REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zawiniła poczta, płacę ja

  8 lipca 2009

W jednym z ostatnich wydań pojawił się tekst na temat ubezpieczenia OC. Ja także chciałam poprosić o pomoc w podobnej sprawie.

REKLAMA

Planowałam zmienić ubezpieczyciela. Napisałam wypowiedzenie umowy w starej firmie tj. PZU. Wypowiedzenie wysłałam listem poleconym za potwierdzeniem od-bioru 29 kwietnia. Mimo tego umowa została automatycznie przedłużona na kolejny rok, ponieważ data wpłynięcia pisma to 6 maja, a termin wypowiedzenia upłynął 3 maja. Co mam zrobić? Dlaczego mam płacić podwójnie, skoro zawiniła tu poczta?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
W opisanej przez Panią sytuacji niestety niewiele można zdziałać. Przepisy stanowią, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się ona z jego treścią (art. 61 k.c.). Decy-dującym momentem jest tu doręczenie oświadcze-nia, czyli chwila, w której adresat zapoznał się z jego treścią. Samo sporządzenie pisma, w rozumieniu te-go przepisu nie może być uznane za oświadczenie woli. Nie ma znaczenia również fakt, kiedy zostało ono wysłane czy wyrażone. Nie ma znaczenia zatem, że wypowiedzenie zostało wysłane 29 kwietnia, czyli w terminie. Skoro ubezpieczyciel nie miał możliwości się z nim zapoznać, bo go po prostu jeszcze nie otrzymał, oznacza to, że wypowiedzenie nie zostało skutecznie złożone i nie wywarło skutków prawnych.

Ubezpieczyciel miał zatem prawo przedłużyć umowę automatycznie, gdyż otrzymał pismo po terminie. Data stempla pocztowego nie ma znaczenia w przypadkach tego typu umów. Wyjątki od tej teorii mają miej-sce w różnego rodzaju regulacjach prokonsumenckich, w przepisach procesowych, gdzie wystarczy wysłanie oświadczenia przed upływem terminu. Wtedy to wysłanie pisma w placówce pocztowej jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia woli. W naszym przypadku liczy się jednak chwila doręczenia listu. Poczta nie ponosi odpo-wiedzialności za dostarczenie listu 6 maja, czyli po upływie terminu wypowiedzenia.

W takich przypadkach należy pamiętać o przepisach dotyczących ubezpieczeń obowiązkowych, które stanowią wyraźnie, że zakład ubezpieczeń musi być powia-domiony o rezygnacji na piśmie nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy. Oprócz tego warto czytać dokładnie ogólne warunki ubez-pieczenia przed zawarciem takiej umowy, gdyż mogą być tam zawarte konkretne informacje dotyczące przekazywania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Tego typu oświadczenia najlepiej wysyłać z dużym wyprzedzeniem. Najpewniejsze bę-dzie jednak przesyłanie dokumentów faksem, takie wypowiedzenie adresat otrzy-ma od razu.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe