REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Będzie łatwiej stracić prawo jazdy. Bodnar: Przepisy niezgodne z konstytucją

  13 maja 2020

alt='Będzie łatwiej stracić prawo jazdy. Bodnar: Przepisy niezgodne z konstytucją'
źródło: KSP

Od lipca kierowców będą obowiązywać nowe przepisy kodeksu drogowego. Dużo łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę kontrowersyjnych zapisów.

REKLAMA

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza terenem zabudowanym, ujednolicenie limitów prędkości, bez względu na porę dnia oraz zwiększenie ochrony pieszego przy przejściu dla pieszych - to nowe przepisy, które wejdą w życie najpewniej od lipca tego roku. Wszystkie trzy wpisują się w walkę z piratami drogowymi. Zapis o odbieraniu prawa jazdy na 3 miesiące budzi najwięcej kontrowersji kierowców a także Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

Odbierają prawo jazdy, nie czekając na wyrok

Decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy po wpłynięciu informacji od policji o przekroczeniu o 50 km/h dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym wydaje obecnie starosta. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Kierowca traci prawo jazdy na trzy miesiące, a starosta w żaden sposób nie weryfikuje informacji policji. A przecież może dojść do sytuacji, kiedy policjant się pomyli - urządzenie rejestrujące pokaże błędny wynik, pomiar zostanie źle wykonany albo zostanie zmierzona prędkość innego samochodu. Kierowcy niejednokrotnie wskazują, że to nie oni kierowali pojazdem w chwili zrobienia zdjęcia. Mogą odmówić przyjęcia mandatu, ale kary administracyjnej, którą wymierza nam starosta - nie unikną. Zostaje ona nałożona, a dopiero później można dochodzić swoich praw w sądzie. Przez ten czas jednak nie wolno kierować pojazdami.

Kup bilet

Automatyczne odebranie prawa jazdy niezgodne z konstytucją?

Adam Bodnar zwraca uwagę, że automatyczne nadanie decyzji starosty rygoru natychmiastowej wykonalności prowadzi do sytuacji, w której rozpatrzenie odwołania kierowcy zostanie przeprowadzane już po upływie trzymiesięcznego zabrania prawa jazdy. Oznacza to, że kierowca i tak poniesie karę - niezależnie od tego, czy jest winny. RPO we wniosku do komisji senackiej proponuje, by wprowadzić zapis, który będzie nakazywać organowi administracji prowadzenie postępowania dowodowego przed wydaniem decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. RPO podkreśla, że zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest pożądane i powszechnie akceptowane. Jednak osiągnięcie takiego celu musi być zgodne z prawem konstytucyjnym, z poszanowaniem praw i wolności obywatelskich.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Ann

16.05.2020 07:54

Nad tymi przepisami lobbują odpowiednie grupy, żeby po prostu zarobić.Chodzi tylko o kasę a nie sprawiedliwość, bo nawet nie można wskazać błędów organu, który wystawia takie mandaty, kary czy nawet podwójnie karze. Zabranie prawa jazdy na 3 miesiące, i punkty do tego?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy