Wielka kamienica idzie pod młotek
18 maja 2016
Olbrzymi budynek naprzeciwko wolskiego ratusza zostanie sprzedany. Cena wywoławcza to 22 mln zł.
ZDM chwali się przebudową przy al. Solidarności. Mieszkańcy pytają o parkingi
Zarząd Dróg Miejskich pochwalił się zakończeniem przebudowy okolic skrzyżowania al. Solidarności z ul. Leszno i Żelazną. Powstała nowa droga rowerowa, pojawiła się zieleń i zmieniono organizację ruchu. Część mieszkańców zwraca jednak uwagę przede wszystkim na problem parkowania.
Cena wywoławcza wynosi aż 22 mln zł (dla porównania: kamienica Krongolda na rogu Żelaznej i Złota startowała z 14 mln zł) i może oznaczać, że znalezienie inwestora nie będzie łatwe. Zwłaszcza, że potencjalny właściciel nie będzie mógł pozwolić sobie na zbyt wiele.
- Dla nieruchomości zostały wydane zalecenia stołecznego konserwatora zabytków, z których wynika m.in. że budynek musi zachować integralność, a także cechy typowe dla wielkomiejskiej kamienicy mieszkalnej z początku XX wieku, co decyduje o jej wartości zabytkowej - mówi wiceburmistrz Adam Hać.
Aby spełnić wszystkie wytyczne konserwatora, inwestor musiałby przekształcić kamienicę w apartamentowiec z lokalami usługowymi na parterze. Możliwa jest także nadbudowa w miejscu zniszczonego podczas wojny ostatniego piętra. Efekt mógłby być podobny do kamienic w okolicy Bagateli i Klonowej w Śródmieściu, które przekształcono w luksusowe apartamentowce, niektóre przykrywając szklanymi "czapkami".
Urząd Dzielnicy czeka na oferty kupna do 25 maja. Otwarcie ofert nastąpi pięć dni później.
(dg)
.













































