Autobusem do pracy czy do lekarza? Spór o 176
8 lutego 2017
Czy dojazdy do przychodni na Pradze są ważniejsze od wygodnej przesiadki do tramwaju, wiozącego do pracy?
Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił, że w wyniku konsultacji społecznych 176 pozostaje na obecnej trasie z Choszczówki na pl. Hallera i nie zwiększa częstotliwości. Trzecie podejście do przekształcenia linii w kursującą często (nawet co 10 min) dowozówkę do tramwaju na Bródnie zakończyło się niepowodzeniem.
- Otrzymaliśmy dużą liczbę postulatów o utrzymanie bezpośredniego dojazdu z rejonu Choszczówki i Płud do pl. Hallera, w tym m.in. do przychodni przy Dąbrowszczaków - informuje ZTM. - Z uwagi na brak taboru konsekwencją jest pozostawienie obecnej częstotliwości.
Był czas do 11 stycznia
To były kolejne konsultacje społeczne, w których dała o sobie znać stara warszawska prawda: zadowoleni nie zabierają głosu. Osoby, którym podobają się propozycje ZTM, zazwyczaj wolą milczeć, nie narażać się sąsiadom i przeczekać, licząc że ZTM i tak "zrobi co chce". Tak było i tym razem, a mieszkańcy Choszczówki popierający skrócenie 176 na Bródno zabrali głos na... spotkaniu podsumowującym konsultacje.
- Osób dojeżdżających codziennie do pracy jest zdecydowanie więcej, niż jadących do przychodni - mówili. - Zależy nam na tym, żeby autobus kursował jak najczęściej i dawał wygodną przesiadkę do tramwaju, bo zdecydowana większość przesiada się na rogu Odrowąża i Budowlanej. Nie ma sensu jechać dalej i stać w korku na rondzie Żaba.
- To nie była łatwa decyzja, ale postanowiliśmy pójść na rękę seniorom i osobom z małymi dziećmi - odpowiadał Andrzej Franków, wicedyrektor ZTM. - Nie jestem w stanie wytłumaczyć im logicznie, że musieliby przesiadać się dwa razy między Bródnem a Pragą. To fakt, że wiele osób korzysta z przychodni przy Dąbrowszczaków.
...bo na Białołęce brakuje lekarzy
W rozsądnej odległości od Choszczówki i Białołęki Dworskiej działa tylko jedna publiczna placówka służby zdrowia. To poradnia rodzinna przy Marywilskiej 44, w której przyjmują tylko internista i stomatolog. Podobnie jest przy Majorki 53. Większa jest przychodnia przy Milenijnej 4, ale również w niej brakuje specjalistów. Dlatego z poważniejszymi problemami mieszkańcy Białołęki wędrują na Pragę.
Przychodnia przy Dąbrowszczaków 5A oferuje nie tylko podstawową opiekę medyczną i usługi dentystów. Lista przyjmujących tam specjalistów jest długa. Działają tam poradnie: alergologiczna dla dorosłych i dzieci, chirurgiczna dla dorosłych i dzieci, dermatologiczna, diabetologiczna, ginekologiczna, kardiologii dziecięcej, laboratorium analityczne, poradnia leczenia bólu, logopedyczna, medycyny pracy, neurologiczna dla dzieci, okulistyczna dla dorosłych i dzieci, onkologiczna, ortopedyczna dla dorosłych i dzieci, poradnia otolaryngologiczna dla dorosłych i dzieci, pulmonologiczna, wreszcie pracownie RTG i USG.
I tak coś się zmieni
- Prędzej czy później 176 będzie musiało kursować częściej, bo Marywilska rośnie - mówi Franków. - Są możliwe dwa wyjścia. Pierwsze byłoby niezależne od nas. Proszę pamiętać, że pl. Hallera jest przewidziany do rewitalizacji a projekt nie przewiduje pętli autobusowej. Jeśli pętla zniknie, i tak będziemy musieli szukać innej zawrotki.
Drugie wyjście to znalezienie dodatkowego autobusu. O tym, jak trudne to zadanie, świadczą przygody z linią 220, mającą połączyć Bemowo z Okęciem. Jej start był planowany na marzec 2016 roku, ale w zajezdniach cały czas brakuje wozów.
Na pocieszenie mieszkańcy Choszczówki i Białołęki Dworskiej dostali lepsze autobusy. W grudniu linię 176 przejął nowy przewoźnik Arriva, który wypuścił na ulice fabrycznie nowy tabor z charakterystycznymi, białymi wyświetlaczami. Kierowcy tych autobusów mają bezpośrednią łączność z zajezdnią, dzięki czemu możliwe jest szybsze podejmowanie decyzji w razie utrudnień i w rezultacie poprawia się punktualność kursowania.
(dg)