Gratka dla miłośników historii. Powstaje Muzeum Fabryki Norblina
2 marca 2021
Na rogu Prostej i Żelaznej zostanie otwarte muzeum upamiętniające dzieje przemysłu na Woli.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na terenie dawnej fabryki platerów i Walcowni Metali Warszawa powstają głównie szklane biurowce. Capital Park zapewnia jednak, że jedną z najważniejszych części kompleksu Fabryki Norblina będzie muzeum.
Fabryka Norblina w budowie
- Prawie dwuhektarowy teren w samym sercu warszawskiej Woli, pomiędzy Prostą, Łucką i Żelazną, po wielu latach w atrakcyjny, multimedialny sposób opowie warszawiakom oraz odwiedzającym miasto turystom swoją kilkusetletnią historię - zapowiada inwestor.
Na terenie dawnej fabryki znajduje się 10 oryginalnych budynków oraz 50 maszyn i urządzeń, spośród których 42 znajdują się w rejestrze zabytków. Muzeum Fabryki Norblina będzie dostępne dla wszystkich odwiedzających kompleks. Otwarte będą cztery ścieżki zwiedzania: "budynki i architektura", "maszyny i urządzenia", "ludzie" oraz "wyroby".
Multimedialne muzeum na Woli
Odwiedzający rozpoczną podróż przez dzieje tego terenu od XVIII wieku, kiedy był on własnością Franciszka Ryxa, kamerdynera króla Stanisława Augusta. Następnie wystawa poprowadzi przez lata świetności zakładu Norblin, Bracia Buch i T. Werner oraz epokę komunizmu, gdy zakład upaństwowiono i przemianowano na Walcownię Metali Warszawa. Muzeum pokaże także losy tego miejsca po 1982 roku, kiedy zakończona została fabryczna produkcja. Zwiedzający poznają dzieje rodzin Wernerów i Norblinów, a także sylwetki znaczących historycznie dla fabryki postaci, m.in. Franciszka Ryxa czy Julii Keilowej. W ramach jednej ze ścieżek zwiedzania będzie można obejrzeć także kolekcję ponad 600 platerów, z produkcji których fabryka była pod koniec XIX wieku znana w Imperium Rosyjskim i Europie. Muzeum będzie obfitowało w najnowsze rozwiązania technologiczne z obszaru multimediów i wirtualnej rzeczywistości.
- Praktycznie wszystkie ścieżki zwiedzania pokrywają się z ciągami komunikacyjnymi planowanych obiektów handlowych, gastronomicznych lub biurowych - mówi Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina. - Odwiedzający będą mogli skorzystać z wielu ciekawie zaaranżowanych i angażujących ich aktywność ekspozycji. W jednej z nich wcielą się w rolę operatora fabrycznego pieca. Wchodząc na taras widokowy, skorzystają z lunet do podziwiania panoramy, ale za pomocą specjalnych pokręteł będą mogli zmienić rzeczywisty i aktualny wygląd fragmentu fabrycznego terenu na jego historyczny odpowiednik.
Zwiedzanie za darmo
Przewodnikiem po muzeum będzie mobilna aplikacja, w ramach której zostaną poprowadzone dwa modele zwiedzania: bezpłatny, zawierający kompleksowo zebrane najważniejsze informacje o fabryce, jak również pogłębiający go i poszerzający wiedzę dodatkowy, dostępny dla odwiedzających, którzy zakupią bilety. W wersji płatnej będzie także możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji multimedialnych ekspozycji. Ze względu na otwarty charakter, muzeum nastawione jest na samodzielne zwiedzanie i eksplorowanie historii Norblina, np. pod kątem własnych zainteresowań czy jednego wybranego aspektu tematycznego.
Planowane są także warianty dla grup szkolnych czy system przewodników głosowych przeznaczony dla tych, którzy nie będą mieć możliwości zainstalowania aplikacji. Przewidziane są również różnego rodzaju drukowane mapy, katalogi czy broszury. Przy muzeum działać będzie także sklep, w którym sprzedawane będą pamiątki związane z fabryką, m.in. limitowana kolekcja reprodukcji cukiernic projektu Julii Keilowej.
Fabryka Norblina - kiedy otwarcie?
Na terenie dawnej fabryki znajdzie się 41 tys. m2 biur oraz 24 tys. powierzchni przeznaczonej na rozrywkę, bary i restauracje, handel, kulturę i usługi. W Fabryce Norblina będą działać m.in. BioBazar, kino z siedmioma salami i Piano Bar z muzyką na żywo. W części biurowej kompleksu swoje biura będzie mieć m.in. Allegro. Za projekt architektoniczny kompleksu odpowiada pracownia PRC Architekci. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie roku.
(dg)