REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Uważaj na spółkę cywilną

  1 czerwca 2006

Jedną z najpopularniejszych form wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej jest zawarcie umowy spółki cywilnej. Wielu przedsiębiorców decyduje się na tę formę współpracy z innymi przedsiębiorcami ze względu na jej prostotę i niskie koszty.

REKLAMA

Umowę zawiera się w formie pisemnej, bez konieczności sporządzania aktu nota-rialnego. Od umowy opłaca się podatek od czynności cywilnoprawnych. Następnie każdy z przedsiębiorców zgłasza fakt zawarcia umowy w rejestrze.

Dodatkowym atutem spółki cywilnej jest to, że obowiązuje ona od daty podpi-sania lub od daty, którą wspólnicy wskażą w umowie. Nie ma konieczności ocze-kiwania na rejestrację jak jest w przypadku innych spółek.

W umowie spółki należy określić wkład każdego ze wspólników. Wkładem może być wniesienie do spółki określonej sumy pieniężnej, wniesienie na własność określonych rzeczy, ale może to również być wniesienie rzeczy do używania lub zobowiązanie się wspólnika do świadczenia określonych usług. W umowie spółki można też określić udział każdego ze wspólników w zyskach i stratach spółki. Jeśli tego w umowie nie zapiszemy - przyjmuje się, że każdy ze wspólników ma równy udział w zyskach i stratach.

Zasadniczą cechą spółki cywilnej, która staje się czymś niezwykle istotnym w przypadku powstania zadłużenia spółki, jest odpowiedzialność solidarna całym majątkiem wszystkich wspólników za zobowiązania spółki. Taka odpowiedzialność oznacza, że jeśli majątek spółki nie wystarcza na pokrycie zobowiązań, długi będą zobowiązani pokryć ze swojego prywatnego majątku wspólnicy. I to wierzyciel wybierze sobie, od którego wspólnika lub wspólników zażąda zapłaty. Oczywiście wiadomo, że w takiej sytuacji wierzyciele zwracają się w pierwszej kolejności do tych wspólników, którzy mają największy majątek.

Takie zasady odpowiedzialności za długi spółki cywilnej powodują, że powin-niśmy zawierać umowę spółki cywilnej wyłącznie z dobrze znanymi osobami, do których mamy pełne zaufanie. Bo nieuczciwy wspólnik może spowodować nie tylko utratę majątku, który wnieśliśmy do spółki, ale też doprowadzić nas do ruiny.

Zawierając umowę spółki warto też zabezpieczyć się przed możliwością nad-użyć wspólnika określając w umowie zasady reprezentacji spółki na przykład w ten sposób, że reprezentować spółkę mogą wyłącznie dwaj wspólnicy łącznie. Warto też w umowie poczynić szereg dodatkowych zapisów szczegółowo regulujących wszystkie kwestie istotne dla podejmowanego przedsięwzięcia. To może nas uchro-nić przed sporem ze wspólnikami, a jeśli już spór zaistnieje - to przynajmniej pra-wa i obowiązki każdego ze wspólników będzie można z łatwością ustalić.

Maksymalne upraszczanie i skracanie umowy, zamieszczanie wyłącznie podsta-wowych lakonicznych zapisów sprzyjają sporom pomiędzy wspólnikami i mogą pro-wadzić do nadużyć. Po zawarciu umowy zaś, kiedy już wspólnie prowadzimy dzia-łalność, na bieżąco kontrolujmy stan spraw spółki i finanse oraz zawierane przez spółkę umowy.

Takie postępowanie uchroni nas przed groźbą ponoszenia odpowiedzialności za nieodpowiedzialne lub nieuczciwe postępowanie naszych wspólników.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe