REKLAMA

Wawer

drogi

 

Wyciszony budynek - koncepcja dla Miedzeszyna?

  12 września 2014

Wyciszony budynek - koncepcja dla Miedzeszyna?
źródło: futuwawa.pl

Trwa przetarg na budowę ostatniego odcinka południowej obwodnicy Warszawy, która za pięć lat rozdzieli Miedzeszyn i Falenicę. Wraz z samochodami przyjedzie hałas. Co wtedy?

REKLAMA

Najpopularniejszym w Polsce sposobem walki z hałasem tras szybkiego ruchu są paskudne ekrany akustyczne. Na północnej obwodnicy Warszawy (Trasie Toruńskiej) na wysokości Bródna zbudowano dwa lata temu pierwsze półtunele akustyczne, teraz powstają kolejne (na Trasie Armii Krajowej). To rozwiązanie wizualnie znakomite, ale potwornie drogie: 650-metrowe półtunele przy osiedlu Potok kosztowały 93 mln zł. Nic dziwnego, że trwają poszukiwania nowych koncepcji.

Jedną z nich przedstawił w ramach festiwalu Futuwawa Paweł Słupski. "Jednostka Warszawska" to jego studencki projekt, opracowany na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Koncepcja zakłada budowę budynku mieszkalno-biurowego, którego konstrukcja opierałaby się hałasowi i zanieczyszczeniom i stanowiła osłonę dla budynków stojących z tyłu.

- Jednostka Warszawska kształtowana jest tak, aby jak największa ilość fali dźwiękowej niosącej hałas została rozproszona i odbita w kierunku przeciwnym do zabudowań - pisze autor w opisie projektu. - Loggia, zlokalizowana od strony obwodnicy, stanowi osłonę dla całego obiektu, jej pokrycie zewnętrzne budują poduszki z folii ETFE na lekkim stelażu. Struktura ta pozwala wykorzystywać powietrze o podwyższonym ciśnieniu, które jest dobrym izolatorem termicznym, a tym samym i akustycznym. Całe rozwiązanie tworzy śluzę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem projektowanego budynku, w której może być kontrolowana jakość powietrza, dzięki wentylacji mechanicznej. Wykorzystywany materiał wykazuje właściwości, które chronią go przed brudem emitowanym przez ruchliwą trasę.

Dzięki budowie obwodnicy Warszawa nadrabia zapóźnienia z XX wieku. Gdyby obok powstała Jednostka Warszawska, byłby to skok od razu do wieku XXII.

DG

 

Komentarze (1)

# wawer

12.09.2014 13:45

Znaczy się, że ludzi z domów, którzy byliby zagrożeni hałasem przesiedli się do tych budynków z nowoczesną koncepcją, a domy się wyburzy rzecz jasna. Oczywiście wszystko na koszt Państwa. Byleby by tylko nie stawiać paskudnych ekranów. Paskudna to jest ta koncepcja !!!
więcej na forum

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA