REKLAMA

Wola

społeczeństwo

 

65-latek mieszkał w altanie. Strażnicy załatwili mu mieszkanie

  17 kwietnia 2023

65-latek mieszkał w altanie. Strażnicy załatwili mu mieszkanie
źródło: SM

Warszawscy strażnicy miejscy zaopiekowali się 65-letnim mężczyzną, który przez ostatnie lata mieszkał w altanie na terenie ogródków działkowych przy Jana Olbrachta.

REKLAMA

Strażnicy miejscy z IV Oddziału Terenowego od kilkunastu lat odwiedzali pewną parę, która mieszkała na terenie działek przy Jana Olbrachta. Ludzie ci utrzymywali się ze zbierania puszek i innych przedmiotów.

Mieszkali w altanie

Potem pan Kazimierz sprzedawał je za niewielkie kwoty na wolskich bazarach. Pomogli niepełnosprawnemu bezdomnemu. Mimo chłodu spał na ławce Pomogli niepełnosprawnemu bezdomnemu. Mimo chłodu spał na ławce
Na prośbę opieki społecznej strażnicy miejscy odnaleźli wycieńczonego 49-latka. Mężczyzna spał na przystanku autobusowym na Jana Olbrachta.
Szczególnie upodobał sobie książki. Uwielbiał je czytać i dziwił się, że ludzie je wyrzucają. Czytał przy lampie naftowej, bo w altanie nie było prądu.

- Prawie nikt z moich znajomych nie zbierał książek. Makulatura to nie towar. A przecież każda książka to inny świat, więc czytanie to jak podróż. Bardzo lubię czytać, bo mam wrażenie, że zwiedzam światy, jakich w rzeczywistości nie mam szansy poznać - mawiał strażnikom, którzy odwiedzali go w altanie.

Jak mówią strażnicy miejscy, pan Kazimierz uwielbia ptaki. Mieszkając na działkach, robił dla nich budki i karmniki. Ze znalezionych kawałków skrzynek i desek wykonał dziesiątki domków. Część z nich rozdał, inne powiesił na drzewach a zimą dokarmiał ptaki resztkami jedzenia.

Zapraszamy na zakupy

Nie chciał mieszkania socjalnego

W altanie bywał między innymi starszy inspektor Alfred Paplak z IV Oddziału Terenowego, Uliczny Patrol Medyczny, strażnicy, którzy dostarczali ciepłą odzież i paczki świąteczne, streetworkerzy, pracownicy ośrodka pomocy społecznej i Caritas Polska. W niewielkim drewnianym domu zawsze było czysto i schludnie i widać było, że jego mieszkańcy czują się ze sobą dobrze. Może dlatego nie chcieli się zgodzić, by strażnicy pomogli im w staraniach o mieszkanie socjalne. Powtarzali: "nie jest nam źle, i oby gorzej nie było".

- Przez ostatnich 15 lat zaprzyjaźniliśmy się. Przywoziłem im książki i naftę do lampy, rozmawialiśmy o nich, a potem pan Kazimierz je sprzedawał za grosze na bazarach, żeby mieć na przeżycie. Widziałem, że nie nadużywa alkoholu i opiekuje się swoją towarzyszką Małgosią. Pewnego razu zadzwonili do mnie w Wigilię z życzeniami. Bardzo mnie tym wzruszyli. Od tamtej pory przywoziłem im co roku opłatek i wspólnie się nim dzieliliśmy. Byliśmy jak rodzina - wspomina Alfred Paplak.

Kilka lat temu towarzyszka pana Kazimierza zmarła. Został w altanie sam ze starym psem. Później przyszła epidemia covid-19 i strażnicy miejscy zaczęli przypominać panu Kazimierzowi, że mogą mu pomóc w dostaniu lokalu socjalnego. Już wcześniej pomogli w ten sposób pewnej bezdomnej parze.

Dostał mieszkanie od samorządu

- Pan Kazimierz miał w życiu swoje gorsze dni, ale jest solidny, dotrzymuje słowa, mówi prawdę. Zrobiłem rachunek sumienia i pomyślałem, że będą z niego ludzie. Wraz z inspektorem Ireneuszem Krawczykiem zaczęliśmy się starać o lokal socjalny dla pana Kazimierza - mówi Alfred Paplak.

Dzięki zaangażowaniu strażników miejskich, pomocy pracowników socjalnych z ośrodka pomocy społecznej przy Karolkowej, pracowników wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i szeregu dobrych ludzi, udało się po długich staraniach znaleźć 20-metrowy lokal socjalny na Woli. Mieści się on w przedwojennej kamienicy i wcześniej nikt nie był nim zainteresowany. ZGN wyremontował lokal oraz zamontował w nim kabinę prysznicową, dwupalnikową kuchenkę elektryczną i szafkę ze zlewem.

- Zgodzili się, bo mieli chyba dosyć moich wizyt i telefonów - śmieje się Alfred Paplak, i zaraz dodaje, że bez pomocy tych ludzi niewiele udałoby się zrobić dla pana Kazimierza.

Prezenty od straży miejskiej

Strażnicy miejscy pomogli mu przewieźć rzeczy, które mężczyzna zgromadził w altanie. Jeden z funkcjonariuszy podarował mężczyźnie używany regał, stół i szafki, które strażnicy przetransportowali z Brwinowa. Gdy w lokalu podłączono prąd, pan Kazimierz mógł się wprowadzić do mieszkanka.

- Teraz jeszcze pomożemy mu w zdobyciu emerytury, bo w lutym osiągnął wiek emerytalny. Kiedy będzie ją miał, da sobie radę. To dla nas wielka satysfakcja i dowód na to, że warto pomagać ludziom. Bardzo nas cieszy, że święta wielkanocne spędzi już na swoim. To takie jego symboliczne zmartwychwstanie - mówią strażnicy miejscy z IV Oddziału Terenowego.

(jok)

.
 

Komentarze (4)

# Wredny Kocur

17.04.2023 14:12

Znam takich co mają mieszkanie, a nawet nie w altanie, tylko w lepiance z łajna i słomy powinni mieszkać. xD

# Hmm...

17.04.2023 15:00

Najciekwszy jest ten pan na fot. 7. Pasterz 2 razy większy od owieczki. Ciekawe co przyniósł w prezencie oprócz pokropku i słów modlitwy... To on powinien zaopiekować się panem Kazimierzem, przecież ma miłowac bliźniego swego...

# Arpa61

18.04.2023 00:51

Od razu napiszę: jestem agnostykiem. Z wszelkich ludzkich postaw światopoglądowych najwstrętniejszy jest dla mnie ateizm. Źródło komunizmu i jego łagodniejszej wersji; austro-niemieckiego nacjonał-socjalizmu. Oto wpis ŁACHUDRY podpisany 'Hmm...' osobnik' ulewa z siebie nieco słabego, ale śmierdzącego jadu. Typowy ateista. Stróż cnoty KATOLICKIEGO KAPŁANA. Już na rabina albo imama swej brudnej łapy nie podniesie, bo wie, że za to dostanie w ryj. I tu się myli, bo i spokojni katolicy po ostatnich występach bolszewickiej zgrai FOZZ-TVN z przylepłościami (Judmichnik Rotecajtunk, Wysokie Obciachy, NeueSik, Tłuk FM) mają już dość.

REKLAMA

# ABeCe

20.04.2023 13:58

dodam za Arpa61
wystarczy wymówic nick Hmm... i brzmi znajomo.
To wyjaśnia charakter i za tym rodzaj wpisu.
Co do samej historii z artykułu to gratulujemy zaradności i determinacji w pomocy bliźnim w potrzebie. Jednak da się.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023