Wskazówki na majówkę
27 kwietnia 2007
Wiem, że niedawno zmieniły się przepisy w kodeksie pracy i jak słyszałem w tym roku nie będzie obowiązku odpracowania przerwy międzyświątecznej w długi weekend majowy! Jak to jest dokładnie? Jestem pracodawcą i potrzebuję to wiedzieć! Czy mecenas Robert Smoktunowicz, który jako senator też brał udział w uchwalaniu tych zmian, mógłby wyjaśnić ten istotny dla pracodawców i pracowników problem?
Senator - adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Jednak wbrew temu, co wynika z treści pytania, zmiana polega nie na braku obowiązku odpracowa-nia dni pomiędzy świętami np. 2 maja, ale dni świą-tecznych. 2 maja jest według przepisów normalnym dniem roboczym. Nic w tym zakresie się nie zmienia.
Na czym więc polega zmiana?
Dotychczasowe przepisy przewidywały, że jeśli w da-nym tygodniu między poniedziałkiem a sobotą przy-padały dwa święta państwowe, pracownicy musieli jeden z nich odpracować. Właśnie zmiana kodeksu pracy z listopada 2006 znosi obowiązek odpracowania w takiej sytuacji. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin, niezależnie od tego, ile świąt przypada w poszcze-gólnych tygodniach.Dla pracodawców ma to ten konkretny skutek, że nie muszą dokonywać żad-nych korekt wymiaru czasu pracy swoich pracowników w tym roku.
Co ważne, trzeba pamiętać, że kodeks pracy nie stoi na przeszkodzie, by pra-codawca w porozumieniu z pracownikami określił nowe zasady pracy w długi ma-jowy weekend. W firmach, których profil działania nie pozwala, by tę samą pracę wykonać innego dnia i powinny funkcjonować również w weekend majowy jak np. firmy usługowe, sklepy, najlepiej jest tak rozdzielić pomiędzy pracowników urlopy, aby część wzięła wolne w poniedziałek 30 kwietnia, kolejna grupa 2 maja, a po-zostali w piątek 4 maja. Dzięki temu wszyscy zatrudnieni będą mogli skorzystać z długiego weekendu, a firma będzie funkcjonować w dni przypadające między świę-tami.
Natomiast w firmach, dla których nie ma aż tak istotnego znaczenia ciągłość pracy i można ją wykonać innego dnia, jak w firmach produkcyjnych, można w ra-mach porozumienia odpracować jakiś dzień w sobotę.
Jednak niezgodne z prawem byłoby jednostronne zamknięcie przez pracodaw-cę zakładu na cały pierwszy tydzień maja i odpracowywanie międzyświątecznych dni w soboty. Takie rozwiązanie byłoby legalne tylko w porozumieniu z pracowni-kami lub jeśli zostało zaplanowane wcześniej przez pracodawcę w harmonogramie pracy.
Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP