Na Żeraniu ruszył blok gazowy. Ceny paliwa szaleją
30 grudnia 2021
Węgiel kamienny przestał być jedynym źródłem energii używanym w elektrociepłowni przy Modlińskiej. Zbudowany za 1,6 mld zł blok jest już w pełni sprawny.
Konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Europe - Polimex Mostostal budowało blok gazowo-parowy w elektrociepłowni na Żeraniu przez cztery lata. Pierwotnie planowano, że prace zakończą się w kwietniu ubiegłego roku, ale budowa opóźniła się z powodu lockdownu i tajfunu, który uszkodził składowaną w Japonii turbinę. Ostatecznie blok został przyjęty do eksploatacji 6 grudnia, a ruszył 13 grudnia.
Gaz w EC Żerań
Blok gazowo-parowy na Żeraniu posiada moc cieplną 326 MWt i moc elektryczną 494 MWe. Będzie produkował 3,0 TWh energii elektrycznej oraz 1,9 TWh ciepła rocznie. W elektrociepłowni będzie pełnił rolę jednostki podstawowej. W ciągu roku będzie spalał 500-650 mln m3 gazu ziemnego.
Równolegle z budową bloku gazowo-parowego na Żeraniu prowadzony był projekt budowy szczytowych kotłowni gazowych. Pierwsza z nich została przekazana do eksploatacji 3 grudnia, druga powinna być gotowa w styczniu 2023 roku. Blok, kotłownie gazowe i kotły fluidalne pozwolą na wyłączenie łącznie dziewięciu kotłów węglowych. W zakładzie pozostaną czynne jedynie dwa kotły na węgiel.
Cena gazu rośnie
Uruchomienie na Żeraniu nowego bloku zbiegło się z radykalnym wzrostem cen gazu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Ceny w Europie są tak wysokie, że zdarzają się już przypadki zawracania amerykańskich czy nigeryjskich statków transportujących gaz z drogi do Azji, by sprzedać paliwo na naszym kontynencie.
Główną przyczyną wzrostu cen gazu jest polityka Unii Europejskiej, która uznała gaz za najlepsze paliwo "pomostowe", wykorzystywane w czasie odchodzenia od węgla, przed ewentualnym pełnym przejściem na odnawialne źródła energii. Sytuację wykorzystuje zarówno Rosja, która ogranicza dostawy gazu i wywiera presję polityczną na Niemcy, jak i Stany Zjednoczone, zwiększające dostawy do Europy. Jak poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, ZGN Warszawa Włochy otrzymał niedawno ofertę przetargową zakładającą wzrost cen gazu o... 980%.
(dg)