REKLAMA

Puls Warszawy

zabytki »

 

Tu bawił się Poniatowski. Niemoc ratusza poraża

  30 czerwca 2021

alt='Tu bawił się Poniatowski. Niemoc ratusza poraża'
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

XVIII-wieczne Elizeum to jeden z najbardziej tajemniczych, najciekawszych zabytków w Warszawie. Mógłby na siebie zarabiać, ale od ponad 30 lat w ratuszu nie ma woli politycznej.

REKLAMA

Elizeum to podziemna, ceglana rotunda zbudowana w zboczu warszawskiej skarpy w dawnym parku Na Książecem, uznawanym dziś za część parku Śmigłego-Rydza. Budowla powstała w latach 1776-1778 według projektu Simona Gottlieba (Szymona Bogumiła) Zuga, jednego z najsłynniejszych architektów działających wówczas w Polsce. Elizeum było pierwotnie własnością Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, który prowadził pod ziemią swego rodzaju klub towarzyski.

Elizeum w Warszawie

Podziemna rotunda została porzucona i zaczęła popadać w zapomnienie już w XIX wieku. Dziś należy do Zarządu Zieleni. Pozostaje opuszczona, ale regularnie odbywają się tam prace konserwatorskie.

- Podczas niedawno zakończonych prac odsłonięto częściowo zasypany otwór górnego wejścia - pisze stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Wykonano niezbędne przemurowania oraz wstawiono kratę i wewnętrzne stalowe drzwi, które będą zamykane na zimę. W trakcie prac odkryto bruk przed wejściem do groty oraz murki oporowe. Wszystkie te elementy zostały zachowane.

Wstąp do księgarni

Co czeka Elizeum?

W 2008 roku warszawski samorząd zorganizował warsztaty dla młodych architektów, których celem było przedstawienie różnych koncepcji adaptacji Elizeum i rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Architekci zaproponowali m.in. restaurację, galerię sztuki, salę koncertową, teatr czy łaźnię. Wśród propozycji pojawił się również projekt odtworzenia innych obiektów w dawnym parku Na Książecem: domku imama z minaretem, wiejskiej karczmy i pawilonu chińskiego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by warszawski ratusz zainwestował w Elizeum - samodzielnie lub z prywatnym partnerem - a następnie czerpał zyski z wynajmu. Blisko centrum miasta, na tyłach Muzeum Narodowego mogłaby powstać restauracja lub klub z niezwykłym wystrojem. W odróżnieniu od np. mostu pieszego na Pragę, który ratusz chce budować za 187 mln zł, Elizeum byłoby w stanie na siebie zarobić. W minionej dekadzie jako jeden z argumentów przeciwko remontowi samorządowcy wskazywali... nietoperze, które zamieszkały w rotundzie Poniatowskiego w wyniku wielu lat zaniedbań.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Miłośnik zabytków

30.06.2021 17:49

Tak, Elizeum jest jednym z dość zapomnianych i zaniedbanych zabytków Warszawy, w których wciąż drzemie olbrzymi potencjał (do innych zaliczyłbym pozostałości z romantycznego ogrodu "Morysin", ktore możnaby odrestaurować). Elizeum jest jedyne w swoim rodzaju i mogłoby być kolejną wielką atrakcją stolicy. Panuje w nim doskonała akustyka, przez co stanowi świetne miejsce na koncerty. A do tego jest położone tak centralnie, koło Traktu Królewskiego. To grzech, że nic z nim nie robią!

# Tybylec

30.06.2021 22:40

Jakby to podciągnąć po coś dla LGBT, to może się uda znaleźć pieniądze ;]

# Pikietowy

01.07.2021 08:05

#Tybylec napisał(a) 30.06.2021 22:40
Jakby to podciągnąć po coś dla LGBT, to może się uda znaleźć pieniądze ;]
Ależ przecież to jest kolebka LGBT w Warszawie , zawsze była i nadal jest tam Pikieta Dla Gejów przecież , co wieczór a właściwie co noc w całym tym parku buszują panowie i się zabawiają :-), to mieli by Darkroomy jak w klubach do robienia tych rzeczy :-):-):-)

REKLAMA

# Hshdh

28.08.2021 15:14

Powaaaażnie ? W 21 wieku ?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni