REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Właściciel mnie naciąga?

  5 czerwca 2009

Wynająłem lokal handlowy. Uzgodniłem wszelkie sprawy - wysokość czynszu i to, że będę ponosił opłaty dodatkowe za media, koszty wspólne nieruchomości itp.

REKLAMA

Po pół roku dostałem fakturę wyrównawczą, w której są następujące pozycje: po-datek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie gruntu, nakłady na remonty i pod-niesienie standardu nieruchomości. Moim zdaniem nie powinienem tego płacić. Czy właściciel może przerzucić na najemcę swoje podatki? Doczytałem się, że niestety tak mam to zapisane w umowie, ale czy nie jest to zapis bezprawny?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
W Polsce obowiązuje tzw. zasada swobody umów. Oznacza ona, że zawierając dowolną umowę, strony mogą według własnego uznania zapisać w niej, kto ma jakie prawa i jakie przyjmuje na siebie obowiąz-ki. Oczywiście nie ma pełnej swobody umów - zaw-sze trzeba respektować bezwzględnie obowiązujące przepisy. Umowa z nimi sprzeczna jest nieważna, a jeżeli sprzeczny z prawem jest tylko fragment umo-wy, a cała reszta tej umowy może istnieć bez tego, to za nieważny może być uznany tylko ten fragment.

Obciążenia, jakie Czytelnik wymienia w pytaniu, mają różny charakter. Podatki oraz opłaty za użyt-kowanie wieczyste to tzw. zobowiązania publiczne - czyli opłaty, jakie ponosimy na rzecz Skarbu Pańs-twa lub samorządu. Podatki od nieruchomości zaw-sze płaci właściciel, a opłaty za użytkowanie wieczys-te obciążają wieczystego użytkownika. Oznacza to, że w przypadku niezapłacenia podatku, urząd skarbowy będzie dochodził jego za-płaty wyłącznie od właściciela nieruchomości. Umowy zawarte przez właściciela od-nośnie płacenia podatków urzędu skarbowego nie interesują. Ciężar ekonomiczny pokrycia podatku to zupełnie inna sprawa. W umowie całkowicie dopuszczalny jest zapis, że to najemca zwróci właścicielowi równowartość podatku. Taki zapis nie oznacza jednak, że teraz najemca staje się odpowiedzialny za opłacenie podatków. Ma on jedynie zapłacić właścicielowi ich równowartość. Natomiast odnośnie pokry-cia takich kosztów jak remont czy podniesienie standardu, to obowiązuje wyjaśnio-na na początku całkowita swoboda umów. Jeżeli w umowie znajdzie się postanowie-nie, że najemca ma zwrócić wynajmującemu te koszty, to jest to zapis całkowicie dopuszczalny i będzie ważny.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni