obowiązek utrzymywać kontenery w odpowiednim stanie.
Obecnie skończył się półroczny okres karencji, w którym zarządcy terenów mieli czas na zawarcie nowych umów z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. ZOM oraz straż miejska przeprowadzają kontrole tych dokumentów i pilnują, by znalazł się w nich zapis o segregacji odpadów. Zgodnie z uchwałą może być to segregacja w trzech lub czterech pojemnikach (szkło bezbarwne i kolorowe, papier, plastik i puszki) lub w dwóch - odpady surowcowe i niesegregowane. Treść regula-minu utrzymania porządku i czystości na terenie m.st. Warszawy regulującego sprawy selektywnej zbiórki odpadów znajduje się na stronie www.zom.waw.pl.
Czy istnieje jakiś wykaz pojemników do segregacji na terenie naszego miasta?
- Na stronie www.zom.waw.pl w zakładce "Utrzymanie czystości" znajduje się wykaz punktów (z podziałem na dzielnice), w których znajdują się pojemniki do segregacji odpadów. Należą one do miasta, które użyczyło je poszczególnym fir-mom. Do jakich firm przypisane są poszczególne pojemniki, można sprawdzić w wykazie. Oprócz tego są jeszcze pojemniki wystawione przez administracje i wspól-noty mieszkaniowe - nie ma ich w wykazie, ale ich lokalizacje są na pewno znane mieszkańcom.
Ile pojemników do segregacji znajduje się na terenie całej Warszawy?
- Szacujemy, że jest ich około 4,5 tysiąca, z tego ponad 2,5 tysiąca to włas-ność miasta.
Informacje bardzo praktyczne
- Jeśli zauważymy, że wokół pojemników na naszym osiedlu jest brudno, może-my to zgłaszać firmom zajmującym się poszczególnymi kontenerami lub za-rządcom naszych terenów (administracji, zarządowi wspólnoty mieszkaniowej), a nie od razu żądać zabrania pojemników.
- Osoby posiadające własne domy jednorodzinne także mają obowiązek podpi-sać umowę z firmą odbierającą odpady co najmniej raz na dwa tygodnie i uwzględnić w niej selektywną zbiórkę. Lista przedsiębiorców posiadających zezwolenie na odbiór i transport nieczystości znajduje się na stronach www.bip.warszawa.pl/dokumenty/informacje/OS/OS_wykaz_firm.pdf. Uwaga: firma nie może odmówić odbioru selektywnie zebranych odpadów! Przedsię-biorca na podstawie umowy może też dostarczyć pojemniki lub worki. Każda odmowa może być zgłoszona na infolinię "Czystość" 0-800-800-117.
- Pamiętajmy, że zgniatanie opakowań redukuje ich objętość, a przez to ograni-cza częstotliwość opróżniania pojemników i przyczynia się do zachowania czystości wokół nich.
- Zdarza się, że na pojemnikach do segregacji nie ma napisów. Można wtedy po ich kolorze poznać do czego służą. Pojemniki oznakowane następującymi kolo-rami:
niebieskim - przeznaczone na odpadowe opakowania z papieru i tektury
oraz papier i tekturę nieopakowaniowe,białym - przeznaczone na odpadowe opakowania ze szkła bezbarwnego, zielonym - przeznaczone na odpadowe opakowania ze szkła kolorowego, żółtym - przeznaczone na odpadowe opakowania z metali, tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowe, czerwonym - przeznaczone na zbierane łącznie odpady surowcowe, brązowym - przeznaczone na odpady ulegające biodegradacji.
mz