REKLAMA

Bielany

środowisko »

 

Urząd: chodnik na Dewajtis to rozwiązanie nabrzmiałego problemu

  26 listopada 2013

alt='Urząd: chodnik na Dewajtis to rozwiązanie nabrzmiałego problemu'

Po kontrowersjach w związku z budową chodnika przy ul. Dewajtis, otrzymaliśmy od urzędu dzielnicy list, w którym urzędnicy przekonują, że chodnik poprawi nie tylko bezpieczeństwo pieszych, ale i środowiska.

REKLAMA

W związku z pytaniami w kwestii regulacji ciągu pieszego wzdłuż ul. Dewajtis, prowadzącego do kompleksu edukacyjno-kulturalnego, obiektów zabytkowych oraz sakralnych, uprzejmie informujemy, że głównym celem omawianych prac było rozwiązanie nabrzmiałego od wielu lat problemu braku bezpiecznej - jak również nieingerującej w środowisko - komunikacji pieszej na tym obszarze. Działania związane z regulacją ciągu były przeprowadzone w trybie obowiązującego prawa. Chodnik przy Dewajtis: dobry pomysł? Na pewno drogi Chodnik przy Dewajtis: dobry pomysł? Na pewno drogi
- Zarząd dzielnicy Bielany, w czasach kryzysu, ma zamiar wydać milion złotych na budowę chodnika na ul. Dewajtis, co jest pomysłem bezsensownym i nie przyniesie pieszym żadnego pożytku - mówią członkowie stowarzyszenia Zielone Mazowsze. - Pożytek przyniesie za to kierowcom i komercyjnym najemcom.

Ulica Dewajtis, mimo że w części przebiega przez Rezerwat Las Bielański, posiada status gminnej drogi publicznej, co zobowiązuje zarządcę do zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników, do których należą piesi. Po obydwu jej stronach do tej pory przebiegała ziemna ścieżka (przedept) o bliżej nieustalonej szerokości.

W celu poprawienia bezpieczeństwa w komunikacji pieszej zdecydowano o ułożeniu chodnika po stronie południowej ul. Dewajtis. Z kolei istniejący przedept po stronie północnej, w ramach kompensacji przyrodniczej, został zlikwidowany, co w efekcie z czasem doprowadzi do powiększenia terenu Rezerwatu Las Bielański.

Decyzja o wyborze materiału podłoża była optymalnym rozwiązaniem, zarówno pod względem ekonomicznym, jak również ekologicznym. Zgodnie z zaleceniami Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska obrzeże chodnika zostanie wykonane z drewnianych podkładów kolejowych, ułożonych na gruncie i przymocowanych do podłoża przy pomocy stalowych szpilek. Pomiędzy tak nasypanym obrzeżem zostanie nasypana warstwa pospółki o grubości ok. 15 cm, a następnie, po jej zagęszczeniu i wyrównaniu, zostanie ułożona kostka o grubości 6 cm na podsypce bez udziału cementu. Chodnik zostanie zbudowany bez ingerencji w system korzeniowy drzew (jedynie wyrównanie podłoża, bez korytowania), a zastosowana nawierzchnia chodnika ma być rozbieralna i przepuszczalna.

- Przeprowadzenie chodnika wzdłuż ul. Dewajtis w Lesie Bielańskim, w mojej ocenie, nie jest przedsięwzięciem szkodzącym w istotnym stopniu przyrodzie tego rezerwatu. Stratą są tu płytkie uszkodzenia korzeni na trasie chodnika i dwa drzewa przeznaczone do wycięcia (czy naprawdę nie udało się ich wyminąć?). Korzyścią jest skoncentrowanie ruchu pieszych na mniejszej przestrzeni - dzięki likwidacji i "oddaniu" lasowi drugiej równoległej ścieżki. Ważnym argumentem jest tu też wygoda i bezpieczeństwo przechodniów. Niestety nadal czeka na rozwiązanie sprawa ograniczenia ruchu pojazdów ul. Dewajtis i nadania jej charakteru pasażu rekreacyjnego - ocenił budowę chodnika mieszkaniec Bielan, prof. dr hab. Maciej Luniak, zoolog-ornitolog specjalizujący się w ekologii miasta.

