Tajemnicza gajówka w Międzylesiu. Pod tynkiem kryje się drewno
31 sierpnia 2021
O stojącym w Lesie Olszyńskim budynku wiadomo bardzo mało. Ostatnio zainteresował się nim stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.
Zabytki Warszawy to nie tylko pałace, kościoły i stare kamienice, ale także... gajówki. Jak pisze Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, większość takich obiektów można znaleźć na terenach należących dawniej do dóbr wilanowskich. Obejmowały one znaczną część dzisiejszej dzielnicy Wawer.
Dobra wilanowskie w Wawrze
- Od lat dwudziestych XVIII wieku tj. od czasów, gdy ich właścicielką była Elżbieta Sieniawska, rozciągały się one nie tylko na terenach dzisiejszych Kabat i Wilanowa, ale również na wschód od Wisły tj. w dzisiejszym Wawrze i części Pragi Południe - pisze stołeczny konserwator zabytków. - W tamtych czasach majątek ten był znacznie większy od powierzchni ówczesnej Warszawy. W XIX wieku dobra wilanowskie przeszły w posiadanie rodu Potockich, a następnie stały się własnością rodziny Branickich.
Gajówka w Międzylesiu
Jedną z pozostałości prawobrzeżnych dóbr wilanowskich jest gajówka stojąca w Lesie Olszyńskim w Międzylesiu, przy Wolęcińskiej. Budynek ten niedawno "odkryli" pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Powstał prawdopodobnie między pierwszą a drugą wojną światową.
- Dom jest otynkowany i przypomina budynek murowany, ale ma drewnianą konstrukcję - wyjaśnia konserwator. - Przykrywa go dach półszczytowy (odmiana dachu dwuspadowego z szerokim okapem umieszczonym w ścianie szczytowej). Forma zachowanej gajówki przypomina drewniany pawilon wystawowy Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych z 1932 roku, który był prezentowany na wystawie "Tani dom własny". Służył prawdopodobnie jako prototyp gajówek wznoszonych przed wojną.
(dg)