Wawer potrzebuje jerzyków. Jak je sprowadzić?
22 lipca 2019
Jeden jerzyk jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie. Czy jest szansa, żeby sprowadzić podniebnych pogromców owadów do naszej dzielnicy?
Do urzędu Wawra wpływają kolejne prośby o opryski przeciw pladze komarów. Zastępca burmistrza Jacek Wiśnicki przekonuje, że opryski w celu zabicia larw bardziej zaszkodzą niż pomogą, bo są trujące także dla innych owadów, na przykład dla pszczół, a przy tym nie są zbyt skuteczne, ponieważ komary po jakimś czasie wracają. Jego zdaniem, lepszym rozwiązaniem są jerzyki.
- Dla jerzyków można wykorzystać istniejące wzdłuż torów słupy, tak jak np. w USA. Pisałem w tej sprawie do PKP, czekam na odpowiedź. Sprawdzają się też budki na budynkach i ochrona istniejących kolonii - proponuje wiceburmistrz Wiśnicki.
Czy się osiedlą?
Wątpliwości ma jednak przewodniczący rady dzielnicy. - Jerzyki żyją na dużych wysokościach - a tak wysokich budynków w Wawrze jest jak na lekarstwo. Kilka lat temu budki dla jerzyków były zgłaszane w budżecie partycypacyjnym, ale poprzepadały w głosowaniu. I na koniec, pytam poważnie: czy widział ktoś jerzyka w Wawrze? Bo czy postawienie budek dla jerzyków automatycznie spowoduje, że się do nas sprowadzą? - wyraża swoje obawy Michał Żebrowski. Ekolodzy skupieni wokół fanpage'a "Smog Wawerski" przekonują, że jerzyki w Wawrze już są.
- Całkiem sporo lata ich np. w Falenicy. Budki można montować na wysokości 6-10 m (pustej przestrzeni), a więc prawie każda piętrówka się nadaje - mówią ekolodzy, choć warto podkreślić, że sama instalacja domków, czy też wieży dla jerzyków nie oznacza szybkiego ich zasiedlenia. Idealnym przykładem jest ogromna - ponad ośmiometrowa wieża na Białołęce, mieszcząca około 100 budek dla ptaków. Powstała w 2014 roku i była to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Dopiero po dwóch latach, poprzez działania ekologów mających na celu zwabienie tych wyjątkowych ptaków, podobno pojawiły się tam pierwsze jerzyki. Mieszkańcy jednak nie odczuli znacząco ich skuteczności. Są tacy, którzy pomimo wielu obserwacji nigdy nie zauważyli w wieży komarowego pogromcy.
Stawiajmy budki lęgowe
Każdy z mieszkańców może sam spróbować sprowadzić jerzyka na swoją posesję - wystarczy zakup niedrogiej budki lęgowej np. w internecie. - Muszą być instalowane na budowlach stworzonych przez człowieka, a nie na drzewach. Można je powiesić nawet na barierce balkonu od strony zewnętrznej. Ważne, żeby wokół budki, a także kilka metrów pod nią (zazwyczaj przyjmuje się, że wystarczą 3 m) nie było przeszkód, na które mogą wpaść latające z dużą prędkością jerzyki. Budka nie powinna być silnie nasłoneczniona, musi być powieszona tak, aby nie zaciekał do niej deszcz - czytamy na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
(DB)