Tadeusz Olechowski
rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Bielany

.
 

Komentarze (13)

# mieszkaniec Bielan

26.11.2013 09:14

fajnie że gmina ma pieniądze na chodnik do prywatnych firm, szkoły (też w dużej części prowadzącej zajęcia odpłatnie) i obiektów sakralnych a na chodnik przy ulicy encyklopedycznej już pieniędzy nie ma. widać potrzeby katolickiej uczelni są ważniejsze niż potrzeby tysięcy mieszkańców osiedli przy encyklopedycznej którzy muszą sobie radzić bez chodnika idąc do autobusy, tramwaju, metra, przedszkola z dzieckiem czy kościoła. czy musimy czekać na jakąś tragedię aby ktoś choćby wyznaczył termin kiedy będzie ten chodnik (bo o remoncie całej drogi nawet nie śnię)?? czy też trzeba będzie prosić księdza aby się wstawił za budową chodnika bo w końcu to też droga z tych osiedli do kościoła....

# bielanka

26.11.2013 10:34

"Niestety nadal czeka na rozwiązanie sprawa ograniczenia ruchu pojazdów ul. Dewajtis i nadania jej charakteru pasażu rekreacyjnego" - kiedy urząd zamierza to rozwiązać?
A całe to oświadczenie to śmiech na sali i żenada.

# rex

26.11.2013 11:49

Nabrzmiałe , to są mózgi bielańskich urzędasów ,ale z głupoty.

REKLAMA

# Zafirka

26.11.2013 17:53

Zastanawia mnie koszt tej nieszczęsnej ścieżki? Cała ścieżka ma powierzchnię około 1600m2 cena rynkowa ułożenia kostki(najtańszej jak w tym wypadku) z korytowaniem i obrzeżami wynosi 200 zł. Wychodzi 320 tyś. W tym wypadku - nie korytowano, nie wykonano podsypki piaskowo-cementowej, nie postawiono obrzeży betonowych. Jak dla mnie przekręt na całego - 840 tyś - ZA CO?
Jeśli na Bielanach każda inwestycja musi kosztować 3 razy więcej niż na rynku, to nie dziwi brak kasy na Encyklopedyczną itp.

# bielanka

27.11.2013 10:03

Ja też uważam, że ten chodnik nie zaszkodzi rezerwatowi. Na pewno przyjemniej będzie po nim spacerować w ciągu dnia, zwłaszcza jesienią i wiosną, gdy dotychczasowa wydeptane ścieżki zamieniały się w błotniste rynny.
Nie sądzę natomiast, żeby jej ułożenie poprawiło w znacznym stopniu bezpieczeństwo: wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy jest ciemno, piesi i tak będą wykorzystywali do przemieszczania się właśnie ulicę.

# Rafał

27.11.2013 23:08

@#bielanka
Sam chodnik może nie, ale kopanie rowów w celu ułożenia kabli i nowe, zapewne dużo jaśniejsze oswietlenie, którego wpływu na dwa chronione gatunki chrząszcza, nikt nie badał, a przecież ze względu na występowanie kozioroga dębosza i pachnicy dębowej nasz rezerwat został wpisany na listę obszarów Natura 2000. Czy kogoś to w ogóle obchodzi?
A tak naprawdę, to skąd masz pewność, że nie zaszkodzi. Na przykład Regionalny Konserwator Przyrody nie był taki pewny, skoro w opinii dla GDOŚ napisał o wątpliwości i o tym, że realizacja tej inwestycji powinna być oceniona na etapie planu ochrony, który jest w przygotowaniu i to w tym dokumencie powinna się znaleźć ocena wpływu inwestycji na rezerwat i obszar Natura 2000.

REKLAMA

# krysen

30.11.2013 09:29

Tylko dwa drzewa do wycięcia .SKANDAL w rezerwacie wycinać drzewa .
Ekolodzy jak Was trzeba to Was nie ma .A jak korzenie zaczną wypychać kostkę to co siekiera i po kłopocie ? Ludzie w tym rezerwacie żyją sarenki i zające oraz dziki widziałem osobiście . I drugi problem kto będzie odśnieżał ten chodnik bo to jest około 1600m2. Soli nie można bo zakwasi glebe to będzie ciągle ktoś na szufli zgarniał .Jak nie to będą telefony do burmistrza z skargami że nie odśnieżone i studenci muszą w śniegu brnąć.

# Lutek

30.11.2013 12:25

"Urząd: chodnik na Dewajtis to rozwiązanie nabrzmiałego problemu".
To nie żadne rozwiązanie tylko pójście na łatwiznę ze strony urzędu.

# AbsolwentUKSWmieszkaniecBIELAN

30.11.2013 15:20

UKSW jest największą uczelnią na Bielanach, więc jakikolwiek sposób dotarcia do jego zabudowań musi być. Niestety wizje ekologów o docieraniu ze strony estakad są poronione, a student musi jakoś dotrzeć. Ba, najlepiej aby było to możliwe od strony metra, a to raczej nie po drodze z założeniami zielonych. Bzdury gadać o zamykaniu ulic i blokowaniu budowy chodnika umiecie, ale ciekaw jestem kto byłby taki odważny musząc przejść wieczorem przez las z laptopem w torbie, (w okolicach Wrzeciona to sama przyjemność).

REKLAMA

# AbsolwentUKSW

30.11.2013 23:48

@#krysen
Gdyby nasz urząd z GDOŚ cichaczem sprawy nie załatwiali, to ekolodzy i mieszkańcy Bielan wcześniej by zaczęli działać. Zgoda GDOŚ była w styczniu, a Zielone Mazowsze, które było stroną w sprawie w pierwszym podejściu Urzedu do budowy chodnika zostało sprytnie pominięte. Burmistrz wycofał wniosek o budowę chodnika, a potem wniosek złożył raz jeszcze. Po to tylko, żeby uśpić czujność wszystkich i mieć problem z głowy.
Taka jest nasz władza.

# Tarasz

01.12.2013 01:14

do powyżej piszących ABSOLWETówUKSW:
Skończyliście szkołę, nie noście laptopów przy sobie i nie narażajcie się na grabież tego sprzętu w innych miejscach bardziej publicznych niż tam gdzie było spokojnie.

# Bielańczyk z dziada pradziada

01.12.2013 15:46

#mieszkaniec Bielan napisał(a) 26.11.2013 09:14
fajnie że gmina ma pieniądze na chodnik do prywatnych firm, szkoły (też w dużej części prowadzącej zajęcia odpłatnie) i obiektów sakralnych a na chodnik przy ulicy encyklopedycznej już pieniędzy nie ma. widać potrzeby katolickiej uczelni są ważniejsze niż potrzeby tysięcy mieszkańców osiedli przy encyklopedycznej którzy muszą sobie radzić bez chodnika idąc do autobusy, tramwaju, metra, przedszkola z dzieckiem czy kościoła. czy musimy czekać na jakąś tragedię aby ktoś choćby wyznaczył termin kiedy będzie ten chodnik (bo o remoncie całej drogi nawet nie śnię)?? czy też trzeba będzie prosić księdza aby się wstawił za budową chodnika bo w końcu to też droga z tych osiedli do kościoła....

Szanowny mieszkańcu Bielan, o ile w ogóle nim jesteś. Coś ci się pomyliło. Bielany od ponad 10 lat nie są gminą, a dzielnicą. Odsyłam do tzw. Ustawy warszawskiej. Zanim zaczniesz się wypowiadać i krytykować, uzupełnij wiedzę.

REKLAMA

# R17

01.12.2013 17:52

Rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa na Dewajtis jest pozbawienie mieszkańców miejsca spacerowego czy do biegania dla dziesiątek osób dziennie likwidując obie alejki? Żarty jakieś?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe