REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Na Żeraniu ruszył blok gazowy. Ceny paliwa szaleją

  30 grudnia 2021

alt='Na Żeraniu ruszył blok gazowy. Ceny paliwa szaleją'
źródło: PGNiG Termika, fot. Łukasz Wiewióra

Węgiel kamienny przestał być jedynym źródłem energii używanym w elektrociepłowni przy Modlińskiej. Zbudowany za 1,6 mld zł blok jest już w pełni sprawny.

REKLAMA

Konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Europe - Polimex Mostostal budowało blok gazowo-parowy w elektrociepłowni na Żeraniu przez cztery lata. Pierwotnie planowano, że prace zakończą się w kwietniu ubiegłego roku, ale budowa opóźniła się z powodu lockdownu i tajfunu, który uszkodził składowaną w Japonii turbinę. Ostatecznie blok został przyjęty do eksploatacji 6 grudnia, a ruszył 13 grudnia.

Gaz w EC Żerań

Blok gazowo-parowy na Żeraniu posiada moc cieplną 326 MWt i moc elektryczną 494 MWe. Będzie produkował 3,0 TWh energii elektrycznej oraz 1,9 TWh ciepła rocznie. W elektrociepłowni będzie pełnił rolę jednostki podstawowej. W ciągu roku będzie spalał 500-650 mln m3 gazu ziemnego.

Równolegle z budową bloku gazowo-parowego na Żeraniu prowadzony był projekt budowy szczytowych kotłowni gazowych. Pierwsza z nich została przekazana do eksploatacji 3 grudnia, druga powinna być gotowa w styczniu 2023 roku. Blok, kotłownie gazowe i kotły fluidalne pozwolą na wyłączenie łącznie dziewięciu kotłów węglowych. W zakładzie pozostaną czynne jedynie dwa kotły na węgiel.

Kup bilet

Cena gazu rośnie

Uruchomienie na Żeraniu nowego bloku zbiegło się z radykalnym wzrostem cen gazu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Ceny w Europie są tak wysokie, że zdarzają się już przypadki zawracania amerykańskich czy nigeryjskich statków transportujących gaz z drogi do Azji, by sprzedać paliwo na naszym kontynencie.

Główną przyczyną wzrostu cen gazu jest polityka Unii Europejskiej, która uznała gaz za najlepsze paliwo "pomostowe", wykorzystywane w czasie odchodzenia od węgla, przed ewentualnym pełnym przejściem na odnawialne źródła energii. Sytuację wykorzystuje zarówno Rosja, która ogranicza dostawy gazu i wywiera presję polityczną na Niemcy, jak i Stany Zjednoczone, zwiększające dostawy do Europy. Jak poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, ZGN Warszawa Włochy otrzymał niedawno ofertę przetargową zakładającą wzrost cen gazu o... 980%.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# Jelonkowy

30.12.2021 21:32

Gaz najlepszy! Nie mamy własnego i będziemy teraz już na dobre uzależnienia od innych. Tacy jesteśmy suwerenni. Brawo PiS.

# Kocur

31.12.2021 09:02

Brawo WSZYSTKIE dotychczasowe władze, że jesteśmy zadpiem pod względem energii jądrowej. ;/ czarna plama na mapie Europy

# ekolog

01.01.2022 16:48

Brawo ekolodzy z EU ! Nie podoba się wam polski węgiel ? Teraz będziecie płacić 1000%, więcej za gaz ! Warszawski ratusz też ekologiczny ! ekologicznie , cichcem pakuje szambo do rzeki , wszystko na plaster i palety POwiązabe !

REKLAMA

# UFO

01.01.2022 19:45

Ludziom muszą zmarznąć tyłki, żeby dotarło do nich, że zostali oszukani.

# Tubylec

02.01.2022 23:40

LUDZIE WYJDĄ NA ULICĘ.

# mic

03.01.2022 07:45

Kiedy Gaz-System wywiąże się ze swoich deklaracji?
"Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i oczekiwaniami społeczności lokalnej GAZ-SYSTEM, po zakończeniu budowy nasadzi 1500 szt. drzew o obwodzie minimum 8 centymetrów na wysokości 1 metra w pasie montażowym, po wybudowaniu gazociągu. Pod koniec 2017 r. spółka przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania terenów pod Kanałem Żerańskim. Pomysły wypracowane wspólnie z mieszkańcami będą mogły zostać wykorzystane przez władze miasta (Zarząd Zieleni m.st. Warszawy) do przygotowania planu nasadzeń w miejscu realizacji inwestycji. Po zakończeniu budowy gazociąg zostanie zasypany, a teren wyrównany i uporządkowany. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac dla części liniowej nastąpi to do końca 2019 r."

REKLAMA

# Jsjsjs

04.01.2022 16:57

Ceny gazy wrócily do normy, to skąd te gigantyczne podwyżki? I co pisowcy robią z miliardami z emisji CO2?

# Czytelnik

04.01.2022 17:05

Akurat własny gaz mamy, ale ponieważ zmuszani jesteśmy odejść od węgla to musimy go znacznie więcej sprowadzać i dzięki uporowi i zdolności do przewidywania obecnego rządu możemy go importować z innych kierunków niż Rosja. A przypomnijmy, że rząd SLD z Millerem sabotował gaz z Norwegii, Tusk opóźniał budowę Gazoportu i mamił nas emeryturami z gazu łupkowego oraz budową elektrowni atomowych płacąc Gradowi ponad 100.000 zł miesięcznej pensji (ale mu Merkel nakazała się uciszyć, bo Niemcy zamykają swoje i atom jest be), i jego rząd (w osobie Pawlak) podpisał niekorzystną umowę na import gazu z Rosji.

# Jsjsjs

04.01.2022 18:28

W krajach Zachodu ceny gazu wzrosły o 20%, u nas o 500%. Ale to wina pol Unii. :) Mogli wywalić wiecej kasy na Ostrołęki, dotacje gorników i 500 plus.

REKLAMA

# zvid 1984

07.01.2022 12:58

Trzeba więcej pierdzieć, zdaniem eko oszołomów to powoduje wzrost temperatury powietrza.

# Marklar

08.01.2022 01:58

Ceny gazu wróciły do normy? Tylko u nas podwyżki? Czy tak bardzo w narodzie spadło IQ? Przeciez to można sprawdzić. Obecnie cena gazu jest ponad 500% wyższa, jest to efekt spekulacji i celowego ograniczenia podaży ze strony gazpromu. Problemem jest również handel emisjami. I nie, PiS nic nie zrobił z miliardami z emisji a przemysł dopłacił. Czyli my wszyscy. Ogarnijcie się na przyszłość albo przynajmniej nie rozmnażajcie, IQ świata na tym skorzysta.

# Grzes

10.01.2022 14:52

Ciekawe o ile drożej będziemy kupowali od nich teraz prąd i ciepło.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni