REKLAMA

Białołęka

zdrowie »

 

Umiałbyś udzielić pierwszej pomocy? Naucz się na Głębockiej

  2 grudnia 2014

alt='Umiałbyś udzielić pierwszej pomocy? Naucz się na Głębockiej'
Szkolenie takie jak to w maju na Grochowie przyciąga wielu mieszkańców

Starszy człowiek słabnie na chodniku, ktoś przytomnie wzywa karetkę, a tłum gapiów przygląda się z zaciekawieniem. Zaczyna się oczekiwanie, bo nikt nie potrafi udzielić pierwszej pomocy. Znajomy widok? Cztery pierwsze minuty są w takiej sytuacji kluczowe i przesądzają niekiedy o życiu lub śmierci. W styczniu na Białołęce pojawi się niepowtarzalna szansa na uzupełnienie swoich braków.

REKLAMA

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy bezpłatnie poprowadzą ratownicy z Drogowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. DOPR ma dopiero trzy lata, założyła je grupa osób, których pasją jest ratownictwo.

- Początkowo miała być to jednostka ochotniczej straży pożarnej, później jednak zdecydowaliśmy się na pogotowie. Obecnie działamy na podstawie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i jesteśmy częścią tego systemu. W naszych szeregach są ratownicy, ratownicy medyczni, a także lekarze. Członkowie naszej ekipy zdobyli nawet tytuł Mistrzów Europy w ratownictwie medycznym - mówi Marcin Leciak, jeden z działaczy DOPR i mieszkaniec Białołęki. Opowiada, że na Dolnym Śląsku prężnie działają grupy z własnymi karetkami i odpowiednim sprzętem, w Warszawie jednak mamy tylko zarząd organizacji oraz osoby, które zajmują się głównie edukacją.

- Jesteśmy obecni na różnych imprezach, ostatnio np. na MotoSercu w parku Bródnowskim. Razem z PIMOT-em organizowaliśmy też crash testy, przy okazji których prezentowaliśmy pierwszą pomoc powypadkową - opowiada Marcin Leciak i podkreśla, że w Warszawie służby operacyjne nie są potrzebne, bowiem pogotowie jest na miejscu bardzo szybko.

Marcin Leciak chciał sprawdzić, czy ludzi mieszkających na Białołęce zainteresuje temat pierwszej pomocy. Szkolenie odbędzie się prawdopodobnie w styczniu w "3 pokojach z kuchnią" na Głębockiej. Odzew był ogromny, więc prawdopodobnie w styczniu (nie ma jeszcze konkretnego terminu) w "3 pokojach z kuchnią" na Głębockiej odbędzie się szkolenie.

- Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy, na drodze, na przystanku, w autobusie czy nawet w naszym własnym domu. A najważniejsze w takim przypadku są pierwsze cztery minuty - po tym czasie, w przypadku zaniku oddechu, umiera mózg. Rzadko kiedy karetka będzie w stanie dojechać tak zybko, więc bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób umiało zastosować podstawowe zasady pierwszej pomocy - podkreśla Marcin Leciak.

Członkiem DOPR może zostać każdy. Zostanie odpowiednio przeszkolony i będzie mógł uczyć innych.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Ratownik

02.12.2014 21:51

Ktoś chyba nie sprawdził tej ekipy... To grupa osób związana ze stołecznymi tramwajami, ale na pewno nie ma wśród nich lekarzy ani ratowników medycznych. Nigdy również nie prowadzili szkoleń, więc debiutują...

# Pavulon

07.12.2014 02:49

No i jeśli nawet są związani z tramwajami to co z tego??? Grunt że mają wiedzę. A ratowników i lekarzy mają, bo sam miałem z nimi do czynienia. W tym ratowników - mistrzów Europy. Polecam wspisać w wyszukiwarkę nazwisko Marcin Borkowski. A sam DOPR też wiele już zrobił i robi dla podniesienia bezpieczeństwa. Argument o tym kto z kim jest związany - bez sensu.. co to ma do rzeczy? Chyba to, że środowisko jest straszniue skomercjalizowane i jak ktoś czegoś nie robi za kasę, to już jest zły... A potem ździwienie, że ratowników traktuje się tak a nie inaczej...

# DOPR

07.12.2014 09:50

Poza tym są to OCHOTNICY jeszcze raz podkreślam OCHOTNICY, zapewne strażakom ochotnikom koło d**y nie robisz że na co dzień związani są z np z szambiarką ??

REKLAMA

# Wawka

07.12.2014 10:11

Do Ratownika.
Przeszkolenie np. młodzieży szkolnej w zakresie PPP przez Ratownika z KPP jest możliwe. Przypomnienie podstawowych czynności tym, co maja przeszkolenie uzyskane na kursach na prawo jazdy też zapewne nie zaszkodzi. I gdy taki przeszkolony czy to przez ratowników PCK czy DOPR spotka na ulicy ludzika potrzebującego pomocy to jest szansa (im więcej przeszkolonych tym większa) że nie wykona fotki telefonem, nie przejdzie obojętnie obok leżącego (pewnie nawalony) tylko sprawdzi, czy ten leżący potrzebuje pomocy, wezwie karetkę i będzie wykonywał, jeśli zajdzie potrzeba, podstawowe czynności ratownicze do przyjazdy ZRM.
A jak ktoś umie czytać ze zrozumieniem to słowo OCHOTNICZE powinno mu kojarzyć się z ludźmi wykonującymi różne zawody, z uczniami, studentami.

# Artur z Wrocławia

07.12.2014 10:27

wyczuwam ból d...py

# KTdopr

07.01.2015 17:13

Coś wiadomo o terminie szkolenia?

REKLAMA

# aska6

12.11.2015 17:21

Postanowiliśmy wszystkich naszych pracowników przeszkolić z pierwszej pomocy. Do stolicy pojechaliśmy z http://www.dar-trans.pl/ Pracownicy zadowoleni- nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać takie umiejętności.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy