REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Bez-problematyczny recykling?

  14 marca 2007

Z naszych osiedli znikają pojemniki służące do segregacji odpadów! - alarmują czytelnicy "Echa". Te, które jeszcze stoją są często tak zaniedbane, że aż przykro na nie patrzeć.

REKLAMA

Wiele osób już zniechęciło się do segregacji - po prostu nie mają gdzie wyrzucać posegregowanych odpadów. Tymczasem miasto w kolejnych kampaniach billboar-dowych nawołuje do recyklingu. O przyczyny tego paradoksu zapytaliśmy Iwonę Fryczyńską, rzecznika prasowego Zarządu Oczyszczania Miasta.

* * *

Dlaczego z naszych osiedli znikają pojemniki służące segregacji odpadów?

- Znikają na wyraźne życzenie mieszkańców. Często przeszkadza im brud pa-nujący wokół tych pojemników. Kontenery są przestawiane w inne lokalizacje.

Czy to nie paradoksalne? Pojemniki znikają, bo jest wokół nich brudno, a Zarząd Oczyszczania Miasta na to pozwala?

- Zgodnie z nowym regulaminem utrzymania porządku i czystości w Warsza-wie, to administracje oraz zarządcy terenów (w tym także właściciele terenów pry-watnych) są zobowiązani podpisać umowę z firmą, która zajmie się wywozem śmieci. To oni są odpowiedzialni za stan swoich pojemników. Zarząd ma swoje kon-tenery, które użycza firmom, zaś one mają obowiązek utrzymywać kontenery w odpowiednim stanie.

Obecnie skończył się półroczny okres karencji, w którym zarządcy terenów mieli czas na zawarcie nowych umów z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. ZOM oraz straż miejska przeprowadzają kontrole tych dokumentów i pilnują, by znalazł się w nich zapis o segregacji odpadów. Zgodnie z uchwałą może być to segregacja w trzech lub czterech pojemnikach (szkło bezbarwne i kolorowe, papier, plastik i puszki) lub w dwóch - odpady surowcowe i niesegregowane. Treść regula-minu utrzymania porządku i czystości na terenie m.st. Warszawy regulującego sprawy selektywnej zbiórki odpadów znajduje się na stronie www.zom.waw.pl.

Czy istnieje jakiś wykaz pojemników do segregacji na terenie naszego miasta?

- Na stronie www.zom.waw.pl w zakładce "Utrzymanie czystości" znajduje się wykaz punktów (z podziałem na dzielnice), w których znajdują się pojemniki do segregacji odpadów. Należą one do miasta, które użyczyło je poszczególnym fir-mom. Do jakich firm przypisane są poszczególne pojemniki, można sprawdzić w wykazie. Oprócz tego są jeszcze pojemniki wystawione przez administracje i wspól-noty mieszkaniowe - nie ma ich w wykazie, ale ich lokalizacje są na pewno znane mieszkańcom.

Ile pojemników do segregacji znajduje się na terenie całej Warszawy?

- Szacujemy, że jest ich około 4,5 tysiąca, z tego ponad 2,5 tysiąca to włas-ność miasta.

Informacje bardzo praktyczne

  1. Jeśli zauważymy, że wokół pojemników na naszym osiedlu jest brudno, może-my to zgłaszać firmom zajmującym się poszczególnymi kontenerami lub za-rządcom naszych terenów (administracji, zarządowi wspólnoty mieszkaniowej), a nie od razu żądać zabrania pojemników.
  2. Osoby posiadające własne domy jednorodzinne także mają obowiązek podpi-sać umowę z firmą odbierającą odpady co najmniej raz na dwa tygodnie i uwzględnić w niej selektywną zbiórkę. Lista przedsiębiorców posiadających zezwolenie na odbiór i transport nieczystości znajduje się na stronach www.bip.warszawa.pl/dokumenty/informacje/OS/OS_wykaz_firm.pdf. Uwaga: firma nie może odmówić odbioru selektywnie zebranych odpadów! Przedsię-biorca na podstawie umowy może też dostarczyć pojemniki lub worki. Każda odmowa może być zgłoszona na infolinię "Czystość" 0-800-800-117.
  3. Pamiętajmy, że zgniatanie opakowań redukuje ich objętość, a przez to ograni-cza częstotliwość opróżniania pojemników i przyczynia się do zachowania czystości wokół nich.
  4. Zdarza się, że na pojemnikach do segregacji nie ma napisów. Można wtedy po ich kolorze poznać do czego służą. Pojemniki oznakowane następującymi kolo-rami:

    niebieskim - przeznaczone na odpadowe opakowania z papieru i tektury
    oraz papier i tekturę nieopakowaniowe,
    białym - przeznaczone na odpadowe opakowania ze szkła bezbarwnego,
    zielonym - przeznaczone na odpadowe opakowania ze szkła kolorowego,
    żółtym - przeznaczone na odpadowe opakowania z metali, tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowe,
    czerwonym - przeznaczone na zbierane łącznie odpady surowcowe,
    brązowym - przeznaczone na odpady ulegające biodegradacji.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy