REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Tysiąc osób za remontem parku. Jak głosowało Bemowo?
REKLAMA

REKLAMA

Tysiąc osób za remontem parku. Jak głosowało Bemowo?

Zaledwie 2,7% mieszkańców skorzystało w tym roku z możliwości współdecydowania o budżecie dzielnicy. To jeden z najgorszych wyników w mieście.

REKLAMA

Coroczne głosowania nad budżetem partycypacyjnym miały zachęcić warszawiaków do większego zainteresowania sprawami Warszawy i dać mieszkańcom możliwość bezpośredniego wpływu na kształt i wizerunek miasta. Po pięciu latach eksperymentu nadal głosuje tylko kilka procent warszawiaków a jedną z dzielnic, w których frekwencja była od początku najniższa, jest Bemowo. Zachęcenie do oddania głosu przez internet zaledwie 2,7% mieszkańców trudno uznać za czyjkolwiek sukces. Frekwencja nie ma jednak wpływu na to, czy wybrane projekty będą zrealizowane. To już tradycja

Gdyby bukmacherzy przyjmowali zakłady dotyczące wyników głosowania, za obstawienie remontu parku Górczewska płaciliby pewnie 1:1. Kolejne pomysły na poprawienie jedynego parku na Jelonkach wygrywają co rok. Urzędnicy nie zdążyli jeszcze skończyć poprzedniego etapu remontu, a głosujący mieszkańcy już dołożyli do budżetu prawie 1,3 mln zł.

"Park Górczewska - remont i przebudowa alejek etap II" - to najdroższy projekt wybrany w tym roku w Warszawie - jego koszt to 810 tys. zł. Pomysł byłego wiceburmistrza Jakuba Gręziaka zdobył dokładnie 1032 głosy, dzięki czemu - jak sam tytuł wskazuje - w przyszłym roku czeka nas dalsza wymiana nawierzchni parkowych alejek na asfaltowe, szerokie na 2,5 metra. Tym razem prace będą prowadzone głównie w północno-wschodniej części parku Górczewska, między amfiteatrem Jacksona a kościołem i ulicą Czumy.

Kolejnych 447 tys. zł ma kosztować zamontowanie w parku 80 nowych latarni z oprawami LED. Będą one wyposażone w czujniki ruchu, dzięki czemu będą świecić mocniej w reakcji na zbliżającego się spacerowicza. To również pomysł byłego wiceburmistrza Gręziaka. Zdobył ponad 900 głosów.

Nie tylko park

W północnej części dzielnicy zdecydowanie najdroższym spośród wybranych projektów jest remont płyty wzdłuż Powstańców Śląskich. Joanna Witaszek zaproponowała przeznaczenie na ten cel 613 tys. zł i zdobyła prawie 400 głosów poparcia. Na długości 120 metrów, na wysokości bloków przy Pirenejskiej płyta zostanie zastąpiona ciemną kostką Bauma. Co najważniejsze, powstanie tam także oczekiwane przez pieszych i kierowców odwodnienie. Zostanie wyznaczonych również ponad 50 miejsc parkingowych, które częściowo zastąpią dzisiejszy dziki parking.

Jakie jeszcze projekty wybraliśmy na przyszły rok? Oto pełna lista.

Projekty ogólnodzielnicowe: Kino plenerowe

 • Chronimy jerzyki i inne ptaki gniazdujące w skrzynkach lęgowych na Bemowie
 • Rodzinne rowery na Bemowie
 • Świadomy Niewidomy - oznakowanie w języku Braille'a
 • Warsztaty dla dorosłych - majsterkowania, makijażu, gotowania, tańca, samoobrony, szycia, naprawy roweru
 • Sąsiedzka przestrzeń na Bemowie - wspólnie zaprojektujemy miejsce spotkań dla Mieszkańców Bemowa
 • Zajęcia sportowe dla seniorów
 • Bemowski Zestaw Ekologicznego Psa
 • Bemowskie Wymiany Książek
 • Wspólna kuchnia: międzynarodowe warsztaty kulinarne Bemowa
 • Bemowskie Potańcówki
 • Trener sportowy - zajęcia sportowe na boisku piłkarskim GKS ŚWIT
 • Bezpieczny Maluszek - warsztaty dla rodziców
 • "Ping-pong" - czyli od Grubby do Partyki pobieramy dobre nawyki
 • Cykl spotkań kryminalistycznych
 • Turniej E-Sportowy
 • Klub dla miłośników grozy

  Lotnisko, Fort Bema:

 • Remont zalewanej płyty wzdłuż Powstańców Śląskich i bloków Pirenejska
 • Kino plenerowe przy Hali Sportowej OSiR
 • Remont chodnika wzdłuż ul.Wrocławskiej - od Lencewicza do przejścia przy Blatona / przychodni
 • Bezpłatne zajęcia na basenie
 • Drążki do ćwiczeń przy ul. Żołnierzy Wyklętych i drewniane leżaki przy fontannie i drążkach
 • Zagospodarowanie wyjścia na Fort Bema przy przedszkolu nr 415

  Boernerowo, Fort Radiowo, Górce, Groty:

 • "Plac zabaw pod sosnowym dachem" - czyli przebudowa placu zabaw w Lesie Bemowskim
 • "Latający Dom Kultury" - organizacja warsztatów i wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców
 • Uzupełnienie chodnika i wygodne dojście na przystanek tramwajowy Dywizjonu 303
 • Chodnik wzdłuż ul.Urbanowicza (d. Kaliskiego) - od Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT
 • Savoir-vivre dla dzieci i młodzieży

  Chrzanów, Jelonki:

 • Park Górczewska - remont i przebudowa alejek etap II
 • Park Górczewska - oświetlenie alejek
 • Rewitalizacja zieleni wzdłuż ul. Lazurowej na odcinku między ul. Siemiatycką i ul. Człuchowską

  (dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

  22.07.2018 23:48 #Gucio
  Prawie 1 mln na ścieżki ? Chyba z granitu będą budowane. Czy na to będzie przetarg publiczny zgodnie z PZP ?
  23.07.2018 08:53 #sniezynkaw23
  chrzanowskie słoje jeszcze nie tak dawno po polu boso biegały, a teraz scieżki za 1 mln robić im będą.
  03.08.2018 23:28 #Alynazanyna
  Walić słoje z chrzanowa........mój pies na ich widok wymiotuje
  18.08.2018 22:31 #zjelonek
  Sądząc po ilości głosujących , a także po ilości i jakości powyższych komentarzy , trzeba zastanowić nad sensem budżetu partycypacyjnego. Może na taki brak zainteresowania ma wpływ powolna realizacja projektów z poprzednich lat. A może trzeba wprowadzić 5% próg , żeby do realizacji za ciężkie pieniądze nie trafiały projekty popierane przez garstkę mieszkańców.
  11.10.2019 12:14 #dajmos
  Park Górczewska to świetne miejsce. Można choć na chwilę odetchnąć od codziennego zgiełku. Poza tym to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Można pójść na rolki czy rower, jedna ze szkoła tańca nawet prowadzi tam zajęcia plenerowe.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
  Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
  Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
  Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
  W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
  Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

  komentarz: 


  Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
  Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
  Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
  Na końcu kursywy wpisz [/i].
   Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
  adres url:
  tytuł: 
  adres e-mail:
  tytuł: 

  nick: 
  hasło: 
  powtórz hasło: 
  e-mail: 
  data urodzenia: 
  płeć:   REKLAMA

  REKLAMA
  REKLAMA

  REKLAMA
  REKLAMA


  więcej
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA

  Według władz Warszawy metrem na Bemowo
  dojedziemy najpóźniej za:
   
  dni

  godzin

  minut

  sekund
  REKLAMA
  Wyprzedaż -55%!
  REKLAMA

  Najczęściej czytane

  REKLAMA
  REKLAMA
  Nowości do -45%

  Ogłoszenia drobne

  Nieruchomości
   Potrzebujesz pożyczki na spłatę rachunków? Przejmij kontrolę nad swoim długiem już dziś Dostępne teraz Oferta pożyczki na rozszerzenie działalności? Czy potrzebujesz pożyczki, aby spłacić rachunki? Czy potrzebujesz pożyczki? Potrzebujesz pożyczki osobistej? Pożyczka na rozszerzenie działalności? Rozpoczęcie działalności gospodarczej, Edukacja, Pożyczka na konsolidację zadłużenia Pożyczki na twarde pieniądze Pożyczka na coś? Oferujemy pożyczki o niskim oprocentowaniu 3% Pożyczka bez kontroli kredytowej, Wyślij do nas e-mail: financialserviceoffer876@gmail.com Zadzwoń lub dodaj do nas na naszej aplikacji +918929509036

  Kursy, szkolenia
   Get in touch with a genuine lender. It was amazing how I got the loan. After meeting with (Credit Union Of Dr James Eric) I was able to get my loan, now my business is working well. I want to let you know all this today because it is very fast and 100% reliable. Contact email {financialserviceoffer876@gmail.com} What's-app No: +918929509036

  Nieruchomości zamienię
   Cześć Czy masz trudności z radzeniem sobie ze swoimi problemami? Powiedz nie problemom, które cię atakują Chcesz skorzystać z kredytu na realizację swoich projektów -Fundusz biznesowy -Uznanie za postępy twoich studiów -Zmień samochód - Wyposażasz sprzęt gospodarstwa domowego -Daj ci nowy dom -Niestety okazuje się, że jesteś bezrobotny -Student, nikt ci nie służy -Jesteś bezrobotny lub utknąłeś w banku lub jesteś objęty bankowym zakazem incydentu niezależnym od twojej woli - Dlatego żadna instytucja finansowa nie akceptuje pożyczki. Musisz jednak sfinansować projekt, o którym marzysz i który jest bliski twojemu sercu lub rozwiązać małe problemy finansowe, które cię obciążają i cieszyć, ponieważ nie powinno to powodować żadnych problemów. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji Im szybciej, aż w końcu poczujesz ulgę, a życie znów będzie dla ciebie więcej. E-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com

  Komputery
   Posiadasz stronę internetową? Zdajesz sobie sprawę , że posiadanie samej strony www nie przyniesie Ci wielu Klientów? aby osiagnać sukces i mieć mnóstwo Klientów z google należy stronę internetową pozycjonować i monitorować jej frazy kluczowe. na https://sprawdzpozycje.pl sprawdzisz wszystkie pozycje poszczególnych fraz kluczowych Twojej strony internetowej w google. Serwis jest w pełni darmowy a co najważniejsze otrzymasz raport aktualnych i rzeczywistych fraz kluczowych twojej strony www. sprawdzpozycje.pl aktualizuje się za każdym razem, gdy sprawdza pozycje dla podanej domeny i frazy wobec tego masz pewność, że jest to realna pozycja a nie sprzed kilku godzin lub dni jak w innych serwisach seo.


  TU dodaj swoje ogłoszenie
  ZA DARMO w necie
  ZA GROSZE w gazetach lokalnych
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Helloprint Polska
  REKLAMA

  Najnowsze wydanie

  REKLAMA
  © WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
  Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
  REKLAMA
  REKLAMA