REKLAMA

Targówek

interwencja »

 

Wypożyczasz łyżwy, zostaw dowód. Klienci lodowiska oburzeni

  9 lutego 2022

alt='Wypożyczasz łyżwy, zostaw dowód. Klienci lodowiska oburzeni'
źródło: OSiR Targówek

Mieszkańcy Bródna pytają, czy przyjmowanie jako kaucji dowodu osobistego jest zgodne z przepisami. Sprawdziliśmy.

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu pozostawianie dokumentu tożsamości jako kaucji w punkcie usługowym czy sklepie było w Polsce na porządku dziennym, a w wielu krajach europejskich jest praktykowane do dziś. Czy zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem jest to legalne?

Dowód zamiast kaucji

- Dziś byliśmy na lodowisku w parku Bródnowskim, zorganizowanym przez nasz urząd - pisze w mediach społecznościowych jeden z klientów ślizgawki. - Zdziwiło mnie wymaganie zostawienia w wypożyczalni zastawu w postaci dowodu osobistego lub innego dokumentu. Z tego co mi wiadomo, jest to niezalecane, a wręcz odradzane. Przez ponad godzinę nie wiemy, co się z nim dzieje, czy ktoś go nie kopiuje itp.

Inni mieszkańcy Bródna piszą, że na lodowisku przyjmowane jako kaucję są także prawa jazdy, karty miejskie i legitymacje studenckie. Jedni nie mają z tym najmniejszego problemu, inni uważają za łamanie prawa.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

"Sytuacja nie powinna mieć miejsca"

- Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - powiedział nam rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota. - Jest to niedopuszczalne. Co innego, kiedy okazujemy dowód w urzędzie, bo urzędnik ma prawo zweryfikować mieszkańca na podstawie dowodu. Jednak nawet w urzędzie nie zostawia się dowodu osobistego. Jeśli musimy skserować dowód, wszystko dzieje się na oczach klienta.

Również dyrekcja Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek jest zaskoczona przyjmowaniem dowodów zamiast kaucji pieniężnej. Dyrektor Jacek Pużuk przyznaje, że zabrakło odpowiedniego zapisu w umowie z wypożyczającą sprzęt firmą Piruet, ale w przyszłości będzie to doprecyzowane. Urzędnicy nie przewidzieli, że na lodowisku mogą pojawić się problemy tego rodzaju.

REKLAMA

Nie ma przymusu

- Zgodnie z regulaminem nie ma żadnej formy przymusu ani uzależnienia świadczenia usługi wypożyczenia łyżew od pozostawienia dokumentu ze zdjęciem - wyjaśnia Tomasz Jędrzejewski z Piruetu. - Usługa wypożyczenia łyżew świadczona jest za pobraniem opłaty za wypożyczenie oraz kaucji w wysokości 50 zł. W wyjątkowych sytuacjach wypożyczający może zdecydować się nie wnosić kaucji oraz nie wypełniać druku i dobrowolnie pozostawić na przechowanie dokument ze zdjęciem. Dokument zwracany jest wypożyczającemu na każde jego żądanie.

Tomasz Jędrzejewski powołuje się na orzeczenie katowickiego Sądu Apelacyjnego z 6 sierpnia 2010 roku. Uznał on, że jeśli dowód osobisty jest przyjmowany "za akceptacją i przyzwoleniem" jego właściciela, nie może być mowy o popełnieniu wykroczenia.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# opos

17.02.2022 11:53

Niech zatem Pan Tomasz Jędrzejewski wypożycza łyżwy w Katowicach a nie w Warszawie, jeśli tak ważne są dla niego orzeczenia katowickiego sądu.
Bezsporną winą urzędników z Brodna jest to, że zawarli umowę z jakąś firmą i przestali się interesować, w jaki sposób ta umowa jest realizowana. Dopiero ludzie musieli podnieść raban. Firma Piruet powinna mieć "wilczy bilet" we wszystkich dzielnicach Warszawy od zaraz do końca świata.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break